U povodu 30 godina postojanja Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske organizujemo još jednu aktivnost posvećenu najmlađima, ali i našim radnicima, a to su dječiji dani u našim filijalama. Filijala i Poslovnica FZO RS Zvornik prvi su organizovali dječiji dan, a to je bila prilika da se djeca radnika ove filijale kroz igru i druženje upoznaju sa zanimanjima i radnim prostorom svojih roditelja, kao i našom institucijom. Mališani su se najviše radovali međusobnom upoznavanju i druženju, a obradovali smo ih i balonima sa logom posvećenom jubileju FZO RS.
Inače, ovo je jedna od aktivnosti koja ima za cilj i jačanje timskog duha, motivacije i međusobnih odnosa u kolektivu što je ključno za efikasan i produktivan rad svake organizacije. Naime, samo sa ''zdravim'' kolektivom možemo biti i istinski servis građana, što je naša osnovna uloga. Podsjećamo, prva aktivnost koju smo organizovali u okviru obilježavanja jubileja FZO RS bio je koncert ''Vrapčića'' u Banjaluci kojeg je Fond poklonio mališanima. Sve aktivnosti koje smo planirali ovim povodom u narednom periodu biće posvećene našim osiguranicima, počevši od najmlađih. Namjera nam je da kroz sve planirane aktivnosti ukazujemo i jačamo svijest građana o značaju zdravstvenog osiguranja, naročito načela solidarnosti na kojem počiva naše obavezno zdravstveno osiguranje. Bez solidarnosti, jednakosti i uzajamnosti svi građani ne bi imali jednaka prava iz zdravstvenog osiguranja, kao što je to sada slučaj, zbog toga i slogan naše kampanje glasi ''Snaga je u solidarnosti''.
Na dan osnivanja FZO RS, 27. jula, planiramo da u svim našim filijalama organizujemo druženja sa građanima kako bismo ih informisali o pravima iz zdravstvenog osiguranja, procedurama ostvarivanja prava, te kako bismo saslušali njihove eventualne primjedbe i probleme sa kojima se susreću prilikom ostvarivanja prava, jer nam je u cilju da i dalje partnerski razvijamo sistem zdravstvenog osiguranja.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske 9. juna sa početkom u 18 časova svim mališanima poklanja koncert ''Vrapčića'' u Parku ''Petar Kočić'' u povodu 30 godina postojanja naše institucije.  Pozivamo sve mališane, kao i njihove roditelje, bake i deke,  da nam se pridruže u parku kako bismo zajedno proslavili jubilej.

Koncert ''Vrapčića'' je ujedno i prva aktivnost kojom počinjemo obilježavanje jubileja pod sloganom ''Snaga je u solidarnosti'', a sve naše aktivnosti koje smo ovim povodom planirali u narednom periodu biće usmjerene i organizovane upravo zbog onih zbog kojih i postojimo - naše osiguranike. Budući da zdravstveno osiguranje počiva na principima solidarnosti, uzajamnosti i jednakosti, upravo ovaj slogan nosi u sebi snažnu poruku koliko je važno sačuvati sistem koji njeguje solidarnost zdravih sa bolesnim, mladih sa starima i da svi imaju ista prava – bez obzira na ekonomski i socijalni status. Prema tome, kroz sve planirane aktivnosti namjera nam je da ukazujemo i jačamo svijest građana o značaju zdravstvenog osiguranja.

Pored koncerta za mališane, planirano je da na rođendan FZO RS, tačnije 27. jula, u svim našim filijalama ponovo organizujemo druženje sa građanima kako bismo im približili zdravstveno osiguranje, informisali ih o pravima i saslušali sve eventualne primjedbe i sugestije,  jer nam je u cilju da i dalje partnerski razvijamo zdravstveno osiguranje.

Fond će ove godine posebnu pažnju posvetiti i udruženjima pacijenata koji su, takođe, svojom aktivnošću i prijedlozima doprinijeli poboljšanju kvaliteta i dostupnosti zdravstvene zaštite.

