FZO RS Naslovna

Novinara Radija Slobodna Evropa interesovalo je da li osiguranici jednog entiteta mogu da koriste zdravstvenu zaštitu u drugom entitetu, odnosno konkretno, mogu li osiguranici iz Federacije da se liječe u zdravstvenim ustanovama u RS.

Odgovor:

Osigurana lica u BiH u pravilu ostvaruju zdravstvenu zaštitu na teritoriji onog entiteta gdje su prijavljeni na zdravstveno osiguranje.

Fond zdravstvenog osiguranja je omugućio osiguranim licima Republike Srpske da mogu da se liječe u pojedinim zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH, sa kojima je Fond potpisao ugovor. Između ostalih, Fond ima potpisane ugovore sa UKC Tuzla, KC Sarajevo, Specijalnom bolnicom ''Centar za srce BiH'' u Tuzli, Poliklinikom ''Sunce Agram'' u Sarajevu i drugim.

Osiguranici iz RS se u ove ustanove upućuju kada njihovo liječenje nije moguće obaviti u zdravstvenim ustanovama RS, a od nedavno osiguranici iz RS imaju mogućnost da se liječe van granica RS na lični zahtjev i onda kada je to liječenje moguće obaviti u RS, s tim da tada Fond snosi 30% troškova.

Takođe, kada je osiguraniku Fonda neophodno liječenje van RS on može da bira da li želi da se liječi u Srbiji ili Federaciji BiH, npr. može da izabere da ide u Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje ili u Centar za srce u Tuzli.

Fond je svojim osiguranicima koji žive u rubnim opštinama takođe omogućio da koriste usluge bolnica u Federaciji BiH, koje su bliže njihovom mjestu stanovanja. 

Nažalost, nijedan kantonalni zavod nije pokazao želju da svojim osiguranicima omogući i korišćenje usluga zdravstvenih ustanova u RS.

Inače, korištenje zdravstvene zaštite na teritoriji drugog entiteta regulisano je Sporazumom o načinu i postupku korišćenja zdravstvene zaštite osiguranih lica na teritoriji BiH, van teritorije entiteta, odnosno Distrikta Brčko kome osigurana lica pripadaju.
Sporazumom je propisano da se pravo na zdravstveno osiguranje može ostvariti u mjestu prebivališta ili u mjestu rada, odnosno tamo gdje se uplaćuju doprinosi za zdravstveno osiguranje. Republika Srpska dosljedno primjenjuje pomenuti sporazum, između ostalog, i na način da nikada nije uskraćena zdravstvena zaštita penzionerima iz Federacije BiH koji žive u RS, pa čak i onda kada za njih nije uplaćen doprinos.

U slučaju da osiguraniku koji je prijavljen na zdravstveno osiguranje u jednom entitetu zatreba hitna, neodložna, medicinska pomoć u drugom entitetu, svaka zdravstvena ustanova je obavezna da ga primi i pruži neophodnu uslugu, i do sada u vezi s tim nije bilo problema. 

Za pitanja o pravu na liječenje osiguranika FBiH u Republici Srpskoj nadležan je Federalni zavod za zdravstveno osiguranje, odnosno kantonalni zavodi, koji utvrđuju prava iz zdravstvenog osiguranja za svoje osiguranike.