Osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu, kao npr. za vrijeme godišnjih odmora, mogu da koriste zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć, i to u onim zemljama sa kojima BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju.

Prije polaska na put osigurano lice treba da od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Na osnovu tog uvjerenja, nadležne poslovnice FZO RS izdaju odgovarajući obrazac. Obrazac se ne naplaćuje.

Ino obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine.

Sa ino obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi FZO RS. U slučaju da se usluga ipak naplati, iako osiguranik ima obrazac, osiguranici mogu predati Fondu zahtjev za refundaciju troškova. Međutim, napominjemo da refundacije troškova nisu moguće ukoliko osigurana lica prije puta nisu izvadila ino obrazac, zbog čega je značajno da osiguranici imaju odgovarajući obrazac sa sobom za vrijeme boravka u pomenutim zemljama.

Inače, BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Rumunijom, Belgijom, Češkom  i Luksemburgom. Takođe, i osiguranici koji putuju u Poljsku, Slovačku  i  Veliku Britaniju imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći, s tim da za ove zemlje FZO ne izdaje obrasce, jer je međunarodnim sporazumima drugačije regulisano (treba da pokažu BH pasoš).

Pored obrazaca koji se izdaju za privremene boravke u inostranstvu iz privatnih razloga, FZO izdaje obrasce i u slučajevima odlaska u inostranstvo radi posla, studiranja i drugih razloga, а procedura је propisana Pravilnikom o korištenju zdravstvene zaštite izvan RS Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.

NAPOMENE:

  • FZO RS pokriva troškove zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u pomenutim zemljama samo u slučaju hitne, neodložne zdravstvene zaštite;
  • Ino obrascem se ne mogu pokriti troškovi ''ciljanog'' odlaska u inostranstvo radi liječenja;
  • Ino obrazac nije isto što i putno osiguranje, jer pokriva hitne slučajeve, dok putno osiguranje pokriva i druge rizike;
  • Ino obrazac važi u onim zdravstvenim ustanovama koje su u sistemu javnog zdravstva, odnosno koje imaju ugovore sa zdravstvenim osiguranjem zemlje u kojoj se boravi

Novim Pravilnikom o uslovima i postupku obezbjeđivanja medicinske rehabilitacije koji je već počeo da se primjenjuje omogućeno je i osiguranicima sa Daunovim sindromom banjsko liječenje o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja u trajanju od 28 dana, što ranije nije bio slučaj.
Naime, prema pomenutom pravilniku, prva rehabilitacija se odobrava nakon uspostavljanja dijagnoze i tada je potrebno otpusno pismo iz porodilišta i uputnica porodičnog doktora ili pedijatra,  dok je za obnovu  mediciske rehabilatacije potreban prijedlog ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Кako je definisano Pravilnikom, osiguranici sa Daunovim sindromom medicinsku rehabilitaciju mogu da koriste kada god za to postoji potreba, dakle i više puta u toku godine.
I ovaj Pravilnik nastao je nakon usvajanja Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, budući da je Fond imao obavezu da donese i sve nove podzakonske akte u skladu sa novim zakonom.
Inače, Listom bolesti, stanja i posljedica povreda za koje se obezbjeđuje medicinska rehabilitacija, koja je sastavni dio Pravilnika, definisane su dijagnoze za ostvarivanje ovog prava, kao i u kojim slučajevima je potrebno komisijsko odlučivanje Fonda, a kada se medicinska rehabilitacija ostvaruje na osnovu uputnice porodičnog doktora na prijedloga ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine ili otpusnog pisma i slično. To bi trebalo značajno da pojednostavi rad porodičnih doktora, jer je sada za svaku indikaciju  jasno precizirano ko odlučuje o ostvarivanju ovog prava. Tako su Listom definisane grupe bolesti na osnovu kojih se odobrava medicinska rehabilitacija, poput neuroloških oboljenja, bolesti nervnog sistema, oboljenja srca i krvnih sudova, reumatska i respiratorna oboljenja, povreda i oboljenja kože i lokomotornog sistema. Za svaku od ovih grupa bolesti definisane su i indikacije i postupak ostvrivanja ovog prava, kao i dužina trajanja medicinske rehabilitacije.
Pravilnikom je i dalje, podsjećamo, maksimalno pojednostavljena procedura odobravanja medicinske rehabilitacije za djecu sa cerebralnom paralizom koja imaju pravo na banjsko liječenje svake godine do 18-e godine života, a nakon punoljestva u slučaju progresije bolesti. Takođe, kod rane cerebelarne ataksije obnova medicinske rehabilitacije omogućena je svake godine na osnovu mišljenja i nalaza ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Isto tako, za djecu do 18 godina sa deformitetom grudnog koša i kičme kao i sa urođenim deformitetom stopala omogućena je rehabilitacija po potrebi na osnovu nalaza ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Takođe, obnova medicinske rehabilitacije jednom godišnje i dalje je omogućena osiguranicima sa amputacijama, paraplegijom i tetraplegijom i to na osnovu uputnice porodičnog doktora.

