U cilju jačanja razvoja transplantologije i unapređenja dostupnosti ove grane medicine za naše osiguranike u Fondu zdravstvenog osiguranja RS održan je sastanak na kojem su, pored predstavnika FZO RS, prisustvovali i predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS kao i nacionalni koordinator za transplantacije RS Goran Topić.
Budući da je ministar zdravlja i socijalne zaštire RS Alen Šeranić nedavno potpisao Memorandum o saradnji u oblasti kadaverične medicine sa predstavnicima Komiteta za zdravlje Bjelorusije, na sastanku je razgovarano o realizaciji pomenutog memoranduma, a sve u cilju efikasnijeg liječenja osiguranika koji imaju zdravstvene probleme iz oblasti nefrologije.
Podsjećamo i da je FZO RS u protekle tri godine finansirao transplataciju bubrega za 24 naša osiguranika u Minsku, čime je napravljen značajan iskorak u unapređenju kvaliteta života oboljelih,  na sastanku su konkretizovani dalji koraci koji se odnosi na razvoj transplantacije i omogućavanje ove usluge našim osiguranicima u inostranstvu.
Podsjećamo da transplantaciju organa za naše osiguranike Fond zdravstvenog osiguranja RS finansira u potpunosti ukoliko se ova usluga radi u ustanovama sa kojima FZO RS ima potpisane ugovore, bilo da se radi u RS (u UKC RS) ili u ustanovama izvan RS sa kojima Fond ima ugovor (Srbiji). Naime, lica kojima se transplantiraju organi su oslobođena plaćanja participacije, kao i davaoci organa, i njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira FZO RS.
Dakle, osigurana lica FZO RS mogu da ostvare pravo na liječenje i u ustanovama izvan RS sa kojima Fond ima potpisan ugovor onda kada njihovo liječenje nije moguće sprovesti u našim zdravstvenim ustanovama, odnosno kada naše ustanova, tačnije UKC RS daju prijedlog da se liječenje obavi u nekoj od ustanova izvan RS.
Takođe, ako liječenje nije moguće obaviti ni u ustanovama izvan RS sa kojima Fond ima ugovor (u Srbiji), tada je moguće ostvariti pravo na liječenje i u drugim ustanovama u inostranstvu sa kojima Fond nema ugovore.
Napominjemo da FZO RS u potpunosti finansira i lijekove koje koriste osiguranici sa transplantiranim organima, odnosno njihovu cjelokupnu zdravstvenu zaštitu.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske objavio je danas u ''Glasu Srpske'' Javni poziv za kandidate za doktora medicine u timu porodične medicine, doktora medicine specijaliste pedijatrije i doktora medicine specijaliste ginekologije i akušerstva na primarnom nivou zdravstvene zaštite za 2025. godinu. Javni poziv je dostupan i na internet stranici Fonda, kao i potrebni obrasci.
Podsjećamo, novim Pravilnikom  o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj pomjeren je redovan period za promjenu/izbor doktora porodične medicine, pedijatra i ginekologa i on je sada od septembra do kraja oktobra, dok je ranijih godina bio od oktobra do kraja decembra. Samim tim, sada ranije objavljujemo i javni poziv za doktore. Ova novina je uvedena kako bi Fond već u novembru raspolagao podacima o registrovanim građanima u timovima porodične medicine, kao i kod pedijatra i ginekologa. To će omogućiti da se ugovaranje zdravstvene zaštite na primarnom nivou, odnosno zaključivanje ugovora sa zdravstvenim ustanovama sprovodi ranije nego što je to bio slučaj u proteklim godinama kada su ugovori potpisivani obično u prvom kvartalu za tekuću godinu. Sve dodatne informacije mogu se dobiti i u nadležnim poslovnicama Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

Predstavnici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Srbije i Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske održali su danas u Banjaluci radni sastanak, čime je nastavljena intenzivna saradnja dvaju fondova u cilju obezbjeđivanja što efikasnije zdravstvene zaštite građana i pojednostavljenja procedura.
Direktor FZO RS Dejan Kusturić zahvalio se Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje Srbije na dugogodišnjoj dobroj saradnji, razumijevanju i podršci koju pružaju našem fondu i našim osiguranicima. ''Ovakvi sastanci su izvrsna prilika da učimo jedni od drugih, preuzimamo dobre prakse i da zajednički dolazimo da najboljih mogućih rješenja kako bi osiguranici oba fonda imali što bolju zdravstvenu zaštitu, što nam je zajednički prioritet u radu naših institucija'', istakao je Kusturić.
