FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Fondu mišljenje sa rezervom

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dala je mišljenje sa rezervom za finansijske izvještaje Fonda zdravstvenog osiguranja RS za 2015. godinu, kao i za usklađenost aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija iskazanih u izvještajima.

Mišljenje sa rezervom je dato, kako je navedeno, jer nisu evidentirani određeni prihodi, te zbog grešaka kod knjigovodstvenog evidentiranja. Osnova za izražavanje mišljenja sa rezervom za usklađenost proizašla je prvenstveno jer je Fond imao veće rashode i izdatke u odnosu na prihode i primitke.

 Inače, iz odnosa ukupnih prihoda sa obračunskim prihodima i ukupnih rashoda sa obračunskim rashodima proizašao je pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 9,9 miliona KM, zahvaljujući kontroli troškova. Izvršenje budžeta Fonda za 2015. godinu iskazano je u ukupnom iznosu prihoda i primitaka od 624.867.379 KM, dok su rashodi i izdaci iskazani u ukupnom iznosu od 709.178.667 KM, što je za 13% više u odnosu na ostvarene prihode i primitke.

Prema tome, Fond je u tekućem obračunskom periodu ostvario budžetski deficit u iznosu od 20,2 miliona KM, dok je ukupan nepokriveni deficit tekućeg perioda (budžetski deficit sa finansiranjem) iskazan u iznosu od 84,3 miliona KM. Na budžetski deficit sa finansiranjem najviše je uticala otplata obaveza iz ranijih godina u iznosu od 57,6 miliona KM, te otplata kredita u iznosu od 41 milion KM, kao i promjena načina evidentiranja izmirenja obaveza iz ranijeg perioda u odnosu na prethodne godine. (Obaveze koje su plaćene u 2015. godini, a odnose se na ranije godine, knjižene su preko deficita, što nije bio slučaj prethodnih godina, zbog čega je došlo do povećanja budžetskog deficita sa finansiranjem u odnosu na 2014).

 

Napominjemo da ostvarenje prihoda Fonda u potpunosti zavisi od naplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, a po tom osnovu se Fondu duguje više od 200 miliona KM. Samo u prošloj godini doprinosi uopšte nisu uplaćivani za više od 42.000 radnika i poljoprivrednika, s tim da za još neke kategorije osiguranika doprinosi nisu u potpunosti izmireni. Da su svi izmirili svoje obaveze za doprinose, Fond bi imao veće prihode u prošloj godini za 85,8 miliona KM, te ne bi uopšte imao deficit.

Takođe, loša struktura osiguranika i nepovoljna podjela rizika osiguranja dovode do toga da su prihodi koji se ostvaruju nedovoljni kako bi se u potpunosti mogle finansirati sve realne potrebe za zdravstvenom zaštitom građana. Uspostavljanje balansa između prihoda i rashoda bilo bi moguće ukoliko bi se smanjila prava iz zdravstvenog osiguranja, što nije opredjeljenje Fonda.

Inače, Glavna služba za reviziju nije imala značajnije primjedbe na rad Fonda, posebno u nekim važnim segmentima, kao što su javne nabavke. Naime, Revizija je konstatovala da nisu uočene nepravilnosti i neusklađenosti kod sprovođenja procedura javnih nabavki. FZO je u prošloj godini sproveo čak više od 320 procedura javnih nabavki, vrijednosti 78,3 miliona KM bez PDV-a, čime ne postojanje primjedbi na ovaj segment rada FZO dobija još više na značaju.

Revizija je ukazala da je nastavljen trend smanjenja obaveza Fonda, jer su i u 2015. godini smanjene ukupne obaveze Fonda za 2% u odnosu na prethodnu godinu, s tim da su dugoročne obaveze niže za čak 19%.

Manji je i broj zaposlenih u Fondu u odnosu na 2014. godinu i to za 25 radnika, a nije bilo primjedbi ni na procedure zapošljavanja.

Od ukupno šest preporuka koje su date za 2014. godinu, u potpunosti su realizovane četiri preporuke, dok su dvije realizovane djelimično, te je Fond po realizaciji preporuka Revizije među najboljim institucijama u Srpskoj.

Za 2015. godinu Fond je dobio ukupno pet preporuka, na čijoj realizaciji se već radi.

Iako nismo u potpunosti saglasni sa svim primjedbama i nepravilnostima na koje je Revizija ukazala, Fond će u narednom periodu nastojati da svoj rad i poslovanje u potpunosti uskladi sa preporukama Revizije, te da otkloni sve manjkavosti u radu.