FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Oboljeli od hemofilije zadovolјni liječenjem

Oboljeli od hemofilije u Republici Srpskoj zadovoljni su standardom koji je dostignut u liječenju ovog oboljenja, posebno ističući zadovoljstvo dostupnošću za njih neophodnih faktora koagulacije i uvođenjem savremene terapije profilakse (spriječavanje krvarenja), kao i mogućnošću kućnog liječenja, što im je umnogome olakšalo život sa ovim teškim i rijetkim oboljenjem.
Ovo je istaknuto na konferenciji koja je održana u povodu obilježavanja Svjetskog dana hemofilije, a kojoj su prisustvovali predstavnici Udruženja oboljelih od hemofilije, dr Jelica Predojević, nacionalni koordinator za hemofiliju, sa saradnicima, te predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Predojevićeva je istakla da je posljednjih godina u RS učinjen veliki iskorak kada je u pitanju liječenje oboljelih od hemofilije, te da je u tom pogledu RS ispred nekih zemalja regiona, koje nemaju tretmane kućnog liječenja, niti su im faktori koagulacije dostupni u  apotekama, već samo u bolnicama.
''Oboljelima zdravstvenu zaštitu u cjelosti finansira Fond. Obezbijeđene su dovoljne količine faktora koagulacije, koji za oboljele doslovno znače život. Pored toga, faktori koagulacije su dostupni oboljelim u mjestu stanovanja, odnosno mogu ih dobiti u apotekama. Možemo biti izuzetno zadovoljni postignutim u liječenju hemofilije u RS. Primjera radi, u Srbiji se tek sada uvodi kućni tretman'', navela je Predojevićeva. Ona je dodala da je u RS registrovano 85 oboljelih, apelujući na sve one koji imaju ovu bolest, a nisu registrovani, da to učine.
Oboljeli od hemofilije takođe su isticali da su zadovoljni liječenjem, odnosno tretmanom kojeg sada imaju, te da su u svojim zahtjevima skromni. Naime, naveli su da žele da se trenutno stanje održi, a prvenstveno da i ubuduće imaju na raspolaganju dovoljne količine neophodnih faktora koagulacije.
Marijana Pavičić, majka oboljelog osmogodišnjeg dječaka ispričla je da je ranije njen sin i zbog najmanjih povreda morao da leži u bolnici po nekoliko dana, i da je gotovo svaki mjesec boravio u bolnici. Sada im je, kako navodi, zahvaljujući profilaksi, mnogo lakše.
''On sada redovno pohađa školu, ne izostaje sa časova. Obučila sam se da mu u kući dajem profilaksu i život nam je sada mnogo jednostavniji'', rekla je Pavičićeva.
U okviri konferencije dr Dragana Malčić održala je prezentacije na teme ''Značaj profilakse u tretmanu hemofilije'' i ''Kontrolisano kućno liječenje''.
Hemofilija je rijedak nasljedni poremećaj koagulacije (zgrušavanja) krvi, a prenosi se genima roditelja. Osobe koje boluju od hemofilije krvare duže, jer se u njihovoj krvi ne nalazi dovoljna količina određenog faktora koagulacije. Prvi znaci ovog poremećaja su pojava velikih modrica po tijelu, teško zaustavljanje krvarenja nakon povreda, posjekotina i sl.