Predstavnici udruženja pacijenata iz Republike Srpske podržali su inicijativu fondova zdravstvenog osiguranja u BiH da se za zdravstvo obezbijede dodatni izvori finansiranja i omogući povrat PDV-a, jer je to garant dugoročne finansijske stabilnosti zdravstvenog sistema.

Ovo je jedan od zaklјučaka Regionalne konferencije pacijenata obolјelih od melanoma koja je održana u Banjaluci u organizaciji Udruženja „Mi smo sa vama“ a u partnerstvu sa inicijativom „Glasaj za život“.

„Pozdravlјamo sva dosadašnja nastojanja i uvođenje inovativnih terapija za veliki broj teških malignih i rijetkih obolјenja, ali svi moramo biti svjesni da liste čekanja postoje i da trebamo ići korak dalјe. Sadašnji sistem finansiranja više ne može ispratiti rastuće potrebe i pacijenti ne mogu čekati. Smatramo da su već sada potrebne finansijske mjere za povećanje izvora finansiranja skupih inovativnih terapija, kao preduslov za ravnopravan pristup liječenju i smanjenje listi čekanja. Pravovremena terapija nije trošak već najisplativija investicija u zdravije društvo“, istakla je predsjednica Udruženja pacijenata obolјelih od melanoma „Mi smo sa vama“ Jasminka Sredojević i naglasila da su udruženja pacijenata svoj stav iznijela u Pismu podrške koje će poslati Savjetu ministara BiH, kao i Ministarstvu zdravlјa i socijalne zaštite Republike Srpske.

Podsjećamo, jedna od zajedničkih inicijativa fondova zdravstvenog osiguranja u BiH jeste da se omogući povrat PDV od lijekova i medicinskih sredstava u zdravstveni budžet. Prema sadašnjem modelu finansiranja PDV-a, zdravstvene usluge su izuzete od plaćanja PDV-a, ali fondovi sa druge strane nisu oslobođeni plaćanjaovog poreza na lijekove i medicinska sredstva u iznosu od 17 odsto. Samo za PDV na lijekove i medicinska sredstva fondovi u BiH godišnje izdvajaju više od 260 miliona KM.  Osim toga, fondovi se već godinama bore za dodatne izvore od akciza na duvan i alkohol, budući da su oni glavni faktori rizika nastanka mnogih bolesti. Jedna od inicijativa koju je pokrenuo Fond zdravstvenog osiguranja RS odnosi se na premiju od autoodgovornosti i da se taj iznos koji sada vozači već izdvajaju u okviru registracije vozila direktno uplaćuje u zdravstveni budžet. To sada nije slučaj, pa FZO RS liječenje u saobraćajnim nezgodama finansira iz osnovnih prihoda, a od osiguravajućih kuća potražuje taj iznos najčešće nakon pokretanja sudskih sporova.

„Potrebna nam je jača podrška i to društva u cjelini – da bismo obezbijedili dodatna sredstva. Samo tako možemo efikasnije odgovoriti na potrebe, a to znači i unapređenje dostupnosti savremenih terapija. To je naša zajednička borba“, istakao je ovo zamjenik direktora FZO RS Aleksandar Sekulić koji je bio i jedan od panelista na ovoj konferenciji.

On je zato posebno naglasio važnost zajedništva u dalјem razviju kvaliteta zdravstvene zaštite.

 „Klјuč za dalјi razvoj zdravstvenog sistema su dodatni izvori finansiranja. Zdravstvo nije odgvoornost samo jedne institucije, već odgovornost svih nas, jer je zdravlјe naš zajednički resurs“, poručio je Sekulić koji je bio i jedan od panelista tokom prvog dana Konferencije.

On je podsjetio da FZO RS samo za obolјele od melanoma finansira ukupno devet lijekova, i to dva citostatika i sedam lijekova iz Programa lijekova koji su dostupni u ograničenim količinama, a za koje je na godišnjem nivou potrebno oko pet miliona maraka.

„Od ove godine u Program lijekova su uvrštena dva nova lijeka za obolјele od melanoma čime je napravlјen još jedan iskorak u liječenju obolјelih. Samo jedna doza lijeka koji smo uveli ove godine košta 5.900 KM bez PDV-a, dok je za godišnju terapiju jednog pacijenta novim lijekom potrebno 275.000 KM“, istakao je Sekulić.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sistemski radi na tome da obolјelima od melanoma pruži konkretnu i efikasnu podrške, pa je tako samo u proteklih nekoliko počeo da finansira neke od najsavremenijih terapija za liječenje ove bolesti, za šta se na godišnjem nivou izdvaja oko pet miliona KM. Fond je,  samo u ovoj godini,  počeo da finansira još dva nova lijeka za melanom u cilјu efikasnijeg liječenja, prateći svjetske terapijske smjernice.

