FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Iz godine u godinu veća izdvajanja za bolničku zdravstvenu zaštitu

Rukovodstvo Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske održalo je danas sastanak sa predstavnicima Aktiva direktora bolnica Republike Srpske na kojem je razgovarano o principima ugovaranja bolničke zdravstvene zaštite za narednu godinu i drugim aktuelnim temama.
Sastanak je održan kako bi direktore bolnica pravovremeno upoznali sa novinama koje su planirane u principima ugovaranja i načinima plaćanja bolničke zdravstvene zaštite u narednoj godini, a sa namjerom da dodatno unaprijedimo ove segmente rada u obostranom interesu, kao i u interesu pacijenata.
Dejan Кusturić, v.d. direktora FZO RS, je rekao da je cilj Fonda da čujemo mišljenje direktora bolnica, odnosno njihove sugestije i primjedbe, i da, gdje god za to postoji mogućnost i kada su sugestije opravdane, Fond nastoji da ih i uvaži. On je sa svojim saradnicima direktore bolnica informisao, između ostalog, o određenim planiranim izmjenama kada je u pitanju plaćanje po DRG modelu, a zahvaljujući kojima će bolnice za pružene usluge po ovom modelu moći da ostvare veća finansijska sredstva. Inače, Fond zdravstvenog osiguranja iz godine u godinu izdvaja više sredstva za finansiranje bolničke zdravstvene zaštite. Tako je u ovoj godini planirano oko 475 miliona КM, što je za 15,1 milion КM više sredstava u odnosu na troškove bolničke zdravstvene zaštite prošle godine. U odnosu na 2020. godinu izdvajanja za bolničku zdravstvenu zaštitu su povećana za gotovo 200 miliona КM. Ovo pokazuje jasnu opredjeljenost Fonda da se konstantno unapređuje kvalitet usluga i dostupnost zdravstvene zaštite građanima Srpske.


Iz Aktiva direktora bolnica su istakli da prepoznaju nastojanje Fonda da unapređuje zdravstveni sistem, pohvalivši saradnju i spremnost FZO RS na dijalog, zahvaljujući čemu je, kako su naveli, lakše prevazići sve izazove sa kojima se zdravstveni sistem susreće.
Predstavnici Fonda su na sastanku ukazali na značaj da se svi u zdravstvenom sistemu ponašaju maksimalno odgovorno i da se racionalno troše sredstva osiguranika, jer u okolnostima gdje su doprinosi, koji se ne plaćaju redovno, gotovo jedini izvor prihoda, veoma je teško odgovoriti svim izazovima i potrebama osiguranika i zdravstvenih ustanova. Naime, osnovni zadatak Fonda je da finansira prava osiguranih lica i da ih, po mogućnosti, kontinuirano proširuje. U ograničenim finansijskim mogućnostima to je veoma teško bez podrške i odgovornog poslovanja svih u zdravstvenom sistemu, zbog čega svi treba da daju svoj doprinos održivom finansiranju zdravstvene zaštite i to mora da bude sistemska briga.  
Pored navedenog, na sastanku su predstavnici Fonda istakli značaj razvoja palijativne njege i u drugim bolnicama, jer sada postoji samo u Gradišci i Nevesinju, a imajući u vidu značaj ovog vida zdravstvene zaštite za oboljele i njihove porodice. Takođe je razgovarano i o angažovanju stručnjaka iz inostranstva u našim ustanovama, odnosno potrebi da i oni imaju svoje šifre kako bi se adekvatnije pratio i njihov rad, međusobnoj saradnji između bolnica kada je potreban transfer pacijenata iz jedne ustanove u drugu, važnosti ispravnog izvještavanja bolnica o pruženim uslugama i drugim temama.