FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Svjetski dan borbe protiv dijabetesa: Za insuline oko 17 miliona KM

Oboljelima od dijabetesa u Republici Srpskoj zdravstvena zaštita je u potpunosti obezbjeđena o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja kod liječenja osnovne bolesti i svih drugih oboljenja povezanih sa dijabetesom. To znači da osigurana lica koja boluju od ove bolesti su oslobođena plaćanja participacije, odnosno njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS.

Fond je samo u ovoj godini (do 30.9.) za insuline, igle i aplikatore, ne računajući druge lijekove i medicinska sredstva izdvojio oko 13,3 miliona KM, dok je trošak Fonda u prošloj godini za insuline iznosio oko 17 miliona KM.

Inače, oboljeli od dijabetesa u RS spadaju u kategorije osiguranika koji imaju najšira prava iz zdravstvenog osiguranja. Naime, pored insulina i drugih lijekova, oboljelima od dijabetesa FZO RS obezbjeđuje i neophodna medicinska sredstva, poput aparata za brzo određivanje glukoze u krvi, insulinskih špriceva i igli, dijagnostičkih traka za mjerenje glukoze u krvi, lanceta, traka za mjerenje šećera u urinu. Takođe, osiguranici koji koriste insulinske pumpe imaju pravo na potrošni materijal koji finansira FZO RS.

Fond zdravstvenog osiguranja RS već godinama strateškim planiranjem nastoji da oboljelim od dijabetesa zdravstvenu zaštitu u RS učini što dostupnijom, ali i da prati medicinske trendove kako bi oboljeli imali što kvalitetniji život. Tako su i  predstavnici  udruženja oboljelih od dijabetesa iz Federacije BiH istakli da oboljeli u RS imaju veća prava, navodeći da u FBiH oboljeli od dijabetisa nemaju pravo na trakice za mjerenje šećera, dok u RS osiguranici imaju ovo prava.

 

Osim toga, osiguranicima koji boluju od dijabetesa u RS se uvijek ovjeri zdravstvena knjižica, čak i onda kada za njih nisu uplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje. Jedini uslov je da budu prijavljeni na zdravstveno osiguranje, ali to, svakako, ne znači da za njih ne treba da se uplaćuju doprinosi. Naime, na ovaj način Fond je, imajući u vidu specifičnost i težinu bolesti, omogućio da oboljelima od dijabetesa uvijek bude dostupna neophodna terapija i liječenje, a ne da zavisi od uplate doprinosa.

 

Nažalost, u RS raste broj oboljelih od dijabetesa, a samo prošle godine je zabilježeno oko 1.400 novooboljelih, dok u RS ukupno ima oko 100.000 oboljelih od dijabetesa.

"Ono što primjećujemo je da je veći broj oboljelih žena - 55 odsto. Oko 95 odsto dijabetičara boluje od dijabetesa tipa dva, dok se preostalih pet odsto oboljelih bori s tipom jedan i to su pretežno djeca i adolescenti", navela je predsjednica Saveza dijabeetoloških i endokrinoloških udruženja RS Snježana Popović Pejičić.

Inače, širom svijeta se 14. novembar obilježava kao Svjetski dan borbe protiv dijabetesa, a obilježavanje ovog dana su inicirali Međunarodna dijabetološka federacija i Svjetska zdravstvena organizacija 1991. godine kao odgovor na sve veći broj oboljelih od dijabetesa u svijetu.