Podsjećamo osigurana lica FZO RS da prije odlaska na put u inostranstvo iz privatnih razloga, kao što su godišnji odmori, mogu da u nadležnoj poslovnici Fonda podignu ino obrazac koji mogu da koriste u zemljama sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju u slučaju da im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć. Sa ino obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu u slučaju da im se pruži hitna medicinska pomoć, koja nije mogla biti odložena do povratka u RS. Obrazac se izdaje na osnovu uvjerenja porodičnog doktora o zdravstvenom stanju osiguranika. Detaljnije se možete informisati u informaciji za osiguranike broj 11, koja je dostupna u meniju ''prava osiguranika''.

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao i fondova Federacije BiH i Distrikta Brčko, postigli su dogovor sa Zavodom za zdravstveno osiguranje Slovenije da od naredne godine osiguranici Slovenije mogu da koriste evropsku karticu zdravstvenog osiguranja i za vrijeme privremenog boravka u Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini.
Dakle, od 1. januara 2016. godine osiguranici iz Slovenije prije dolaska u BiH više neće morati da vade odgovarajuće obrasce, već će u slučaju da im zatreba neodložna medicinska pomoć koristiti evropsku karticu zdravstvenog osiguranja, koja se koristi u svim zemljama Evropske unije.
Dogovor o korišćenju evropske kartice u BiH je postignut na osnovu Konvencije o socijalnom osiguranju između BiH i Slovenije, a kojom su regulisana prava osiguranika jedne zemlje za vrijeme njihovog boravka u drugoj zemlji. U skladu sa tom konvencijom, podsjećamo, osiguranici iz RS prije polaska u Sloveniju ili druge zemlje sa kojima BiH ima potpisanu konvenciju o socijalnom osiguranju, treba da na osnovu potvrde porodičnog ljekara o zdravstvenom stanju izvade odgovarajući ino obrazac u nadležnoj poslovnici Fonda, kojeg mogu koristiti u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć za vrijeme boravka u toj zemlji.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS i Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanskog kantona, koji obavljaju poslove kontrole, održali su danas u Banjaluci radni sastanak s ciljem razmjene iskustava i unapređenja rada sektora kontrole u oba fonda.
Na sastanku je bilo riječi o organizaciji poslova kontrole i načinima vršenja kontrole bolovanja, ortopedskih pomagala, lijekova, liječenja izvan RS, odnosno HNK, kontrole prikazivanja bolničkih usluga, te kontrole ostvarivanja drugih prava iz zdravstvenog osiguranja.
Milenko Pađen, izvršni direktor Sektora za zdravstvo i kontrolu u FZO RS, rekao je da su ovakvi sastanci izuzetno korisni jer pružaju mogućnost da se saznaju iskustva drugih fondova. ''Sa ZZO HNK već nekoliko godina imamo jako dobru saradnju, a i ovaj sastanak je prilika da pored razmjene iskustava, usvojimo pojedina iskustva i dobre prakse kolega iz ZZO HNK'', istakao je Pađen.
Predstavnici FZO RS su kolege iz Mostara upoznali sa organizacijom Sektora za zdravstvo i kontrolu FZO RS, navodeći da je ovaj sektor organizovan još 2006. godine, te da je Fond gradio sopstvenu praksu kontrole, koja je regulisana i posebnim pravilnikom za ovu oblast.

Detaljnije

U Republici Srpskoj od danas, odnosno od 1. juna, oko 80 lijekova komercijalnih naziva koji se nalaze na Listi lijekova koji se izdaju na recept biće jeftiniji u prosjeku za 15,7 odsto. To znači da će osiguranici za ove lijekove izdvajati mnogo manje novca, nego do sada.
Naime, Fond je ponovo u pregovorima sa farmaceutskim kućama uspio da snizi cijene lijekova, posebno onih lijekova koji se nalaze na Listi B gdje je veće učešće osiguranika, odnosno gdje participacija za lijekove iznosi 50 odsto. Primjera radi, lijek generičkog naziva „esomeprazol“ (Lista B) od 20 mg koji se koristi za liječenje heliko bakterije, čira na želucu, te drugih bolesti želuca, od danas je jeftiniji za 43,4 odsto. To znači da će sada osiguranici za ovaj lijek plaćati participaciju u iznosu od 4 KM, dok su ranije, prije usvajanja novog cjenovnika, za participaciju izdvajali 7,14 KM. Takođe, lijek za epilepsiju koji se nalazi na Listi A generičkog naziva „levetiracetam“ od 500 mg od danas je jeftiniji za 16,71 KM odnosno za 17,3 odsto.
Osim ovih lijekova, smanjene su, između ostalih, cijene lijekova za liječenje hiperplazije prostate, srčane insuficijencije,  hroničnog alergijskog rinitisa i drugo.
Dakle, Fond je u pregovorima sa farmaceutskim kućama uspio da snizi cijene za oko 25 lijekova komercijalnih naziva koji se nalaze na Listi A i za oko 55 lijekova komercijalnih naziva sa Liste B, različitih doza i oblika. Podsjećamo da je participacija za lijekove sa Liste A 10 odsto za osiguranike koji nisu oslobođeni plaćanja ove obaveze, a za lijekove sa Liste B – 50 odsto od referentne cijene lijeka.

Detaljnije

Žene oboljele od raka dojke u Republici Srpskoj su privilegovane u odnosu na oboljele iz Federacije BiH, ali i okruženja, jer im sve troškove zdravstvene zaštite snosi Fond zdravstvenog osiguranja RS, uključujući i operativne zahvate rekonstrukcije dojke.
Ovo je istakla Azra Ikalović, predsjednica Savez žena oboljelih od raka dojke ''Iskra'', u povodu predavanja na temu ''Primarna i sekundarna rekonstrukcija dojke'', koje je održano danas u Banjaluci u organizaciji Klinike za plastičnu hirurgiju UB KC Banjaluka, Udruženja plastično-rekonstruktivnih i estetskih hirurga RS i Saveza ''Iskra''.
Ikalovićeva je dodala da Fond zdravstvenog osiguranja RS za žene oboljele od karcinoma, pored kompletnog liječenja i rekonstrukcije dojke, finansira i pomagala, poput grudnjaka, perike, proteza i drugih, dok u Federacije oboljele žene imaju besplatno samo liječenje.
''Žene oboljele od raka dojke u RS su u povlaštenom položaju u odnosu na oboljele iz Federacije BiH, čiji fondovi zdravstvenog osiguranja ne snose troškove rekonstrukcije dojke, što predstavlja veliki problem tim ženama. Prema tome, imajući u vidu sve okolnosti, mi u RS smo zadovoljni pravima koje imamo iz zdravstvenog osiguranja'', rekla je Ikalovićeva.
Milan Latinović, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, rekao je da je prošle godine u RS urađeno sedam, a u toku ove godine tri totalne rekonstrukcije dojke kod pacijentkinja oboljelih od karcinoma dojke, a koje je finansirao Fond zdravstvenog osiguranja RS. Ističući da je estetski segment vrlo važan u liječenju ove opake bolesti, Latinović je naveo da je resorno ministarstvo posvetilo pažnju i estetskoj hirurgiji, odnosno rekonstruktivnoj i plastičnoj hirurgiji.

Detaljnije