Danas je počelo potpisivanje ugovora sa šesnaest preduzeća i radionica koje se bave proizvodnjom i isporukom ortopedskih pomagala. Sa njih šest Fond će potpisati ugovor za cijelu 2008. godinu, dok je za ostalih deset ponuđen ugovor na pola godine. Svima, koji do 30.06. otklone evidentirane nedostatke, biće omogućeno produženje ugovora do kraja godine, a sa onima koji to ne urade, ugovor o poslovno saradnji biće raskinut. Inače, ugovaraju se samo one usluge koje su navedene u rješenju o registraciji, koje je izdala Agencija za lijekove.
Potpisivanju ugovora za isporuku ortopedskih pomagala prethodilo je objavljivanje javnog poziva u kome su bili navedeni uslovi koje treba da ispune oni sa kojima će Fond ući u poslovnu saradnju. Posebna komisija, koju je imenovao direktor Fonda, izvršila je neposrednu kontrolu ispunjenosti uslova svih koji su se prijavili na javni poziv. Komisija je kontrolisala prostornu, tehničku, kadrovske i drugu osposobljenost za proizvodnju i isporuku ortopedskih pomagala (zapisnik komisije je objavljen na internet stranici Fonda).
Primjena ugovora o isporuci ortopedskih pomagala biće pod stalnom kontrolom. Kontrola će se provoditi najmanje jednom mjesečno, a odnosiće se, prije svega, na kvalitet pomagala i rokove njihove isporuke. Kontrala će biti praćena i ispitivanjem zadovoljstva osiguranika isporučenim pomagalima.

Počelo je potpisivanje ugovora sa apotekama, koje će u ovoj godini za osiguranike Fonda izdavati lijekove sa Pozitivne liste. Sa apotekama koje ispunjavaju sve kriterijume, ugovor će se potpisati na godinu dana, dok je ostalim apotekama ponuđen ugovor na tri mjeseca. Ovim apotekama je data mogućnost da u roku od tri mjeseca ispune preostale kriterijume i time steknu uslov za potpisivanje ugovora za cijelu godinu.
U odnosu na prethodne godine, u ovogodišnjim ugovorima ima značajnih promjena. Najznačajnija promjena se odnosi na činjenicu da je u ovoj godini Fond izabrao apoteke na osnovu javnog poziva, odnosno na osnovu kriterijuma koji su tim pozivom precizirani. Ova poslovna godina je karakteristična i po većem broju apoteka kojima je ponuđen ugovor o poslovnoj saradnji. Osiguranici Fonda moći će da podignu lijekove na recept u oko 190 apoteka širom Republike Srpske. Novost su i odredbe koje se odnose na pooštrenu kontrolu provođenja ugovora sa apotekama. Između ostalog, potpisivanjem ugovora apoteke preuzimaju obavezu da osiguranicima Fonda učine dostupnim lijekove sa pozitivne liste čiju cijenu Fond priznaje u punom iznosu. 
Imajući u vidu dosadašnje iskustvo i pritužbe osiguranika, Fond će posvetiti posebnu pažnju kontroli upravo ove odredbe iz ugovora. Naime, zbog činjenice da su apoteke većinom imale lijekove sa liste, ali od proizvođača čije su cijene više od one koju priznaje Fond, osiguranici su često morali da doplaćuju razliku u cijeni. To je, naravno, izazivalo njihovo nezadovoljstvo, posebno onih koji su oslobođeni plaćanja participacije, jer su razliku u cijeni uglavnom poistovjećivali sa participacijom.
Spisak apoteka u kojima će osiguranici Fonda moći da podignu lijekove na recept, biće objavljen na internet stranici Fonda nakon što ugovori budu potpisani.