U povodu maja, mjeseca posvećenog borbi protiv melanoma, predstavnici Fonda danas su pružili podršku Udruženju pacijenata „Mi smo sa vama“. Građanima su predstavlјene sve važne informacije o pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, a zajedno sa Udruženjem podijelјen je i „Vodič kroz prava obolјelih od malignih bolesti“ koji su pripremili predstavnici Fonda. Informisanje pacijenata o njihovim pravima jedan je od klјučnih elemenata u borbi protiv bolesti, zbog čega su i zaštitnici prava osiguranih lica dali svoj doprinos, odgovarajući na sva pitanja građana.

Inače, kada je riječ o pravima obolјelih od ove bolesti, pored inovativnih terapija koje su dostupne u ograničenim količina, Fond za obolјele od melanoma finansira i citostatike koji su dostupni u bolnicama. Takođe, ova kategorija osiguranika je oslobođena plaćanja participacije kod liječenja osnovne bolesti, ali i komplikacija koje uzrokuje karcinom. Osim toga, pacijenti koji boluju od malignih bolesti, ukoliko nemaju nijedan drugi osnov osiguranja, na zdravstveno osiguranje se mogu prijaviti po osnovu svoje bolesti. Takođe, osiguranicima koji boluju od malignih bolesti za vrijeme bolovanja plata se isplaćuje u 100 odsto iznosu,a pravo na punu platu imaju i roditelјi djece koji su na bolovanju zbog njege djeteta obolјelog od malignih bolesti.

Detaljnije

Zaštitnici prava osiguranih lica Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od početka ove godine odgovorili su na više od 6.000 pitanja osiguranika, što ukazuje na to da su potvrdili svoju ključnu ulogu u zaštiti prava iz zdravstvenog osiguranja. Zaštitnici prava su u većini slučajeva najčešći izvor informisanja osiguranika jer su im dostupni lično, putem telefona, ali mogu im se obratiti i elektronskim putem, a to potvrđuju i ankete koje Fond sprovodi kako bi analizirali stepen zadovoljstva zdravstvenom zaštitom.

Naime, u posljednjoj anketi koju je FZO RS nedavno sproveo, više od 55 odsto ispitanih je navelo da se o pravima iz zdravstvenog osiguranja najviše informišu kod zaštitnika prava. Ankete pokazuju da su osiguranici zadovoljni što postoje zaštitnici prava i što tačno, po imenu i prezimenu, znaju kome da se obrate u FZO kada im zatreba bilo kakva pomoć ili informacija. Imenovanjem zaštitnika prava osiguranih lica u svim filijalama FZO RS, još 2011. godine, Fond je bio lider u regionu, jer smo jako rano prepoznali važnost informisanja osiguranika o svemu što čini obavezno zdravstveno osiguranje.

U protekla četiri mjeseca osiguranici su postavljali različita pitanja, od toga da se generalno informišu o svojim pravima, ali i u vezi sa konkretnim situacijama ( kako da ostvare pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju, da li su oslobođeni plaćanja participacije, kako da refundiraju troškove za neku zdravstvenu uslugu i slično). Osim toga, zaštitnici prava su osiguranicima na usluzi ukoliko im je potrebna pomoć u pisanju žalbi ili smatraju da je riječ o kršenju njihovih prava.

Cilj Fonda zdravstvenog osiguranja RS je unapređenje kvaliteta i dostupnosti zdravstvene zaštite zbog čega se kontinuirano analiziraju potrebe osiguranih lica i predstavnika udruženja pacijenata U tome ključnu ulogu imaju i zaštitnici prava osiguranih lica koji su prvi i direktni kontakt sa osiguranicima i prepoznaju njihove potrebe, identifikuju izazove i doprinose unapređenju zdravstvenih usluga.  Zaštitnici prava su se kroz sve ove godine pokazali kao konkretan mehanizam efikasnijeg ostvarivanja prava u praksi,  budući da oiguranicima budu na raspolaganju i u slučaju  eventualnih nerazumijevanja u samim zdravstvenim ustanovama. Podsjećamo da Fond prilikom imenovanja zaštitnika prava nije zapošljavao nove radnike, već je u okviru raspoloživih resursa edukovao postojeći kadar. Ovakvim pristupom težilo se jačanju poverenja osiguranika u instituciju zaštitnika prava, kao osobe od integriteta i poverenja, čija je osnovna uloga da budu u službi osiguranih lica – upravo onih zbog kojih čitav zdravstveni sistem i postoji.

