Od 2012. godine od kako se u Republici Srpskoj sprovodi projekat prevencije moždanog udara ultrazvučno je pregledano više od 20.000 građana, dok je zahvaljujući pravovremenom pregledu spašeno više od hiljade života.
U povodu Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara, koji se obilježava danas, doktor Vlado Đajić koji je i glavni menadžer projekta prevencije moždanog udara rekao je da su rezultati projekta nadmašili očekivanja struke, posebno kada se uzme u obzir činjenica, kako je rekao, da je u RS u protekle tri godine sproveden do sada u svijetu nerealizovan projekat prevencije nastanka moždanog udara. Upravo zahvaljujući ovom projektu, kako navodi dr Đajić, u Srpskoj je izuzetno dobra prevencija moždanog udara.
„Zbog stenoze više od 70 odsto lumena krvnih sudova oko 200 pacijenata ispitivane grupe upućeno je na operativni zahvat na krvnim sudovima čime je direktno spriječen nastanak moždanog udara, a samim tim prevencija smrti ili teškog invaliditeta“, istakao je dr Đajić.
Inače, cilj ovog projekta kojeg finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS je da se kod osoba koje imaju faktore rizika za nastanak moždanog udara (povišen krvni pritisak, šećerna bolest, srčane bolesti, povišen nivo lipida u krvi, pušači, gojazne osobe, osobe koje su u porodici imali moždani udar i građani izloženi stresu) otkriju patološke promjene na krvnim sudovima glave i vrata i tako spriječi nastanak moždanog udara, odnosno smrt ili invalidnost. Do sada su učesnici projekta obišli sve veće gradove u RS i obavili preglede građana koji spadaju u rizične grupe, a do kraja godine trebalo bi da se završe pregledi i u Hercegovini, čime će se ovim projektom obuhvatiti svi građani koji spadaju u rizične grupe u RS.
Dr Đajić navodi da je ovaj projekat veliki uspjeh rukovodstva Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i FZO RS, jer je do sada, kako ističe, kod više od 50 pacijenata koji su ispitani pronađeno potpuno začepljenje krvnih sudova, odnosno da su zakasnili na operaciju i da pripadaju visikorizičnoj grupi. On kaže da su o tome svi pacijenti obaviješteni, kao i koji režim moraju da primjenjuju, koje lijekove da koriste i koliko često da odlaze na preglede kod doktora.
„Kada se izračunaju troškovi liječenja, rehabilitacije i tuđe njege oboljelih od moždanog udara, ovim projektom je ušteđeno oko 15 miliona maraka budžetskih potrošača RS“, istakao je dr Đajić.