Na inicijativu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je pokrenuo projekat stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika Republike Srpske. Projekat daje akcenat stručnom usavršavanju za medicinske, terapijske i dijagnostičke procedure koje se ne rade u zdravstvenim ustanovama RS ili se rade, ali nisu dostignuti potrebni standardi. Cilj projekta je dostizanje evropskih standarda u kvalitetu zdravstvene zaštite i izgradnja zdravstvenog sistema koji će u sve većoj mjeri isključivati potrebu liječenja naših pacijenata u inostranstvu.
Realizacija projekta je počela u septembru prošle godine kada je Fond objavio javni poziv na koji su mogli da konkurišu svi zainteresovani zdravstveni radnici. Prijavilo se njih oko 200, ali to nije konačan broj s obzirom da projekat podrazumijeva kontinuiran proces stručnog usavršavanja. 
Najveći broj kandidata, njih 120, izrazilo je želju da stručno usavršavanje bude provedeno u zdravstvenim ustanovama Srbije. Za njih bi to usavršavanje trebalo da počene uskoro jer je komisija Fonda privela kraju sve neophodne pripreme.
Prema riječima prof. dr. Nenada Babića, izvršnog direktora Sektora za zdravstvo u Fondu zdravstvenog osiguranja, komisija je nedavno posjetila Klinički centar Srbije, VMA, Institut «Banjica», Klinički centar Zvezdara, Institut za reumatologiju, Kliniku za dečije bolesti u Tiršovoj, Pokrajinsku bolnicu u Novom Sadu, te institute u Sremskoj Kamenici. Zahtjev za stručno osposobljavanje našeg medicinskog kadra je sa zadovoljstvom prihvaćen uz izraženu spremnost da to bude osnov i buduće saradnje. 

Detaljnije

Na sastanku predstavnika FZO RS i Direktora stacionarnih zdravstvenih ustanova RS: Klinički centar Banja Luka i I. Sarajevo, Opšte bolnice: Kasindo, Foča, Prijedor, Gradiška, Bijeljina, Doboj, Zvornik, Trebinje, Psihijatrijska bolnica Sokolac i Bolnica Nevesinje, održanom dana 11. 03. 2008. godine u prostorijama FZO RS u Banja Luci doneseni su sledeći:

ZAKLJUČCI

1. Da se od 01.04.2008. obezbjede za sve pacijente pidžame, papuče i sve drugo što pripada pacijentu prilikom prijema u bolnicu.
2. Da se od 01.04.2008. obezbjede za sve pacijente koji su na liječenju, lijekovi sa bolničke liste lijekova, tako da ubuduće nema refundacija, a to podrazumijeva da se na vrijeme obezbjede minimalne količine zaliha lijekova, a ako dobavljači ne isporučuju ugovorene lijekove da se odmah obavijesti FZO RS.
3. Da od 01.04.2008. bolnice i klinički centri moraju imati obezbjeđen sav sanitetski, zavojni, ugradbeni materijal tako da ga ne nabavljaju pacijenti.
4. Da se u liječenju pacijenata koriste uglavnom lijekovi sa bolničke liste (a ako su neophodni lijekovi koji nisu na listi mogu se uvesti uz odobrenje Stručnog kolegijuma ustanove).
5. U narednom periodu ovakve sastanke organizovati najmanje jednom mjesečno.

Prim. Dr. BORO GUŽVIĆ
Zamjenik direktora FZO RS

U «Službenom glasniku Repoblike Srpske», broj 22/08, objavljena je nova Pozitivna lista lijekova koji se izdaju na recept. Novu Pozitvnu listu lijekova čine lista A i lista B. 
Na listi A nalazi se oko 450 lijekova za liječenje najčešćih i najzastupljenijih bolesti. Osigurana lica, koja su oslobođena participacije, imaće mogućnost da lijek sa ove liste dobiju besplatno, pod uslovom da uzimaju onaj čiju je cijenu Fond odredio za referentnu. Osiguranici koji nisu oslobođeni participacije za lijekove sa ove liste plaćaće participaciju od deset odsto od cijene lijeka. 
Ako osiguranik zahtjeva isti lijek, ali od drugog proizvođača, pored participacije, moraće da plati i razliku u cijeni. Razliku u cijeni nije participacija, a to znači da će je plaćati i oni koji su oslobođeni od participacije.
Na listi B se nalazi oko 150 lijekova čiju će cijenu Fond finansirati sa 50 %, a isto toliko će plaćati osiguranici i to sve kategorije, jer za ovu listu nije predviđeno oslobađanje od participacije. Na ovoj listi se nalazi preko 80% lijekova koje su osiguranici do sada plaćali u stoodstotnom iznosu.
Novi koncept Pozitivne liste predstavlja proširenje prava iz zdravstvenog osiguranja, kako po broju lijekova koji će se moći dobiti na recept, tako i po manjem procentu ličnog učešća za lijekove sa liste A, koja u suštini predstavlja dosadašnju pozitivnu listu lijekova.