Dakle, umjesto svečanih ceremonija koje su uobičajne u ovim situacijama, fokus obilježavanja 30 godina postojanja stavljamo na osiguranike da zajedno sa njima proslavimo ovaj značajan jubilej i na ovaj način još jednom potvrdimo da smo servis građana.

Podsjećamo, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske osnovan je Odlukom Skupštine Republike Srpske od 27. jula 1992. godine, u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju Republike Srpske. Sadašnjem Fondu prethodila je Samoupravna interesna zajednica (SIZ) zdravstvenog osiguranja, koja je osnovana 1974. godine, a prije toga su postojali zavodi za socijalno osiguranje.

Inače, Fond zdravstvenog osiguranja je javna institucija koja sprovodi obavezno zdravstveno osiguranje, rukovodeći se načelima solidarnosti, uzajamnosti i jednakosti, zahvaljujući kojima svi građani Srpske imaju jednaka prava. Snaga je u solidarnosti!

Budući da je blizu 80 odsto osiguranih lica preuzelo svoju elektronsku karticu, tačnije oko 740.000, stvorili su se uslovi da se odredi rok važenja stare zdravstvene knjižice. Tako da će se stara zdravstvena knjižica moći upotrebljavati do kraja ove godine, odnosno osiguranici koji još nisu preuzeli svoju elektronsku karticu trebalo bi da to učine do kraja 2022. godine.

Ovo je, između ostalog, predviđeno i novim Pravilnikom o utvrđivanju svojstva osiguranog lica, matičnoj evidenciji i elektronskoj zdravstvenoj kartici koji stupa na snagu 1. juna ove godine.

Naime, Fond je i nakon poziva osiguranicima da preuzimaju svoju elektronsku karticu ostavio mogućnost da se uporedo koristi i stara zdravstvena knjižica, a sve u cilju da se  izbjegne nagli prelazak na ovu novinu, da bi se ostavilo dovoljno vremena za preuzimanje nove kartice, te kako bi se osiguranici na što jednostavniji način prilagodili novom  načinu provjere statusa osiguranja.

Podsjećamo, prve elektronske kartice uručene su još 2020. godine, ali je zbog pandemije proces podjele e kartica bio usporen, te je od prošle godine počela intenzivnija podjela.

Takođe, novim Pravilnikom je predviđeno da elektronske zdravstvene kartice koje se budu izrađivale od 1. juna ove godine imaju rok važenja 10 godina, umjesto sadašnjih pet godina. Što se tiče elektronskih kartica koje su ranije štampane, budući da nema tehničkih prepreka, u slučaju da ne budu oštećene, da nije došlo do promjene ličnih podataka i sl.,  nema razloga da se i one ne koriste i nakon roka važenja koji je na njima naveden.

Naime, prvobitni rok od pet godina važenja e kartica postavljen je, prvenstveno, jer je to bio period garantog roka samog projekta IZIS-a koji uključuje sve elemente, poput nabavke hardvera, softera, štampanja e kartica i slično. Tako da su se sada stvorili uslovi da rokovi važenja e kartica traju mnogo duže, kako  novih tako i starih e kartica, odnosno koje su štampane prije 1. juna. O eventualnom produženju roka važenja starih e kartica trebalo bi, takođe, da se donese i odgovarajuća odluka.

Inače, elektronska kartica služi da pacijent bude identifikovan u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu (IZIS), da se na osnovu nje ostvari pristup zdravstvenom kartonu pacijenta i na osnovu kartice se provjerava status osiguranog lica. Takođe, za razliku od stare zdravstvene knjižice, elektronske kartice se ne ovjeravaju. Podsjećamo, u javnim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj implementiran je IZIS koji pored upotrebe elektronske kartice podrazumijeva i upotrebu elektronskog kartona, e recepta, e uputnice i dr.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je među prvima u regionu prepoznao važnost finansiranja biološke terapije i za nemaligne bolesti, poput ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti, a zahvaljujući ovoj terapiji, značajno je unaprijeđen kvalitet života oboljelih.

