FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Centar za radioterapiju počinje s radom

Oboljeli od malignih bolesti u RS više neće morati odlaziti na radioterapiju izvan RS jer 2. avgusta s radom počinje Centar za radioterapiju koji je izgrađen u okviru Kliničkog centra Banjaluka.
Tim povodom, 29. jula novoizgrađeni centar su obišli ministar zdravlja i socijalne zaštite Ranko Škrbić, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Goran Kljajčin, direktor KC-a Mirko Stanetić i direktor ''Euromedik international'' Marijan Bilić.
Ministar je istakao da će od 2. avgusta pacijenti moći da dobiju kvalitetnu radioterapiju u KC Banjaluka, zahvaljujući najvažnijem projektu u zdravstvu RS u proteklih nekoliko decenija.

''U Centar je uloženo oko 30 miliona KM. Radi se o Centru koji je jedan od najsavremenijih i najopremljenijih. Ono što čini izuzetan  kvalitet i obećava najviši standard u ovoj oblasti nije samo zgrada i jedna od najprestižnijih oprema, već i medicinski kadar iz Novog Sada, Beograda, Skoplja i Podgorice, ali i iz RS, koji će liječiti naše pacijente'', rekao je Škrbić i dodao da će troškove radioterapije u cjelosti snositi Fond zdravstvenog osiguranja.
Direktor KC Banja Luka, dr Mirko Stanetić je kazao da su ljekari sanjali dan kada će KC dobiti Centar za radioterapiju, jer će biti u prilici da oboljelima od malignih bolesti blagovremeno pruže najkvalitetniju terapiju koja postoji.
''Broj oboljelih od malignih bolesti konstantno raste, te će potreba za radioterapijom biti sve veća. Naš koncept je takav da sa ovim kapacitetima pokušamo da zadovoljimo potrebe za zračnom terapijom u narednih 30 godina, a s obzirom na to da je kapacitet za stanovništvo RS dovoljan, računamo da će pacijenti iz cijele BiH dolaziti na liječenje kod nas'', naglasio je Stanetić.
Marjan Bilić je istakao da je, zahvaljujući hrabrosti ljudi koji su radili na ovom projektu, Republika Srpska konačno dobila mogućnost da na ovim prostorima obavlja liječenje radioterapijom. On je naveo da je kapacitet Centra za radioterapiju 1.530 pacijenata godišnje na zračenju teleterapijom i 340 pacijenata na brahiterapiji.
Aleksandar Kostovski, glavni radiološki tehnolog, kazao je da su kapaciteti ovog centra izvanredni, te da dnevno u dvije smjene mogu da se pruže usluge za oko 130 ljudi. Pored Kostovskog, u Centru će raditi stručnjaci koji su iskustva stekli u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici, te klinikama u Crnoj Gori. Centar za radioterapiju u Banjaluci građen je po principu privatno-javnog partnerstva. Privatni partner je svojim novcem izgradio i opremio objekat i obezbijedio stručno osoblje, a javni partner – Fond zdravstvenog osiguranja, će za svoje osiguranike plaćati usluge Centra. Ugovorena cijena radioterapije niža je za 10 % od one koju je Fond plaćao zdravstvenim ustanovama u Srbiji.