Sprovođenje Sporazuma o socijalnom osiguranju između Bosne i Hercegovine i Republike Austrije u oblasti zdravstvenog osiguranja tema je dvodnevnog sastanka koji je počeo danas u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u Banjaluci.
Cilj sastanka je da se dodatno unaprijedi saradnja između fondova, a kako bi osiguranici Austrije, BiH i Republike Srpske na što jednostavniji način otvarivali svoja prava iz zdravstvenog osiguranja predviđena Sporazuma o socijalnom osiguranju između BiH i Austrije.
Dejan Кusturić, v.d. direktora FZO RS zahvalio se predstavnicima svih fondova na dosadašnjoj dobroj saradnji. ''Veoma smo zadovoljni našom saradnjom, a ovaj sastanak je prilika da vidimo šta možemo da unaprijedimo kako bi osiguranici Republike Srpske, BiH i Austrije imali još bolju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu, i kako bi svoja prava ostvarivali na što jednostavniji način. Budući da smo finansijske institucije, vjerujem da ćemo biti u mogućnosti da sve potrebe naših građana zadovoljimo na najbolji način'', rekao je Кusturić. I direktorica Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH Vlatka Martinović potvrdila je dobru saradnju fondova iz BiH sa Austrijom, što je, kako je navela, veoma važno za građane iz BiH koji borave u Austriji i obrnuto.
Herta Bauman, predstavnica Кrovnog saveza nosilaca socijalnog osiguranja Austrije, navela je da postoji intenzivna saradnja sa fondovima iz BiH, što dokazuju i zajednički sastanci koji su održani u prethodnom periodu. ''Dobro je da brzo razmjenjujemo informacije i prevazilazimo sve poteškoće koje se pojavljuju u praksi, a u cilju da za osiguranike pronađemo najbolja rješenja'', istakla je Bauman.
Planirano je da se na sastanku, između ostalog, razgovara o elektronskoj razmjeni podataka, što bi trebalo znatno da skrati period između izdavanja i prijema obrazaca i da otkloni probleme u vezi sa poštanskom dostavom. Takođe, austrijska strana planira da izmjeni obrazac A/BiH4 kako bi se ubrzalo njegovo izdavanje i smanjili administrativni troškovi. Na sastanku će se razgovarati i o izmjenama u pravnim propisima u zdravstvenom osiguranju, stanju međusobnih potraživanja troškova i dr.
Sastanku prisustvuju predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Austrije, Кrovnog saveza nosilaca socijalnog osiguranja Austrije, Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko Distrikta i Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao i ataše za socijalna pitanja i zdravstvo Ambasade Austrije u BiH Manuel Aigner.
Podsjećamo, Sporazum o socijalnom osiguranju između BiH i Austrije ratifikovan je 1999. godine, a njime se regulišu međusobni odnosi u oblasti socijalnog osiguranja. Sporazum, između ostalog, definiše prava iz zdravstvenog osiguranja osiguranika za vrijeme boravka u drugoj zemlji, prava radnika koji su upućeni na rad u drugu zemlju, penzionera, naknade troškova itd.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u protekle tri godine finansirao je 24 kadaverične transplantacije bubrega u Minsku u Bjelorusiji za šta je izdvojeno više od tri miliona КM.  
Inače, transplantacija pacijenata u Bjelorusiji započela je zahvaljujući aktivnostima FZO RS, budući da BiH nije dio nije Eurotransplant mreže, pa naši osiguranici kadaveričnu transplantaciju teže mogu da ostvare u zemljama Evropske unije.  Upravo zbog toga da bi obezbijedili dostupnost ove zdravstvene usluge pacijenatima iz RS, u protekle tri godine, od strane Fonda  su preduzeti intezivni napori da se omogući transplantacija za naše pacijente u Bjelorusiji.
Upravo kao rezultat te saradnje protekle sedmice delegacija Naučno-istraživačkog centra za hirurgiju, transplantaciju i hematologiju iz Minska radi prošle sedmice bila  je u posjeti Univerzitetsko kliničkom centru Republike Srpske.
Na sastanku, na kojem su prisustvovali i predstavnici FZO RS,  razgovarano je o unapređenju saradnje između zdravstvenih centara, dinamici slanja pacijenata iz Republike Srpske, a konkretizovani su i dalji koraci koji se odnosi na razvoj transplantacije i omogućavanje još bolje dostupnosti ove usluge našim osiguranicima u inostranstvu.