Na sastanku je, između ostalog, razgovarano o unapređenju sprovođenja Sporazuma o socijalnom osiguranju, kao i elektronskoj razmjeni podataka između fondova, čime bi se unaprijedila efikasnost i ubrzale procedure, posebno kada su u pitanju hitni prijemi naših osiguranika u Srbiji i obrnuto. Pored aktuelnih pitanja u vezi sa sprovođenjem Sporazuma o socijalnom osiguranju, timovi RFZO Srbije i Srpske razmijenili su iskustva i dobre prakse i u oblasti informacionih tehnologija, finansija, lijekova i drugih tema. Predstavnici FZO RS su kolege iz Srbije upoznali sa načinom formiranja listi lijekova, funkcionisanjem Programa lijekova u Srpskoj, te načinima praćenja i održavanja kontinuiranog snabdjevanja ustanova lijekovima, kako bi se osigurala dostupnost lijekova osiguranicima i dr. Takođe, kolege iz Srbije informisale su nas o načinima njihovog rada i značajnim iskoracima koji su postignuti u oblasti zdravstvenog osiguranja u Srbiji u proteklim godinama.
Inače, saradnja RFZO Srbije i FZO Republike Srpske, koja je postojala i od ranije, intenzivirana je od sastanka rukovodstva fondova koji je održan nedavno u okviru Svesrpskog sabora u Beogradu. Na današnjem sastanku u Banjaluci dogovorene su naredne zajedničke aktivnosti i novi sastanci već početkom narednog mjeseca u Beogradu.

Osiguranici koji žele iz bilo kog razloga da promijene porodičnog doktora, pedijatra ili ginekologa od ove godine mogu to da učine od 1. septembra, pa do 31. oktobra, ova novina predviđena je novim Pravilnikom  o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj koji je počeo da se primjenjuje.
Za razliku od ranijih godina kada je za promjenu pomenutih doktora bio predviđen period u trajanju od tri mjeseca (oktobar-decembar) od ove godine skraćen je period kada se mogu promijeniti ljekari, a sve u cilju efikasnijeg ugovoranja zdravstvene zaštite sa zdravstvenim ustanovama. Naime, zahvaljujući ovim izmjenama, Fond će već početkom novembra imati egzaktne podatke o broju osiguranih lica u timovima porodične medicine, pedijatrije i ginekologije što će ubrzati potpisivanje ugovora sa zdravstvenim ustanovama za narednu godinu, budući da finansijski dio ugovora i zavisi od broja registrovanih osiguranih lica na primarnom nivou.
Napominjemo da je i u ovom skraćenom periodu, promjena pomenutih doktora omogućena na jednostavan način-  bez navođenja razloga. Potrebno je popuniti odgovarajuće obrasce kod novoizabranog doktora i ovjeriti ih u Fondu, a  kod novoizabranog doktora osiguranici mogu da odlaze na preglede od početka naredne godine.
Takođe, i dalje ostaje mogućnost, da građani mogu i i mimo za to predviđenog perioda, da promijene pomenute ljekare, ali tada je procedura malo komplikovanija i mora se imati opravdani razlog u skladu sa pomenutim pravilnikom.
Isto tako, Fond će javni poziv za kandidate za doktore medicine u timu porodične medicine ubuduće objavljivati u julu ili avgustu, za razliku do ranijih godina kada se ovaj poziv objavljivao u septembru.
Pored ove novine, novi pravilnik propisuje i rokove važenja uputnica za bolničko liječenje koja je izdata od strane službe hitne pomoći ili doktora medicine iz specijalističko-konsulativne  zdravstvene zaštite koja važi 24 časa od dana kreiranja. Isto tako, pravilnik je definisao da uputnica za medicinsku rehabilitaciju koja je izdata od strane porodičnog doktora ili pedijatra važi 30 dana od kreiranja uputnice.
