FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Od naredne godine četiri nova skrininga u domovima zdravlja

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, pored postojećih zdravstvenih usluga, u cilju jačanja prevencije i zaštite zdravlja na primarnom nivou, od naredne godine finansira još četiri nove usluge skrininga u domovima zdravlja i to rano otkrivanje dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnog rizika, raka debelog crijeva i depresije.

Ove nove usluge omogućene su izmjenom i dopunom Cjenovnika zdravstvenih usluga za 2025. godinu koji počinje da se primjenjuje od 3. januara, što jasno pokazuje da je Fond prepoznao važnost institucionalne podrške i finansijskog podsticaja prevencije na primarnom nivou, jer je to ključno za  održavanje zdravlja svakog pojedinaca.  Napominjemo da će ove usluge u potpunosti finansirati Fond, što znači  da su osiguranici oslobođeni plaćanja participacije, jer je riječ o preventivnim pregledima.

Finansiranjem usluge kojima se akcentuje prevencije i to kada, nažalost, raste broj oboljelih od malignih bolesti, hroničnih nezaraznih oboljenja i mentalnih poremećaja, dodatno  ističe važnost ovih preventivnih mjera Fonda za očuvanje zdravlja stanovništva.

Fond je uvrštavanjem ovih novih usluga koje se od naredne godine mogu da rade i u domovima zdravlja nastojao da unaprijedi oblast prevencije na primarnom nivou.

Ove mjere Fonda  su snažan korak ka unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite, jer prepoznaju prevenciju kao osnovu održavanja zdravlja. Podrška preventivnim programima nije samo pokazatelj institucionalne odgovornosti, već i način da se zdravstveni sistem dugoročno rastereti, jer sprečavanje razvoja bolesti značajno smanjuje troškove liječenja.Finansiranjem ovih usluga, Fond potvrđuje svoju ulogu ključnog partnera u jačanju zdravlja na nivou primarne zdravstvene zaštite.

Promjene u Cjenovniku su jasan dokaz  da Fond aktivno prati potrebe zajednice i unapređuje svoje usluge u skladu sa savremenim zdravstvenim izazovima.

Pored ovih usluga, Cjenovnik je dopunjen, podsjećamo,  i sa novim uslugama koje su usmjerene na zaštitu zdravlja djece, a Fond će i dalje kontinurano da analizira potrebe zdravstvenog sistema i u skladu sa mogućnostima uvoditi novine koje imaju za cilj sveobuhvatniji pristup u očuvanju zdravlja stanovništva