FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Saopštenje za javnost

U povodu netačnih i neargumentovanih konstatacija i ocjena  objavljenih u listu „Euro Blic“ dana 07.02.2011. godine u tekstu pod naslovom „Plate ponovo kasne“, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske obavještava javnost, prije svih zdravstvene radnike, da je poslovnom politikom za ovu godinu planirao mjere i aktivnosti koje će obezbijediti da zdravstvenim ustanovama redovno izmiruje sve obaveze koje proizlaze iz međusobnog ugovora. Već u prvom tromjesečju ove godine počeće realizacija novog načina plaćanja i ugovaranja bolničke zdravstvene zaštite, koji će objektivnije vrednovati rezultate rada, što je, između ostalog, bila jedna od osnovnih sugestija Glavne službe za reviziju javnog sektora. Planiran je i početak realizacije projekta unapređenja dostupnosti tercijarne zdravstvene zaštite i smanjenja troškova liječenja izvan Republike Srpske, što će, takođe, imati efekta na poboljšanje materijalnog položaja domaćih bolnica.

 

Ono po čemu se  sadašnja zdravstvena politika u Republici Srpskoj razlikuje u odnosu na onu iz perioda prije 2006. godine, upravo je odnos prema zdravstvenim radnicima. 

Stav da se princip solidarnosti, na kome se zasniva sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja u Republici Srpskoj, ne može, kao ranije, obezbjeđivati na štetu zdravstvenih radnika, potvrđen je nizom konkretnih poteza Vlade RS, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, Ministarstva finansija i Fonda. Između ostalog, to potvrđuje činjenica da su sredstva, koja Fond doznačava zdravstvenim ustanovama po osnovu međusobnog ugovora, u 2010. godini  za 148 % bila veća u odnosu na 2005. godinu.

Stav da se teret krize ne prelama preko zdravstvenih radnika, Fond je manifestovao i u izuzetno teškoj, 2010. godini kada je, i pored toga što nije ostvario planirani prihod, izmirio sve obaveze prema zdravstvenim ustanovama koje su stvorene na bazi planiranog prihoda. 
Istina je da se Fond, da bi izmirio preuzete obaveze,  zaduživao kod komercijalnih banaka i to u ukupnom iznosu od 11 miliona KM, što predstavlja 2,1 % ukupnog prihoda. Do sada je bankama vraćena glavnina kredita, a ostalo je da se vrati još 2,8 miliona KM što pokazuje da ovaj poslovni potez nije ugrozio poslovanje Fonda. 

Neutemeljena je ocjena o „rasipničkom i neracionalnom“ poslovanju Fonda, koja je iznesena u pomenutom, a i nekim ranijim tekstovima objavljenim u istim novinama. Takve insinuacije demantuje činjenica da četiri godine za redom Glavna služba za reviziju javnog sektora nije dala negativnu ocjenu za rad ove institucije.  Upravo suprotno, racionalnim potezima i upravljanjem troškovima, postignuto je da se uz najmanje izdvajanje po glavi stanovnika, građanima obezbijedi zdravstvena zaštita koja ne zaostaje za drugim zemljama u regionu, uz proporcionalan rast sredstava koje Fond ugovora sa zdravstvenim ustanovama. 

Insinuaciju o «rasipničkom» ponašanju Fonda opovrgava i činjenica da ni jednom u protekle četiri godine Fond nije prekoračio limit sredstava  za finansiranje stručne službe Fonda, koje  je Vlada ograničila. Naprotiv, smanjenjem plata, dnevnica i drugih troškova, postignuto je da troškovi stručne službe Fonda budu manji od dozvoljenog iznosa.
Prozivanje Fonda za ono što nije u njegovoj nadležnosti je dokaz ili zlonamjernosti ili potpunog nepoznavanja zdravstvenog sistema i nadležnosti pojedinih institucija. Fond nema nikakvog uticaja, a ni odgovornosti za to da li poslodavac uplaćuje doprinos, kolika je osnovica i stopa doprinosa,  ko će biti oslobođen plaćanja doprinosa, kome će biti prolongirano plaćanje duga itd.

Dobronamjerni i objektivni, ne mogu ignorisati ni činjenicu da od 2006. godine ni jedna zdravstvena ustanova, ni sindikalna organizacija u zdravstvu, nije kritikovala rad Fonda zdravstvenog osiguranja, koji je ranijih godina bio najčešće kritikovana institucija u zdravstvenom sistemu Republike Srpske.