U povodu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja – 7. aprila, Fond zdravstvenog osiguranja RS želi dobro zdravlje svim osiguranim licima.
FZO RS je u proteklih nekoliko godina, upravo u nastojanju da obezbijedi što bolju zdravstvenu zaštitu sproveo niz aktivnosti koje su rezultirale efikasnijom, dostupnijom i kvalitetnijom zdravstvenom zaštitom. Primjera radi, zahvaljujući aktivnostima koje su sprovođene počevši od 2006. godine postignuto je da su sada djeca do 15 godina, trudnice i porodilje u potpunosti obuhvaćeni zdravstvenim osiguranjem, odnosno njima se uvijek ovjeri zdravstvena knjižica, kao i osiguranicima oboljelim od pojedinih teških oboljenja.
Nekada su pacijenti mogli da izaberu porodičnog doktora samo u mjestu svog prebivališta, a danas je izbor porodičnog doktora, kao i bolnice slobodan na cijeloj teritoriji RS. Takođe, danas se zdravstvena knjižica može ovjeriti u bilo kojoj poslovnici Fonda, a recept za lijek realizovati u svakoj apoteci koja ima ugovor sa FZO, dok je ranije i to bilo uslovljeno isključivo mjestom prebivališta.
Broj lijekova koji se mogu podići na recept o trošku FZO je u odnosu na period od prije 2006. godine veći za 85 odsto. Naime, nekada je na listi lijekova bilo samo oko 420 lijekova, a danas ih je oko 1.300. Na listi citostatika sada imamo preko 70 lijekova za sve vrste malignih oboljenja, dok su prije osam godina ovi lijekovi o trošku Fonda bili dostupni samo za pojedina maligna oboljenja i za ograničen broj pacijenata. Zahvaljujući uvođenju novih usluga u zdravstvene ustanove u RS, smanjeno je upućivanje na liječenje izvan RS za više od 70%. Dostupnost konsultativno specijalističke zdravstvene zaštite, kao i dijagnostičkih pregleda (MR i KT), je posljednjih nekoliko godina značajno unapređena zahvaljujući uključivanju privatnog sektora u zdravstveni sistem i dolasku specijalista u domove zdravlja. Jedan od značajnih iskoraka koji su učinjeni u zdravstvenom sistemu je i uvođenje finansiranja dva pokušaja vantjelesne oplodnje, dok do 2007. godine Fond nije finansirao nijedan pokušaj. Detaljnije o iskoracima koji su u posljednjih nekoliko godina urađeni u zdravstvenom sistemu RS, kao i procedurama koje su pojednostavljene kako bi se što jednostavnije koristila prava iz zdravstvenog osiguranja, možete pročitati u TABELI.

Fond zdravstvenog osiguranja RS ubuduće će finansirati biološku terapiju i za liječenje nemalignih oboljenja osiguranim licima kojima je neophodna ova terapija.Ovaj prijedlog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i Fonda zdravstvenog osiguranja RS je podržao Upravni odbor FZO RS, koji je donio Odluku o usvajanju Liste biloških lijekova.Fond je do sada finansirao biološku terapiju samo za oboljele od malignih bolesti, a sada će ova najsavremenija terapija o trošku Fonda biti dostupna i oboljelima od Kronove bolesti, ulceroznog kolitisa, reumatoidnog artritisa, juvenilnog idiopatskog artritisa, psorijatičnog artritisa i ankilozirajućeg spondilitisa.U pravilu, ova terapija je namijenjena pacijentima čije liječenje uobičajenim terapijama nije dalo rezultate, zbog čega se Fond često suočavao sa zahtjevima osiguranika za nabavku bioloških lijekova ili refundaciju lijekova koje su sami kupovali. 

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS trebalo bi da, po prvi put, uvrsti na Listu lijekova biološku terapiju za neonkološka oboljenja, što znači da će FZO RS ovaj lijek finansirati za oboljele kojima je neophodna ova terapija. Ovaj prijedlog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i Fonda će razmatrati Upravi odbor FZO RS na sjednici koja bi trebala da se održi u toku ovog mjeseca. Inače,  FZO RS je zajedno sa resornim ministarstvom, Kliničkim centrom Banjaluka i Udruženjem pacijenata definisao jasne kriterijume i indikacije za primjenu ove terapije za neonkološke pacijente kojima je ovaj lijek najpotrebniji i najdjelotvorniji. 
Riječ je o terapiji za neonkološke pacijente koja je izuzetno skupa, a liječenje samo jednog pacijenta godišnje ovom terapijom košta i više od 30.000 KM. Podsjećamo da FZO RS trenutno finansira biološku terapiju samo za onkološka, odnosno, maligna oboljenja.

Detaljnije

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš sa saradnicima održao je danas sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda na kojem je razgovarano o finansijskom poslovanju Fonda u 2013. godini, finansijskom planu za ovu godinu, te o reformskim procesima u zdravstvenom sistemu RS.
Predstavnici MMF-a su pohvalili FZO RS zato što je u prošloj godini uspio da smanji troškove na pojedinim stavkama i to na liječenju izvan RS, bolovanjima, ortopedskim pomagalima, kao i na materijalnim troškovima i platama zaposlenih. 
„Primjera radi, troškovi liječenja izvan RS manji su za 1,8 miliona maraka u odnosu na 2012. godinu, čemu je doprinijelo smanjene broja upućenih pacijenata na liječenje izvan RS i to za 32 odsto“, rekao je Tomaš i dodao da su uštede na platama i materijalnim troškovima zaposlenih oko pet miliona maraka.
Predstavnici MMF su upoznati i sa nepovoljnom strukturom osiguranih lica u RS. Naime, zaposleni u ukupnoj strukturi osiguranih lica čine 36 odsto, dok prihodi od ove kategorije čine više od 80 odsto ukupnih prihoda Fonda. Iako je u prošloj godini došlo do smanjenja prihoda od zaposlenih, Fond je uspio da održi dostignuti nivo prava iz zdravstvenog osiguranja, kao i funkcionalnost svih zdravstvenih ustanova. 

Detaljnije

Prevencija i otkrivanje bolesti u ranoj fazi put su ka potpunom izlječenju malignih oboljenja, jedna je od poruka okruglog stola pod motom ''Ujedinjeni u borbi protiv raka'', koji  je održan u Fondu zdravstvenog osiguranja RS u povodu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka.
Na okruglom stolu su učestvovali predstavnici udruženja oboljelih od malignih bolesti, ljekari, te ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš, direktor Kliničkog centra Banjaluka Duško Račić i nacionalni koordinator za maligne bolesti Zdenka Gojković.
Bogdanić je rekao da će Ministarstvo zdravlja svakog posljednjeg četvrtka u mjesecu organizovati sastanke sa oboljelima od malignih i rijetkih bolesti, kako bi se otvoreno razgovaralo o svim problemima sa kojima se oni suočavaju i načinima unapređenja njihove zdravstvene zaštite.
''Danas smo okupili sve relavantne osobe i predstavnike ustanova i institucija kako bi razmijenili mišljenja o ovom problemu. Razgovarali smo o svim bitnim pitanjima počev od dijagnostike, liječenja, rehabilitacije, ortopedskim pomagalima i ostalim pitanjima koja su značajna za naše pacijente. Govorili smo i o svim poteškoćama sa kojima se danas suočavamo, počev od nabavke citostatika, pa do poboljšanja uslova u zdravstvenim ustanovama. Dogovorili smo da ovaj dan sigurno neće biti jedini kada ćemo govoriti o ovim temama'', rekao je ministar Bogdanić novinarima nakon skupa.

Detaljnije