Podsjećamo da je primarni zadatak zaštitnika prava  da se nađe uz osiguranika kada mu je potrebna pomoć u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu, informacija ili savjet, te posredovanje u slučaju nesporazuma sa osobljem ustanove u kojoj koristi uslugu i sprečavanje pojave kršenja prava iz oblasti zdravstvenog osiguranja. Njihova uloga je da obezbijede doslovno poštovanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i da se postaraju da pacijenti svoja prava ostvaruju na najlakši i najjednostavniji način.

Detaljnije

Svi građani u Republici Srpskoj na internet stranici Fonda zdravstvenog osiguranja u linku „E- servis“ mogu da provjere svoj status osiguranja, odnosno da li su osigurani i kom timu porodične medicine pripadaju.  Kada je riječ o provjeri statusa osiguranja, potrebno je da se unese broj elektronske kartice i jedinstveni matični broj i ukoliko status osiguranja bude DA, odnosno potvrdan, to znači da osiguranik ima osiguranje , odnosno uplaćene doprinose za zdravstveno osiguranje.

Budući da osiguranici u proteklom periodu veoma često zovu kako bi se informisali o svom statusu osiguranja, ponovo podsjećamo na ovu mogućnost, jer smo elektronskom provjerom osiguranja koja je omogućena još prije nekoliko godina nastojali da olakšamo građanima kako bi u svakom trenutku mogli da provjere da li se za njih redovno uplaćuju doprinosi za zdravstveno osiguranje. U slučaju da status osiguranja bude negativan, na ovaj način, osiguranici mogu kod svog poslodavca, odnosno obevznika doprinosa, da provjere o čemu se radi.

Napominjemo da FZO RS kada se uplate doprinosi tu uplatu u sistemu vidi dan ili dva nakon uplate, zbog čega je važno da se doprinosi plaćaju pravovremeno, odnosno kako je predviđeno zakonom, a ne u zadnji čas. Važno je da osiguranici znaju da kada se uplate doprinosi, Fond omogućava osiguranje na period od dva mjeseca od poslјednje uplate, ukoliko je riječ o kontinuiranom i redovnom plaćanju doprinosa.  Prema tome, poslodavci imaju dovolјno vremena da obaveze izmiruju na vrijeme, kako bi osigurana lica imala u kontinuitetu osiguranje. U slučaju eventualnih problema, osiguranici, kao i poslodavci, mogu da se jave i u naše poslovnice.

Fond zdravstvenog osiguranja RS, iako nema mehanizme kontrole uplate doprinosa, nastoji da utiče na svijest građana o važnosti redovne uplate doprinosa i da je to zakonska obaveza.

Naime, Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS i Zakonom  o doprinosima RS jasno je definisano ko koju kategoriju građana prijavlјuje na osiguranje i ko plaća doprinose tako da je i jasno ko je i odgovoran u slučaju neredovne uplate doprinosa.

Podsjećamo i da u linku „E servis“ osim projere statusa osiguranja, osiguranici mogu da provjere termine za magnetnu rezonancu ( MR) i kompjuterizovanu tomografiju( KT).

inicijativa2bPredstavnici tri klјučne zdravstvene institucije u Bosni i Hercegovini – Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske te Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta – uputili su zajednički apel nadležnim institucijama, pozivajući na pronalaženje održivog rješenja za finansijsko rasterećenje zdravstvenog sistema, posebno kada je riječ o PDV-u na lijekove i medicinska sredstva.

Iako su prema važećem Zakonu o porezu na dodatnu vrijednost medicinske usluge izuzete od plaćanja PDV-a, zdravstvene ustanove i fondovi i dalјe plaćaju puni iznos poreza (17 %) na svu medicinsku opremu, lijekove i materijale koje koriste u svakodnevnom radu. Ova praksa, kako navode iz fondova, dodatno otežava fukcionisanje, već opterećenog zdravstvenog sektora, koji u isto vrijeme bilјeži sve veći broj pacijenata i mora odgovortiti na brojne izazove koje nosi razvoj savremene medicine.

„Zdravstveni sektor samo na PDV za lijekove i medicinska sredstva godišnje mora da izdvoji više od 260 miliona konvertibilnih maraka! S obzirom na  finansijske izazove s kojima se suočavamo, vjerujemo da je vrijeme da se ponovo razmotri naša inicijativa i da se taj novac koji izdavajamo za PDV vrati u zdavstveni sistem za liječenje pacijenata, a ne da bude isklјučivo budžetski prihod“, zajednički je stav fondova u BiH.

Detaljnije