Predstoji period godišnjih odmora, zbog čega podsjećamo osiguranike da za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu mogu da koriste  zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć i to u onim zemlјama sa kojima BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju.

Međutim, veoma je važno da prije polaska na put osigurano lice od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Na osnovu tog uvjerenja, nadležne poslovnice FZO RS izdaju odgovarajući ino obrazac, koji se ne naplaćuje.

Potvrde o zdravstvenom stanju koje porodični doktori izdaju radi dobijanja ino obrazaca se daju u okviru pregleda i od osiguranih lica može da se naplati samo participacija koja za prvi pregled doktora medicine iznosi  1,5 KM, odnosno 2  KM za prvi pregled doktora specijaliste.

Dakle, ovaj iznos koji je definisan Cjenovnikom Fonda zdravstvenog osiguranja uklјučuje i izdavanje pomenute potvrde. Svako dodatno naplaćivanje potvrda o zdravstvenom stanju koje se koriste u svrhu izdavanja ino obrazaca za privremene boravke naših osiguranika u inostranstvu, predstavlјa kršenje prava osiguranih lica i pozivamo osiguranike da u ovim situacijama podnesu u poslovnicama FZO RS prijave povrede prava. Zdravstvene ustanove po svojim komercijalnim cjenovnicima ovu uslugu mogu da naplate samo građanima koji nisu osiguranici Fonda.

Ino obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine. S ino obrascem osiguranik treba da se javi zdravstvenom osiguranju zemlјe u koju putuje, gdje će na osnovu njega dobiti odgovarajuću potvrdu koju će koristiti u slučaju da mu za vrijeme boravka u inostranstvu zatreba neodložna zdravstvena zaštita.

Sa ino obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi FZO RS. U slučaju da im se i pored ino obrasca naplati hitna zdravstvena zaštita, osiguranici po povratku kući mogu da podnesu zahtjev za refundaciju troškova ( bez ino obrasca to nije moguće).

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, petu godinu zaredom, dobio je pozitivno mišlјenje Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske za finansijske izvještaje, kao i za usklađenost aktivnosti za 2024. godinu.

Prema mišlјenju revizije, finansijski izvještaji FZO RS istinito i objektivno prikazuju, u svim materijalnim aspektima, finansijsko stanje imovine i obaveza na dan 31.12.2024. godine, kao i izvršenje budžeta za pomenutu godinu, u skladu sa propisanim okvirom finansijskog izvještavanja za javni sektor.

Osim toga, sve finansijske transakcije Fonda u prošloj godini i informacije prikazane u finansijskim izvještajima su, prema mišlјenju revizora, u svim materijalnim aspektima u skladu sa propisima kojima su regulisane.

Predmet revizijskih ispitivanja bili su, između ostalog, i postupci javnih nabavki iz protekle godine. „Kod revizijom obuhvaćenih postupaka nisu utvrđene neusklađenosti sa Zakonom o javnim nabavkama“, navedeno je u revizorskom izvještaju. Inače, poseban akcenat u radu Fonda jeste zakonito i transparentno sprovođenje javnih nabavki, a izvještaj revizije je upravo to i potvrdio. Revizorskim ispitivanjem bila je obuhvaćena, između ostalih, usluga redovnog i dodatnog održavanja IZIS-a, računarske opreme, specifičnih lijekova i dr. i nisu utvrđeni bilo kakvi propusti i neusklađenosti sa zakonom.

Glavna služba za reviziju analizirala je i prihode i rashode Fonda, te je istaknuto da su prihodi FZO lani iznosili 1,043 milijardi KM, dok su rashodi iznosili 1,082 milijardi KM, od čega se najviše izdvaja za finansiranje zdravstvene zaštite.

U ovom izvještaju revizori su dali četiri preporuke koje se odnose na finansijske izvještaje i jednu za usklađenost, te naveli da su preporuke koje su dali za 2023. godinu u potpunosti sprovedene.

Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja i nije ih potrebno mijenjati sve dok se ne oštete, izgube ili ukoliko ne dođe do promjene ličnih podataka. Ako je na kartici naveden rok važenja (karakteristično za kartice iz prve serije), takve kartice i dalјe važe i nije ih potrebno mijenjati.

Inače, elektronska zdravstvena kartica predstavlјa dokaz statusa osiguranika i omogućava ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu. Ona je i najefikasniji način zaštite ličnih podataka, jer jedino uz nju se pristupa elektronskom zdravstvenom kartonu pacijenta.