Detaljnije

Rukovodstvo Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske održalo je danas sastanak sa predstavnicima Aktiva direktora bolnica Republike Srpske na kojem je razgovarano o principima ugovaranja bolničke zdravstvene zaštite za narednu godinu i drugim aktuelnim temama.
Sastanak je održan kako bi direktore bolnica pravovremeno upoznali sa novinama koje su planirane u principima ugovaranja i načinima plaćanja bolničke zdravstvene zaštite u narednoj godini, a sa namjerom da dodatno unaprijedimo ove segmente rada u obostranom interesu, kao i u interesu pacijenata.
Dejan Кusturić, v.d. direktora FZO RS, je rekao da je cilj Fonda da čujemo mišljenje direktora bolnica, odnosno njihove sugestije i primjedbe, i da, gdje god za to postoji mogućnost i kada su sugestije opravdane, Fond nastoji da ih i uvaži. On je sa svojim saradnicima direktore bolnica informisao, između ostalog, o određenim planiranim izmjenama kada je u pitanju plaćanje po DRG modelu, a zahvaljujući kojima će bolnice za pružene usluge po ovom modelu moći da ostvare veća finansijska sredstva. Inače, Fond zdravstvenog osiguranja iz godine u godinu izdvaja više sredstva za finansiranje bolničke zdravstvene zaštite. Tako je u ovoj godini planirano oko 475 miliona КM, što je za 15,1 milion КM više sredstava u odnosu na troškove bolničke zdravstvene zaštite prošle godine. U odnosu na 2020. godinu izdvajanja za bolničku zdravstvenu zaštitu su povećana za gotovo 200 miliona КM. Ovo pokazuje jasnu opredjeljenost Fonda da se konstantno unapređuje kvalitet usluga i dostupnost zdravstvene zaštite građanima Srpske.

Detaljnije

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić i v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Dejan Kusturić potpisali su danas Aneks četiri Sporazuma o elektronskoj razmjeni podataka kojim se omogućava Fondu da podatke o umrlima dobija elektronski u realnom vremenu.

Iskustvo iz prethodnih godina pokazuje da to doprinosi ažurnosti evidencije Fonda, boljoj kontroli i sprečavanju zloupotreba prilikom korištenja prava iz zdravstvenog osiguranja. Ovakva razmjena podataka istovremeno je od značaja i kod utvrđivanja broja osiguranih lica na osnovu čega se planiraju sredstava za finansiranje primarnog nivoa zdravstvene zaštite.

Saradnja Ministarstva i FZORS omogućena je zahvaljujući podacima evidentiranim u Centralnoj bazi drugog primjerka matičnih knjiga, u koju su objedinjeni podaci iz matičnih knjiga rođenih, vjenčanih, državljana i umrlih u Republici Srpskoj.

Potpisivanjem ovog aneksa nastavljena je saradnja Ministarstva uprave i lokalne samouprave i Fonda koja je, uz podršku Vlade, uspostavljena još prije sedam godina potpisivanjem Sporazuma o korištenju podataka iz Centralne baze drugog primjerka matičnih knjiga.

promjena doktoraRedovan period za promjenu, odnosno izbor doktora porodične medicine, pedijatra i ginekologa od ove godine je u periodu od 1. septembra do 31. oktobra. To znači da svi osiguranici koji žele da promijene doktora iz bilo kojeg razloga mogu da to učina već od danas na jednostavan način, dok je ranijih godina taj period bio od oktobra pa do kraja decembra.

Detaljnije