Dakle, i dalje ostaje, kako je bilo predviđeno ranije pravilnikom, da uputnica koja je propisana od strane porodičnog doktora ili pedijatra za bolničko liječenje važi 30 dana, da uputnica za specijalističko - konsultativnu zdravstvenu zaštitu važi 180 dana, uputnica za dijalizni tretman u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi važi 12 mjeseci, a  usluge hemio terapije u bolničkoj zdravstvenoj ustanovi osigurano lice ostvaruje na osnovu jedne uputnice izabranog doktora medicine u timu porodične medicine, bez obzira na broj i dinamiku ciklusa hemioterapije.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske na Listu lijekova koji se izdaju na recept uvrstio je još šest novih lijekova koji će osiguranicima biti dostupni na recept od sutra, tačnije,  1. jula ove godine. Riječ je o lijekovima koji su potrebni za liječenje hronične bubrežne bolesti povezane sa dijabetisom tipa dva kod odraslih, za oboljele od ulceroznog kolitisa, za oboljele od bronhijalne astme, za liječenje neplodnosti, te terapija koja je potrebna djeci zbog poremećaja koji je uzrokovan nedovoljnim izlučivanjem hormona rasta.  Takođe, na prijedlog Saveza za rijetke bolesti RS, sva hrana za posebne medicinske namjene koju Fond finansira i koja je do sada na recept  propisivana za određene dijagnoze rijetkih bolesti, od 1. jula biće dostupna svim oboljelim koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti UКC RS.
Naime, na Listu A uvodi se novi lijek „somatrogon“ za djecu od 3 do 18 godina starosti koji imaju poremećaj uzrokovan nedovoljnim izlučivanjem hormona rasta koji se aplikuje jednom sedmično što predstavlja značajnu olakšicu pacijentima kojima je potrebna ova terapija. Inače, na listi lijekova se pored ovog novog lijeka, nalazi još jedan lijek koji reguliše hormon rasta, ali je trenutno globalna nestašica tog lijeka, zbog čega je stručna komisija predložila da se uvede još jedan lijek kako bi se poboljšala dostupnost terapije i omogućilo efikasnije liječenje. Napominjemo da će i ovaj lijek Fond u potpunosti finansirati, jer su djeca do 18 godina oslobođena plaćanja participacije.
Takođe, na Listi B gdje svi osiguranici bez izuzetka izdvajaju doplatu u iznosu od 50 odsto, uvode se tri nova lijeka i to za liječenje bronhijalne astme, za liječenje hronične bubrežne bolesti povezane sa dijabetisom tipa dva kod odraslih, te za liječenje akutnih epizoda i održavanje remisije ulceroznog kolitisa. Riječ je o lijekovima koji će značajno doprinijeti efikasnijem liječenju, pa se tako, primjera radi, finansiranjem novog lijeka za osiguranike koji imaju astmu ( „montekulast film- tablete) očekuje da će smanjiti potrebu korišćenja simptomatskih lijekova. Budući da  je ovaj novi lijek jedini u liječenju astme koji je u fiksnoj dozi bez potrebe podešavanja, značajno će olakašati pacijentima primjenu ove terapije.
Pored Liste A i B, od 1. jula se i na Listu A1 gdje se nalaze neregistrovani lijekovi na tržištu BiH, uvode dva nova lijeka i to za liječenje neplodnosti („klomifen”) kao i lijek (  „cinarizin“)  koji se koristi za kontrolu vrtoglavice, zujanja u ušima, te osjećaja mučnine i povraćanja izazvanih poremećajima ravnoteže. Oba ova lijeka nisu registrovana u BiH, a uvrštavanjem na Listu A 1 omogućiće se dostupnost ovih lijekova i značajno će se unaprijediti kvalitet liječenja osiguranika koji imaju ove zdravstvene probleme.
Кada je riječ o hrani za posebne medicinske namjene, trenutno se na Listi A nalazi osam ovih proizvoda koji su dostupni za određene dijagnoze rijetkih bolesti, a od 1. jula će na recept biti dostupni svim oboljelim koji su registrovani u Centru za rijetke. Budući da su osiguranici koji boluju od rijetkih bolesti oslobođeni plaćanja participacije i ovu hranu će, takođe, na recept u potpunosti dobijati o trošku FZO RS.
Inače, finansiranje i uvođenje novih lijekova na liste Fonda je kontinuirana praksa u cilju pobošljanja dostupnosti terapija, ali i efikasnijeg liječenja. Tako su i početkom ove godine na Listu lijekova koji se izdaju na recept uvrštene nove terapije, što samo potvrđuje naše opredjeljenje da Fond kada god se stvore finansijske mogućnosti, analizirajući potrebe osiguranika i savremene medicine, uvrštava nove terapije kako bi osiguranici što manje novca izdvajali za lijekove.