Zato još jednom pozivamo sve osiguranike da pažlјivo čuvaju svoju elektronsku zdravstvenu karticu i na taj način izbjegnu nepotrebne troškove, s obzirom na to da će se od 1. jula početi sa naplaćivanjem elektronskih zdravstvenih kartica nakon što se izgube, ukradu ili u slučaju promjene  ličnih podataka. Cijena zamjene iznosiće 10 KM, što predstavlјa realan trošak izrade kartice na tržištu.

Napominjemo da će Fond i dalјe snositi troškove izrade prve zdravstvene kartice,  a izradu svake naredne kako je i predvidio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, snosi osiguranik ili njegov zakonski zastupnik.

Fond je sve do sada finansirao troškove izrade kako prve tako i svake druge elektronske zdravstvene kartice, čak i nakon gublјenja ili u slučaju promjene ličnih podataka. Istovremeno, kontinuirano smo apelovali na građane da elektronsku zdravstvenu karticu čuvaju kao i svaki drugi lični dokument. Osim toga, kroz sve kanale informisanja podsjećali smo javnost na ovu zakonsku mogućnost i da će se u dogledno vrijeme početi naplaćivati izrada kartica, zbog čega još jednom apelujemo na osiguranike da čuvaju svoje elektronske kartice kako bi izbjegli nepotrebne troškove.

ekarticauputstvozaplacanj2025

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao što je već ranije najavlјeno, od 1. jula počeće sa naplaćivanjem elektronskih zdravstvenih kartica nakon što se izgube, ukradu ili u slučaju promjene  ličnih podataka. Cijena zamjene iznosiće 10 KM, što predstavlјa realan trošak izrade kartice na tržištu.

Napominjemo da će Fond i dalјe snositi troškove izrade prve zdravstvene kartice,  a izradu svake naredne  kako je i predvidio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, snosi osiguranik ili njegov zakonski zastupnik.

Iako je ova mogućnost definisana zakonom, Fond je sve do sada finansirao troškove izrade kako prve tako i svake druge elektronske zdravstvene kartice, čak i nakon gublјenja ili u slučaju promjene ličnih podataka.  Istovremeno, kontinuirano smo apelovali na građane da elektronsku zdravstvenu karticu čuvaju kao i svaki drugi lični dokument.  Osim toga, kroz sve kanale informisanja podsjećali smo javnost na ovu zakonsku mogućnost i da će se u dogledno vrijeme početi naplaćivati izrada kartica.

Tako je primjera radi, do sada više od 26.000 elektronskih kartica izgublјeno, a zabilјeženi su i slučajevi u kojima su pojedini osiguranici podnosili zahtjev za novom karticom i do sedam puta, jer su prethodnu gubili. Samo u 2024. godini izrađeno je više od 45.000 novih elektronskih zdravstvenih kartica.

Uplatu za izdavanje nove kartice osiguranici će moći izvršiti na jedan od četiri računa FZO RS, u različitim bankama, a detalјna uputstva za plaćanje dostupna su i na internet stranici Fonda ( svi podaci dostupni na slici).

Detaljnije

Obolјeli od multiple skleroze oslobođeni su plaćanja participacije za liječenje osnovne bolesti i svih njenih komplikacija. Osim toga, ukoliko nemaju drugi osnov osiguranja, pacijenti se mogu prijaviti na zdravstveno osiguranje upravo po osnovu ove bolesti.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske kontinuirano nastoji da pobolјša dostupnost lijekova za obolјele od multiple skleroze, sa posebnim naglaskom na savremene terapije. Za terapije koje su neophodne ovim pacijentima, Fond godišnje izdvaja oko četiri miliona KM.

Na Svjetski dan obolјelih od multiple skleroze, 30. maj, predstavnici Udruženja obolјelih od multiple skleroze su u banjalučkom parku „Petar Kočić“ organizovali okuplјanje pod sloganom „Terapija za sve“ kako bi ukazali na važnost kvalitetne i dostupne zdravstvene zaštite za sve obolјele. Na ovom skupu, kome su prisustvovali i predstavnici FZO RS, ukazano je na neophodnost povećanja dostupnosti lijekova za obolјele od multiple skleroze.

Podsjećamo, Fond za obolјele od multiple skleroze trenutno finansira 11 lijekova, među kojima su i najsavremenije terapije koje su trenutno dostupne u svijetu. Inovativne terapije su obolјelim od ove bolesti dostupne u Univerzitetsko- kliničkom centru RS na prijedlog lјekara, a preporučuju se pacijentima u skladu sa medicinskim indikacijama, odnosno za one osiguranike koji imaju progresivniji tok bolesti.

Detaljnije