Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, pored postojećih zdravstvenih usluga, u cilju jačanja prevencije i zaštite zdravlja na primarnom nivou, od naredne godine finansira još četiri nove usluge skrininga u domovima zdravlja i to rano otkrivanje dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnog rizika, raka debelog crijeva i depresije.

Ove nove usluge omogućene su izmjenom i dopunom Cjenovnika zdravstvenih usluga za 2025. godinu koji počinje da se primjenjuje od 3. januara, što jasno pokazuje da je Fond prepoznao važnost institucionalne podrške i finansijskog podsticaja prevencije na primarnom nivou, jer je to ključno za  održavanje zdravlja svakog pojedinaca.  Napominjemo da će ove usluge u potpunosti finansirati Fond, što znači  da su osiguranici oslobođeni plaćanja participacije, jer je riječ o preventivnim pregledima.

Finansiranjem usluge kojima se akcentuje prevencije i to kada, nažalost, raste broj oboljelih od malignih bolesti, hroničnih nezaraznih oboljenja i mentalnih poremećaja, dodatno  ističe važnost ovih preventivnih mjera Fonda za očuvanje zdravlja stanovništva.

Fond je uvrštavanjem ovih novih usluga koje se od naredne godine mogu da rade i u domovima zdravlja nastojao da unaprijedi oblast prevencije na primarnom nivou.

Ove mjere Fonda  su snažan korak ka unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite, jer prepoznaju prevenciju kao osnovu održavanja zdravlja. Podrška preventivnim programima nije samo pokazatelj institucionalne odgovornosti, već i način da se zdravstveni sistem dugoročno rastereti, jer sprečavanje razvoja bolesti značajno smanjuje troškove liječenja.Finansiranjem ovih usluga, Fond potvrđuje svoju ulogu ključnog partnera u jačanju zdravlja na nivou primarne zdravstvene zaštite.

Promjene u Cjenovniku su jasan dokaz  da Fond aktivno prati potrebe zajednice i unapređuje svoje usluge u skladu sa savremenim zdravstvenim izazovima.

Pored ovih usluga, Cjenovnik je dopunjen, podsjećamo,  i sa novim uslugama koje su usmjerene na zaštitu zdravlja djece, a Fond će i dalje kontinurano da analizira potrebe zdravstvenog sistema i u skladu sa mogućnostima uvoditi novine koje imaju za cilj sveobuhvatniji pristup u očuvanju zdravlja stanovništva

 

Fond zdavstvenog osiguranja Republike Srpske od naredne godine počinje da finansira osam novih usluga u centrima za metalno zdravlje pri domovima zdravlja koje  se odnose na djecu sa govornim i drugim poteškoćama u razvoju čime se unapređuje dostupnost, ali i kvalitet zdravstvene zaštite djece sa ovim poteškoćama. Ovo je konkretna finansijska i preventivna mjera Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske koji je prepoznao značaj zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja, posebno kada je riječ o ranoj dijagnostici, budući da je, nažalost, sve veći broj djece sa poteškoćama u razvoju.

Riječ je o uslugama iz oblasti audiologije, fonijatrije i defektologije kao i rehabilitacije slušanja i govora. Između ostalog to su vježbe slobodne verbalne komunikacije, terapijom igrom ( funkcionalna, igra mašte, igra opažanja), vježbe slušanja govora muzičkim stimulacija, ritmičko-govorne stimulacije, razvoj slušne lingvističke slike i dr.

Izmjenom i dopunom Cjenovnika za 2025. godinu kojim su uvedene nove usluge i koji će biti u primjeni od 3. januara, Fond je samo nastavio sa praksom uvođenja i finansiranja usluga koje imaju za cilj jačanje prevencije i zaštite zdravlja na primarnom nivou zdravstvene zaštite.

Nove usluge u fokus stavljaju ranu detekciju kako bi se pravovremeno moglo djelovati, budući da podaci Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske ukazuju na nepovoljne trendove, jer je trenutno oko 1600 djece u osnovnim školama sa smatnjama u razvoju . Ovi podaci potvrđuju potrebu za sveobuhvatnim pristupom u podršci ovoj populaciji, što je Fond zdravstvenog osiguranja RS i prepoznao.

Takođe, uvođenje ovih usluga i na primarnom nivou zdravstvene zaštite omogućava roditeljima i djeci da dobiju potrebnu konkretnu zdravstvenu podršku bliže svom mjestu stanovanja. 

Detaljnije

Na inicijativu Aktiva direktora domova zdravlja od 1. januara 2025. godine participacija za prvi i kontrolni pregled doktora medicine u timu porodične medicine povećava se za 50 pfeniga, budući da se ova participacija nije mijenjala duži vremenski period.

Izmjene u vezi sa cijenom participacije u porodičnoj medicini uvrštene su u dopunu Pravilnika o visini i načinu plaćanja participacije, koju je usvojio Upravni odbor Fonda, a donosi ga Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.

