FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Prezentovani rezultati novog modela plaćanja

Predstavnici Fonda zdravstenog osiguranja RS i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS održali su danas sastanak sa direktorima bolnica u RS, kojima su prezentovani rezultati realizacije novog modela plaćanja bolničkih usluga u mjesecu aprilu. U tom mjesecu urađeno je 10.739 dijagnostičko-terapijskih slučajeva iz grupe usluga koji se plaćaju po DTS modelu (plaćanje po slučaju) i pruženo 74.248 usluga koje su plaćane po drugom modelu – po jedinici usluge. Vrijednost urađenih usluga u bolnicama RS u mjesecu aprilu iznosi oko 11 miliona KM. 

S obzirom da je riječ tek o prvom mjesecu kako se primenjuje novi način plaćanja bolničkih usluga, učesnici sastanka se nisu bavili analizom rezultata pojedinih bolnica, već opštim pitanjima primjene novog modela i njegovom uticaju na promjene u cjelokupnom zdravstvenom sistemu. U vezi s tim, direktor Fonda Goran Kljajčin preporučio  je da sve bolnice detaljno analiziraju svoj rad i da na osnovu toga daju prijedloge i smjernice kako bi zdravstveni sistem bolje funkcionisao.
«Nakon tri mjeseca dobićemo objektivnu situaciju kako i koliko koja bolnica u RS radi. Sada je rano o tome govoriti», rekao je direktor Fonda.

Pomoćnik ministra zdravlja RS Nedeljko Milaković zahvalio se svima na doprinosu u realiziaciji ovog projekta i poručio da je zdravstveni sistem na dobrom putu.
U odnosu na period prije početka primjene novog modela plaćanja kada su direktori bolnica strahovali kako će se novi način plaćanja realizovati u bolnicama, na današnjem sastanku, nakon prvog mjeseca primjene ovog modela, preovladali su pozitivni stavovi. Većina direktora bolnica u RS pozdravila je novi način plaćanja usluga koji će ih, kako su sami poručili, natjerati da rade više, odnosno da u punom smislu upravljaju ustanovom, analiziraju šta nije dobro i zbog čega i da preduzimaju konkretne mjere da stanje bude bolje. Direktor bolnice Kasindo Siniša Zubić rekao je da će novi model plaćanja tačno pokazati koje su najveće slabosti unutar same zdravstvene ustanove. «To će nam omogućiti da stanje unaprijedimo i obezbijedimo bolju zdravstvenu zaštitu za pacijente», rekao je Zubić. I direktor bolnice u Bijeljini Siniša Maksimović istakao je da će novi način plaćanja bolničih usluga dati realnu sliku gdje se nalazi bijeljinska, a i ostale bolnice u zdravstvenom sistemu.
Direktor Kliničkog centra Banja Luka Mirko Stanetić je rekao da je već prvi mjesec primjene novog modela plaćanja pokazao u kojim se klinikama radi više, a u kojima premalo. To će biti predmet naših analiza, ali je izvjesno da oni koji rade manje od prosjeka treba da očekuju i manje plate. «Novi model plaćanja pokazuje gdje su slabosti u sistemu, ali i nedostatak novca u zdravstvu», zaključio je Stanetić.
I direktor gradiške bolnice je istakao da su u kratkom vremenu ostvareni značajni rezultati, odavši priznanje ljudima koji su imali hrabrosti da donesu odluku da se počne s reformom načina plaćanja bolničkih usluga, s obzirom da su u drugim zemljama pripreme trajale po nekoliko godina.
Svi direktori bolnica su naglasili da će novi model plaćanja omogućiti da se precizno evidentiraju uzroci slabijeg rada u pojedinim segmentima kako bi se znalo da li aktivnost treba usmjeriti na poboljšanje edukacije ljekara, novu opremu ili na poboljšanje organizacije rada bolnica.
Kao posebnu vrijednost, koju je proizveo novi model plaćanja već na samom startu, svi učesnici sastanka su izdvojili svijest o tome da ni jedna ustanova ne može da funkcioniše izdvojeno od cjeline zdravstvenog sistema, što će angažmanu bolničkog menadžmenta dati novu dimenziju.
Direktori bolnica su informisani da je u BiH počela  realizacija IPA projekta, koji ima za cilj da se u bolnički sektor uvede DRG model plaćanja. Model koji se sada primjenjuje u Republici Srpskoj, kako je istakao Nedeljko Milaković, pomoćnik ministra zdravlja, odlična je osnova za uvođenje tog modela. On je naglasio da je dobra okolnost to što Republika Srpska neće morati da čeka da Federacija BiH dostigne nivo na kojem je Republika Srpska, što znači da ćemo krajnji cilj ostvariti u optimalnom roku
Na današnjeg sastanku, između ostalog, bilo je riječi i o realizaciji projekta unapređenja dostupnosti tercijarne zdravstvene zaštite angažovanjem vrhunskih stručnjaka iz inostranstva, što je naišlo na podršku direktora bolnica.
Pomoćnik ministra zdravlja dr Milan Skrobić informisao je direktore bolnica da je pripremljena radna verzija pravilnika o kategorizaciji bolnica, o čemu će uskoro biti održana i javna rasprava.