Detaljnije

Reagovanje

Svim medijima

Jako smo iznenađeni da su dnevna novina „EuroBlic“ i jedan od najčitanih portala u Republici Srpskoj  „Srpskainfo.com stali iza teksta novinara Nikole Morače pod nazivom „Sram vas bilo!“  i   „U Fondu zdravstvenog osiguranja RS se igraju BOGA“, budući da posebno kolumna obiluje neargumentovanim ocjenama i rječnikom koji nije primjeren za javni diskurs, a posebno ne za ozbiljnu dnevnu novinu. Pišući tekstove u kojima se svjesno zamjenjuju tezе u nezgodan položaj se ne dovodi samo FZO RS, nego cjelokupno društvo i sve njene institucije, jer je namjera da se prikažu kao nehumane i „slijepe“ za probleme običnog čovjeka. Upravo te institucije svakim danom nastoje da sistem promijene na bolje, što bi i novinaru dok piše svoje tekstove trebalo da bude cilj.

 

Da bi javnost imala realnu sliku i stvarno činjenično stanje o ovom slučaju obavještavamo vas o sljedećem:

Naime, u tekstu pod nazivom „U Fondu zdravstvenog osiguranja RS se igraju BOGA“ konstatno se navodi da „osigurano lice od Fonda ne može da naplati troškove liječenja i da odlučuje ko može, a ko ne može da živi“, a Fond zdravstvenog osiguranja do sada je samo za liječenje ovog konkretnog lica izdvojio  ukupno 339.899 KM. To konkretno znači da ovom osiguranom licu, pored dostupnih lijekova, Fond kontinuirano finansira liječenje u bolnici, radioterapiju, medicinska sredstva i sve što čini obavezno zdravstveno osiguranje. Tako da je u ovom slučaju, kao i u svim ostalim,  pravo na liječenje apsolutno omogućeno.

Kada je u pitanju najnovija inovativna terapija, ovaj lijek osiguranik je počeo da prima još 2019. godine za šta je do sada izdvojeno 226.634 KM za ovog pacijenta. Dakle, pacijentici je sredinom aprila 2019. godine preporučena terapija, pored drugih lijekova koje je koristila na teret zdravstvenog sistema,  a na teret FZO RS ovu terapiju počinje da prima u avgustu te iste godine. Iz čega onda  proizilazi zaključak da se „Fond igra Boga“ kada već skoro četiri godine finansira ovaj lijek za pomenutu pacijenticu.

( lijek „pertuzumab“)

 

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske novim Pravilnikom o uslovima i postupku obezbjeđivanja medicinskih sredstava, koji će biti u primjeni od 13. juna, počinje da finansira nova medicinska sredstva, poput konveksnih diskova za osiguranike sa stomom. Budući da je uz ovaj pravilnik usvojen i Cjenovnik medicinskih sredstava Fond je, analizirajući stanje na tržištu, povećao i cijene određenih medicinskih sredstava, poput pelena za djecu i odrasle, kaiša i vrećica za stomu, a kako osiguranici ne bi morali da dodatno izdvajaju novac za ova medicinska sredstva. Sve ove izmjene nastale su kao produkt razgovora sa predstavnicima udruženja pacijenata koji su nam ukazivali na neophodnost proširenja liste medicinskih sredstava, posebno kada je riječ o pacijentima sa stomom.

