Za održivo finansiranje obaveznog zdravstvenog osiguranja nisu dovoljni doprinosi za zdravstveno osiguranje i neophodno je obezbijediti dodatne izvore finansiranja za zdravstveni sistem, kako u Republici Srpskoj, tako i u zemljama regiona.
Ovo je jedan od zaključaka Sedmog regionalnog foruma javnih zdravstvenih osiguranja koji je održan u Banjaluci od 16. do 19. oktobra u organizaciji Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
U radu Foruma, pored domaćina, učestvovali su predstavnici javnih fondova zdravstvenog osiguranja iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Albanije i Federacije BiH. S obzirom na to da su sve zemlje regiona i Evrope uopšte suočene s problemom održivog finansiranja zbog, prvenstveno, negativnog uticaja ekonomske krize, tema ovogodišnjeg Foruma bila je ''Primjeri dobre prakse prevazilaženja problema održivog finansiranja javnih zdravstvenih osiguranja''.
Učesnici Foruma, među kojima su bili i direktori fondova zdravstvenih osiguranja Srbije, Hrvatske, Slovenije, Federacije BiH  i RS, su ocijenili da su ovakvi skupovi višestruko značajni za sve zemlje učesnice jer predstavljaju priliku da se razmijene iskustva i prakse, a posebno u vezi sa načinima na koje pojedine zemlje rješavaju probleme s kojima se suočavaju, a koji su u svim zemljama gotovo identični.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS danas su održali sastanak sa predstavnicima Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila RS na kojem je, između ostalog, razgovarano i o novoj Listi lijekova na recept koja je stupila na snagu 1. septembra ove godine.
Fond  je predstavnike organizacije upoznao sa nedavno donesenom odlukom Upravnog odbora Fonda da se ukine starosno ograničenje kod propisivanja lijekova za određena oboljenja za starije od 65 godina, a koje je bilo uvedeno početkom septembra. Riječ je o lijekovima za holesterol, prostatu i osteoporozu, a ova odluka će se početi primjenjivati od 1. novembra.
Predsjednik pomenute organizacije Nedeljko Mitrović pozdravio je ovakav potez FZO RS ističući da je njihova organizacija imala najviše pritužbi upravo na uvedeno starosno ograničenje kod propisivanja lijekova na recept za određenja oboljenja.

Detaljnije

Ministri zdravlja i direktori fondova zdravstvenog osiguranja Srbije i Republike Srpske juče su u Beogradu dogovorili da se do kraja godine definiše način na koji će zdravstveni osiguranici sa obje strane Drine moći da koriste zdravstvene usluge u Srbiji, odnosno u Republici Srpskoj. 
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić rekao je da će direktori fondova zdravstvenog osiguranja do kraja godine definisati načine da pacijenti iz Srpske koriste zdravstvenu uslugu u Srbiji i obrnuto, po jedinstvenim cijenama. 
Takođe, ministar zdravlja Srbije Slavica Đukić Dejanović ocijenila je da je za pacijente koji u Srpskoj i Srbiji putuju do zdravstvenih centara radi hemodijalize važno da te usluge, kako je istakla, budu locirane na jednoj ili drugoj strani Drine, a da ih koriste i jedni i drugi pacijenti. 
"Ljubovija je jedna od lokacija gde planiramo do kraja ove godine da završimo i edukaciju kadra i da opremimo prostor, te obezbedimo opremu“, rekla je Dejanovićeva. 
Direktor FZO RS Darko Tomaš rekao je da je planirano da Fond potpiše ugovor sa zdravstvenom ustanovom u Ljuboviji, na osnovu kojeg će se troškovi fakturisati direktno FZO RS. 
„Naš cilj je da obezbijedimo liječenje osiguranika RS u Srbiji pod jednakim uslovima pod kojima se liječe i osiguranici Srbije“, rekao je Tomaš i podsjetio da Fond ima zaključene ugovore sa 30-ak zdravstvenih ustanova u Srbiji. Prošle godine, kako je naveo, Fond je na liječenje u Srbiji uputio oko 5.000 osiguranika, dok je ostvareni trošak bio oko 16 miliona KM.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS pozdravlja inicijativu Savjeta ministara BiH koja je upućena Upravi za indirektno oporezivanje, a odnosi se na uvođenje posebne akcize na duvan i alkohol koja bi bila dopunski izvor finansiranja zdravstvene zaštite u BH entitetima.
Ova inicijativa, koja je pokrenuta iz Republike Srpske, ukoliko bude realizovana predstavljaće usklađivanje s praksom drugih zemalja  koje su prepoznale potrebu da je za finansiranje obavezne zdravstvene zaštite osim doprinosa, potrebno obezbijediti i druge izvore. Dodatno oporezivanje proizvoda štetnih po zdravlje je logično opredjeljenje ne samo s aspekta povećanja prihoda na osnovu povećanog rizika osiguranja, već i sa stanovišta uticaja na odgovornost građana prema očuvanju vlastitog zdravlja.

Detaljnije

Novim tenderom za nabavku citostatika za naredne dvije godine postignuta je za 15 miliona KM niža cijena, odnosno ista količina citostatika koja je po prethodnom tenderu plaćena 43 miliona KM, sada će Fond zdravstvenog osiguranja koštati oko 28 miliona KM.Ovo su na današnjoj konferenciji za medije, koja je održana u Fondu zdravstvenog osiguranja, saopštili ministar zdravlja i socijalne zaštite Slobodan Stanić i direktor FZO RS Darko Tomaš.''Zahvaljujući većoj konkurenciji na tržištu uspjeli smo da postignemo nižu cijenu za citostatike od očekivane, odnosno u odnosu na onu koja je postignuta na prethodnom tenderu i to za oko 35 odsto'', rekao je Tomaš i dodao da očekuje da će stanje sa snabdjevenošću citostaticima zdravstvenih ustanova biti stabilno u naredne dvije godine.

Detaljnije