Inicijativu za povećanje participacije uputio je Aktiv direktora domova zdravlja, budući da je cijena punih  pregleda u porodičnoj medicini koje finansira Fond FZO RS značajno rasla u prethodnim godinama, dok je iznos ličnog učešće osiguranika u vidu participacije ostalo nepromjenjeno. Na primjer, puna cijena prvog pregleda kod ljekara specijaliste porodične medicine, koju Fond finansira iznosila je 18 KM u 2016. godini, dok danas iznosi 40 KM. Uprkos ovom povećanju, participacija je ostala nepromjenjena, što ukazuje na potrebu za njenim usklađivanjem sa rastućim troškovima. Takođe, važno je naglasiti da je Fond u proteklih nekoliko godina značajno povećao ulaganja u primarnu zdravstvenu zaštitu. Primjera radi, u odnosu na 2020. godinu, sredstva za ovaj vid zdravstvene zaštite povećana su za oko 63 miliona KM

Napominjemo da mnoge kategorije, poput djece do 18 godina, penzionera sa najnižom penzijom, trudnica, porodilja, lica starijih od 65 godina, porodica poginulih boraca, ratnih vojnih invalida, oboljelih od malignih i drugih teških oboljenja i svih drugih koji su po nekom osnovu oslobođeni plaćanja participacije, i dalje za preglede neće izdvajati ništa, jer njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Dakle, participacija za prvi i kontrolni pregled doktora medicine, kao i kontrolni pregled doktora specijaliste porodične medicine povećava se sa jedne marke na 1,50 KM, a perticipacija za prvi pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,50 KM na 2 KM.

Sa ovim povećanjem, participacija će biti izjednačena sa cijenom participacije ostalih usluga koje pružaju ljekari specijalisti iz drugih djelatnosti gdje participacija od ranije iznosi 1,50 ili 2 KM u zavisnosti da li je riječ o prvom ili kontrolnom pregledu.

Detaljnije

Više od 200 djece oboljele od dijabetesa tipa jedan u ovoj godini iskoristilo je svoje pravo na senzor za mjerenje šećera u krvi o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Inače, u Republici Srpskoj je omogućeno da roditelji djece do 18 godina sami odlučuju da li će koristiti senzore ili samo trakice za mjerenje šećera u količinama koje su predviđene pravilnikom koji reguliše oblast medicinskih sredstava. Napominjemo i da korisnici senzora, takođe, imaju pravo i na određen broj trakica za mjerenje šećera što nije slučaj u drugim zemljama koje finansiraju senzore.

U povodu Svjetskog dana oboljelih od dijabetesa, koji se obilježava danas, podsjećamo da Fond od prošle godine finansira senzore u trajanju od sedam i 14 dana za djecu oboljelu od dijabetesa tip jedan do 18 godina starosti, što je još jedan pokazatelj da pored drugih prava za oboljele od dijabetesa, Fond kontinuirano analiza potrebe osiguranika i u skladu sa mogućnostima nastoji da unapređuje dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite.

Inače, godišnja izdvajanja FZO RS za lijekove i potrošni materijal za oboljele od dijabetesa iznose više od 37,6 miliona KM, ne računajući liječenja, medicinska sredstva i sve drugo što im je porebno.

FZO RS za oboljele od ove bolesti, podsjećamo, finasira širok spektar prava, a osim senzora, finansiramo  insuline, insulinske pume, trakice za mjerenje šećera, lancete, špriceve, igle, aparate za brzo određivanje glukoze u krvi, potrošne materijala za insulinske pumpe. Napominjemo da su oboljelima od dijabetesa dostupni i insulini najnovije generacije koje ne finansiraju pojedine zemlje regiona u kojima se izdvaja znatno više sredstava za zdravstvo.

Takođe, oboljeli od dijabetesa su oslobođeni plaćanja participacije za osnovnu bolest i sve njene komplikacije. Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju omogućeno je i da oboljeli od dijabetesa, ukoliko nemaju nijedan drugi osnov za prijavu na zdravstveno osiguranje, mogu po osnovu svoje bolesti biti zdravstveno osigurani.

Dakle, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je veoma rano prepoznao važnost finansiranja prava oboljelih od dijabetesa, a sve u cilju unapređenja kvaliteta života oboljelih od ove bolesti, pa se naročito od 2006. godine u kontinuitetu proširuju prava i u skladu sa mogućnostima uvode i finansiraju novi lijekovi. Fond je, primjera radi, u odnosu na 2016. godinu povećao sredstva za liječenje oboljelih od dijabetesa za čak 50 odsto.

FZO RS aktivno sarađuje sa predstavnicima udruženja pacijenata oboljelih od ove bolesti i sve novine po pitanju unapređenja prava su i uvedene u saradnji sa pacijentima. Upravo su i udruženja preopoznala nastojanje FZO RS da kontinuirano poboljšava kvalitet zdravstvene zaštite u vidu zahvalnica koje naša institucija dobija svake godine u povodu obilježavanja Svjetskog dana oboljelih od dijabetesa.

Uključivanje pacijenata u koncipiranje razvoja zdravstvenog osiguranja jedan je od prioriteta FZO RS, a zahvalnice koje FZO RS dobija od predstavnika udruženja pacijenata pokazuje da je Fond preopoznat kao istinski partner u pobošljanju dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite.