Fond zdravstvenog osiguranja RS u prošloj godini finansirao je za 33 osigurana lica liječenje u zdravstvenim ustanovama u Italiji, Njemačkoj, Austriji, Turskoj, Belgiji, Rusiji, Sloveniji, Hrvatskoj i Češkoj, za šta je izdvojeno 1,1 milion KM.
Pravilnikom o korišćenju zdravstvene zaštite izvan RS propisano je da ukoliko zdravstvena ustanova izvan RS u kojoj je osiguranom licu odobreno liječenje i koja ima ugovor sa Fondom, isto ne može da obavi, te preporuči da se liječenje obavi u zdravstvenoj ustanovi u drugoj državi, sa kojom Fond nema ugovor, osiguranik može ostvariti pravo da se preporučeno liječenje djelimično, a izuzetno i u cjelosti finansira iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Neophodno je da budu ispunjeni sljedeći uslovi: da su iscrpljene sve mogućnosti liječenja u RS i izvan RS u ustanovama sa kojima Fond ima ugovor, da je liječenje koje je preporučeno naučno dokazano i prihvaćeno u praksi, odnosno da ne predstavlja eksperimentalni oblik liječenja i da su troškovi liječenja finansijski prihvatljivi, s obzirom na ukupna sredstva utvrđena finansijskim planom Fonda i potrebe finansiranja drugih zahtjeva osiguranika. 

Detaljnije

Stope doprinosa za zdravstveno osiguranje u RS najniže su u regionu, a prosječna godišnja izdvajanja za zdravstvenu zaštitu  po glavi stanovnika su, takođe, najniža. Poseban problem kod obezbjeđivanja održivog finansiranja obaveznog zdravstvenog osiguranja je loša struktura osiguranika.

Uporedni podaci o stopama i osnovicama doprinosa za zdravstveno osiguranje

U toku ove godine u svim bolnicama u RS trebalo bi da se otvore jedinice za moždani udar u kojima će se primjenjivati trombolitičke terapije, kojima će se značajno smanjiti procenat smrtnosti i invalidnosti nakon moždanog udara.
Ovo će biti omogućeno projektom ''Edukacija neurologa i medicinskih sestara u liječenju akutnog moždanog udara'', kojeg je usvojio Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja i kojeg će Fond finansirati u iznosu od 25.000 KM. 
Zahvaljujući pravovremenoj primjeni trombolitičke terapije, 80% osoba koje su imale moždani udar ostaje sposobno za rad, liječenje ne traje mjesecima već pacijent nakon pet dana odlazi kući i najčešće mu nakon ove terapije nije potrebna ni fizikalna rehabilitacija.
Otvaranju jedinica za moždani udar prethodi obuka specijalista neurologa i medicinskih sestara za rad u ovim jedinicama, odnosno njihovo osposobljavanje za primjenu trombolitičke terapije, jedine kauzalne terapije za moždani udar, tj. terapije koja uklanja i uzroke bolesti.

Detaljnije

Na sjednici Upravnog odbora Fonda zdravstvenog osiguranja RS usvojen je Akcioni plan realizacije Strateškog plana razvoja FZO za 2012. godinu, kojim je predviđeno da se realizuje oko pedeset aktivnosti u okviru pet strateških ciljeva razvoja. U okviru prvog strateškog cilja koji se odnosi na usaglašavanje prihoda i troškova, među najznačajnijim planiranim aktivnostima su: podsticanje realizacije Programa mjera za prevazilaženje problema finansiranja obaveznog zdravstvenog osiguranja; aktivnosti u vezi sa preciznijim definisanjem paketa prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, naročito sa aspekta obima prava i  niz aktivnosti koje bi trebalo da doprinesu boljoj naplati doprinosa, kao i kontroli troškova.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Goran Kljajčin rekao je da će Ministarstvo zdravlja uskoro definisati program mjera za održivo finansiranje zdravstvenog sistema i unapređenja njegove organizacije.''Realizacijom tog programa uz plan ušteda u svakoj zdravstvenoj ustanovi, stvorio bi se prostor za poboljšanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika, a doprinijelo bi se i kvalitetnijoj zdravstvenoj zaštiti'', istakao je Kljajčin.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS odobrio je 190.000 KM za liječenje djevojke Aleksandre Munjiza iz Prijedora u italijanskom gradu Padovi.
Aleksandri je neophodna transplantacija bubrega i pankreasa, koja će se obaviti u Univerzitetskoj bolnici ''Azienda Ospedaliera di Padova''. Dio od pomenutog iznosa namijenjen je za dijalizu koja će se obavljati za vrijeme predtransplantacionih priprema u Italiji, i to u bolnici ''Ospedale Immacolate Concezione – Piove di Sacco''.
Munjiza se od 1995. godine liječi od dijabetesa, a od 2011. godine nalazi se na dijalizi.
S obzirom na to da su iscrpljene sve mogućnosti liječenja ovog osiguranika u Republici Srpskoj, kao i u zdravstvenim ustanovama izvan RS sa kojima Fond ima ugovor, Fond je, na prijedlog referentnih zdravstvenih ustanova, donio odluku da se Aleksandri finansiraju troškovi liječenja u Italiji.

Detaljnije