Naime, pored prava na disk podlogu, vrećica za stomu, kaiša i pojasa za stomu, paste za njegu stome i dr., novim pravilnikom uz određene medicinske indikacije osiguranici imaju pravo i na konveksni disk i to deset komada mjesečno na prijedlog ljekara odgovarajuće grane medicine. Pored toga, za urinarne kese novim pravilnikom je proširena indikacija, pa pacijenti sa urostomom, takođe, sada imaju pravo i na kese, što ranije nije bio slučaj. Budući da su novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju djeca do 18 godina oslobođena plaćanja participacije, ovim pravilnikom je povećana i dobna granica za prava na ortopedske uloške za djecu izrađene od pjenastog materijala ili kože na 18 godina, umjesto do 15 kako je to ranije bio slučaj. Pored već postojećih indikacija za ortopedske cipele uvrštena je još jedna indikacija, tačnije i korisnici Šopart aparata imaju sada pravo i na ovo medicinsko sredstvo. U nekim slučajevima je preciznije određeno ko od ljekara odgovarajuće grane medicine predlaže medicinsko sredstvo, poput proteza, ortoza, elektromotornih invalidskih kolica, te kod medicinskih sredstva za gastrointestinalni i urogenitalni sistem,  u cilju lakšeg tumačenja i ostvarivanja ovog prava u praksi.

Detaljnije

Oboljelima od rijetkih bolesti od danas, 9. juna, omogućeno je da na recept dobijaju hranu za posebne medicinske namjene jer je počela sa primjenom izmjenjena Lista lijekova koji se izdaju na recept. Naime, na listu A lijekova koji se izdaju na recept je za oboljele od rijetkih bolesti, čiji je status potvrđen u Centru za rijetke bolesti, uvrštena hrana za posebne medicinske namjene i to fantomalt, MCT ulje, L-carnitin Fresenius, Neocate Junior, Milupa GA 2, Glycosade.

Takođe, na listu su uvrštena i četiri lijeka za oboljele od rijetkih bolesti. Riječ je o lijekovima feneterol, ipratropijum bromid; deflazakort tablete; perampanel tablete i acitretin kapsule. Ovi lijekovi nisu registrovani u BiH te su uvršteni na listu A1 lijekova koji se izdaju na recepta, a kako bi se i dalje omogućila refundacija troškova oboljelima od rijetkih bolesti koji koriste ove lijekove, budući da ih apoteke u BiH uglavnom nemaju. Na listu A1 je, takođe, uvršten i lijek namijenjen pacijentima koji su na hemodijalizi (kalcijev acetat, magnezijev karbonat), kao i lijek baklofen za pacijente oboljele od cerebralne paralize, multiple skleroze i drugih oboljenja nervnog sistema. U pitanju su, dakle, neregistrovani lijekovi koje porodice oboljelih nabavljaju uglavnom u inostranstvu i naknadno od Fonda refundiraju troškove za te lijekove.

Podsjećamo da je i u februaru ove godine uvršteno 12 lijekova na listu A1 lijekova koji se izdaju na recept, takođe, za oboljele od rijetkih bolesti i pojedina druga teška oboljenja. Naime, novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske precizirano je u kojim slučajevima se može odobriti refundacija troškova zdravstvene zaštite i ona nije predviđena za lijekove koji se ne nalaze na listi lijekova koji se izdaju na recept. Svjesni potrebe da su za pojedina teška hronična oboljenja, poput za oboljele od rijetkih bolesti, potrebni i pojedini lijekovi koji nisu bili obuhvaćeni listom lijekova koji se izdaju na recept, Fond je uvrstio na listu pomenute lijekove.