Osim toga, od 2014. godine kada je prvi put uvedena ova terapija u Srpskoj, kontinuirano se povećavaju sredstva za ove lijekove, a sve u cilju da se poveća obuhvat pacijenata koji primaju biološku terapiju za nemaligne bolesti.  Ovo su, između ostalog, poručili predstavnici Udruženja oboljelih od nemalignih bolesti  u povodu Svjetskog dana upalnih bolesti crijeva koji se obilježava danas.

Tako je u povodu ovog dana organizovan i okrugli sto na kojem su, pored članova Udruženja, prisustvovali predstavnici Univerzitetsko – kliničkog centra Republike Srpske, kao i Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

Predstavnici UKC RS su istakli da je Republika Srpska, tačnije Fond, veoma rano prepoznao važnost biološke terapije u liječenju nemalignih bolesti i da trenutno na raspolaganju, kako su naveli, imaju više bioloških lijekova. Primjera radi, u odnosu na 2016. godinu kada je na biološkoj terapiji bilo 48 pacijenata koji boluju od ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti, danas je na ovoj terapiji oko 120 pacijenata.

„Dakle, svakim danom, zahvaljujući kontinuiranoj podršci i razumijevanju Fonda povećava se obuhvat pacijenata biološkom terapijom, po čemu smo u odnosu na Federaciju BiH, značajno napredovali“, istakla je doktorica iz UKC RS Gordana Jovičić.

Pored lijekova koji se koriste u liječenju upalnih bolesti crijeva, za sada samo Republika Srpska, tačnije Fond, finansira i biološki lijek koji se koristi u liječenju psorijaze.

„UKC RS je jedino mjesto u BiH gdje se primjenjuje ova terapija, prvenstveno zbog činjenice da je Fond prepoznao koliko je važna pravovremena terapija zahvaljujući kojoj pacijenti imaju gotovo čistu kožu“, istakla je  doktorica Jelena Petković Dabić iz UKC RS.

Inače, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od 2014. godine finasira biološku terapiju i za nemaligne bolesti. Od tada do danas, Fond je značajno povećao sredstva za finansiranje ove terapije. Primjera radi, trošak Fonda za biološku terapiju u 2014. godini iznosio je oko 700.000 KM, a u ovoj godini je planiran iznos od oko 4,9 miliona KM.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, nakon što su sprovedene sve neophodne procedure, pokrenuo je postupak javne nabavke lijekova za rijetke bolesti. Na ovaj način će za oboljele od rijetkih oboljenja u Srpskoj biti obezbjeđeni pojedini najnoviji u svijetu dostupni lijekovi.
Nakon inicijative srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da se oboljelima od rijetkih bolesti u Srpskoj obezbijede lijekovi, po hitnoj proceduri Narodna skupština Republike Srpske je usvojila dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, čime je Fondu omogućeno da nabavlja u okviru posebnog programa i lijekove za rijetke bolesti.
Dakle, zahvaljujući odgovornoj i brzoj reakciji svih nadležnih republičkih institucija obezbjeđeni su uslovi za raspisivanje javne nabavke za ove lijekove. Fond je javnu nabavku raspisao na osnovu potreba (koji lijekovi za koja oboljenja su potrebni i u kojim količinama) koje nam je dostavio Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, a nakon inicijative Komisije za rijetke bolesti Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite. U skladu sa tim, u otvorenom postupku za ovu godinu nabavlja se sedam lijekova za rijetka oboljenja, kao što su cistična fibroza, Pompeova bolest, mukopolisaharidoza tip 2 i 4, Gošeova bolest, kao i lijek za liječenje akutnih napada angioedema. Vrijednost nabavke je 4,5 miliona KM bez PDV-a, a obavještenje o nabavci sa svim detaljima je dostupno i na internet stranici FZO RS.
Napominjemo da je FZO RS i do sada oboljelima od rijetkih bolesti finansirao neophodne lijekove, a ubuduće, nakon što se realizuje javna nabavka, trebalo bi da im budu dostupni u Republici Srpskoj i najnovije terapije koje se koriste u svijetu.

Detaljnije