Više od 200 djece oboljele od dijabetesa tipa jedan u ovoj godini iskoristilo je svoje pravo na senzor za mjerenje šećera u krvi o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Inače, u Republici Srpskoj je omogućeno da roditelji djece do 18 godina sami odlučuju da li će koristiti senzore ili samo trakice za mjerenje šećera u količinama koje su predviđene pravilnikom koji reguliše oblast medicinskih sredstava. Napominjemo i da korisnici senzora, takođe, imaju pravo i na određen broj trakica za mjerenje šećera što nije slučaj u drugim zemljama koje finansiraju senzore.

U povodu Svjetskog dana oboljelih od dijabetesa, koji se obilježava danas, podsjećamo da Fond od prošle godine finansira senzore u trajanju od sedam i 14 dana za djecu oboljelu od dijabetesa tip jedan do 18 godina starosti, što je još jedan pokazatelj da pored drugih prava za oboljele od dijabetesa, Fond kontinuirano analiza potrebe osiguranika i u skladu sa mogućnostima nastoji da unapređuje dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite.

Inače, godišnja izdvajanja FZO RS za lijekove i potrošni materijal za oboljele od dijabetesa iznose više od 37,6 miliona KM, ne računajući liječenja, medicinska sredstva i sve drugo što im je porebno.

FZO RS za oboljele od ove bolesti, podsjećamo, finasira širok spektar prava, a osim senzora, finansiramo  insuline, insulinske pume, trakice za mjerenje šećera, lancete, špriceve, igle, aparate za brzo određivanje glukoze u krvi, potrošne materijala za insulinske pumpe. Napominjemo da su oboljelima od dijabetesa dostupni i insulini najnovije generacije koje ne finansiraju pojedine zemlje regiona u kojima se izdvaja znatno više sredstava za zdravstvo.

Takođe, oboljeli od dijabetesa su oslobođeni plaćanja participacije za osnovnu bolest i sve njene komplikacije. Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju omogućeno je i da oboljeli od dijabetesa, ukoliko nemaju nijedan drugi osnov za prijavu na zdravstveno osiguranje, mogu po osnovu svoje bolesti biti zdravstveno osigurani.

Dakle, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je veoma rano prepoznao važnost finansiranja prava oboljelih od dijabetesa, a sve u cilju unapređenja kvaliteta života oboljelih od ove bolesti, pa se naročito od 2006. godine u kontinuitetu proširuju prava i u skladu sa mogućnostima uvode i finansiraju novi lijekovi. Fond je, primjera radi, u odnosu na 2016. godinu povećao sredstva za liječenje oboljelih od dijabetesa za čak 50 odsto.

FZO RS aktivno sarađuje sa predstavnicima udruženja pacijenata oboljelih od ove bolesti i sve novine po pitanju unapređenja prava su i uvedene u saradnji sa pacijentima. Upravo su i udruženja preopoznala nastojanje FZO RS da kontinuirano poboljšava kvalitet zdravstvene zaštite u vidu zahvalnica koje naša institucija dobija svake godine u povodu obilježavanja Svjetskog dana oboljelih od dijabetesa.

Uključivanje pacijenata u koncipiranje razvoja zdravstvenog osiguranja jedan je od prioriteta FZO RS, a zahvalnice koje FZO RS dobija od predstavnika udruženja pacijenata pokazuje da je Fond preopoznat kao istinski partner u pobošljanju dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite.

U vezi sa aktivnostima policijskih službenika Državne agencije za istragu i zaštitu  i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, kao i predstavnika Republičkog javnog tužilaštva, koje se odnose na prikupljanje informacija o nabavci medicinske opreme za vrijeme korona virusa, obavještavamo javnost o sljedećem:

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u skladu sa zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije od 24. marta 2020. godine bio je ovlašten  da sprovodi postupke javne nabavke sredstava za održavanje higijene, medicinskih sredstava i zaštitne opreme za potrebu zdravstvenog sistema zbog pandemije virusa korona. Nabavka svih roba imala je oznaku „hitno“.  
Zahvaljujući sprovedenim nabavkama, a to se posebno odnosi na pravovremenu nabavku respiratora u hitnoj situaciji, sačuvani su brojni ljudski životi i nije se desilo da je nečiji život ugrožen zbog nedostatka ovih aparata u bolnicama. Da respiratori nisu bili nabavljeni na vrijeme, pacijenti koji su imali teške respiratorne simptome usljed virusa korona mogli su se naći u životno ugroženoj situaciji. Nedostatak ovih aparata bi značio da ljekari ne bi mogli adekvatno da pruže neophodnu podršku pacijentima sa otežanim disanjem, što bi značajno povećalo rizik od smrtnih ishoda. Ovako su spriječeni scenariji u kojima bi život pacijenata zavisio od dostupnosti opreme, što je bio slučaj u mnogim zemljama svijeta.
Važno je naglasiti da je hitnost situacije, uzrokovana pandemijom, diktirala vrstu postupaka javnih nabavki. Ovakve okolnosti su bile u skladu sa stavovima Agencije za javne nabavke BiH, koja je nadležna za praćenje primjene Zakona o javnim nabavkama BiH, koji i predviđa više vrsta postupaka nabavki. Sva roba, uključujući i respiratore, naručena je prema zahtjevu Republičkog štaba za vanredne situacije. Za svaki respirator je postojalo prethodna potvrda zdravstvene struke  da je za tu namjenu, bilo da se radi o intezivnoj njezi ili o liječenju u kućnim uslovima. Osim toga, dobavljači preko kojih su nabavljeni respiratori su imali dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i to za datu djelatnost, kao i potrebne sertifikate.  Za sve respiratore koji su nabavljeni i isporučeni bolnicama, nijedna bolnica nije vratila respirator, niti je ukazala da neki respirator nije adekvatan.

Iako je sav fokus javnosti na vršiocu dužnosti direktora Fonda koji se našao na ovoj poziciji i u tom izazovnom periodu, želimo da naglasimo da je misija Fonda kao i sve aktivnosti koje kao institucija sprovodi usmjerene su na poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite, nezavisno od toga ko rukovodi institucijom.  Sa istom posvećenošću i odgovornošću, Fond bi ponovo donosio iste odluke u sličnoj situaciji kako bi zaštitio zdravlje naših građana.

Inače, u toku jučerašnjeg dana predstavnici FZO RS u potpunosti sarađivali sa istražiocima, kao i do sada,  i obezbijeđeno im je sve što su i tražili. U slučaju potrebe, to ćemo činiti i ubuduće, jer je u cilju FZO RS kao javne institucije da se postupak koji se vodi što prije okonča i da nadležne institucije efikasno obave svoj posao.  
O nabavkama koje smo sprovodili tokom pandemije virusa korona, takođe, podsjećamo, da smo pravovremeno informisali javnost.

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić sa saradnicima održao je danas sastanak sa Aktivom direktora domova zdravlja na kojem su razmatrani planovi za narednu godinu, sa posebnim fokusom na finansiranje primarne zdravstvene zaštite.

„Naš cilj je da zajedničkim i partnerskim radom unaprijedimo primarnu zdravstvenu zaštitu.  Samo na taj način možemo očuvati naš zdravstveni sistem i uz strateški pristup i adekvatno planiranje postići pozitivne promjene,“ istakao je Kusturić.

Tema sastanka bila je i aktuelna finansijska situacija, budući da Fond, a samim tim i zdravstveni sistem u cjelini, zavisi od jednog izvora finansiranja – doprinosa za zdravstveno osiguranje. I pored toga, Fond je uspio da svake godine povećava sredstva za primarnu zdravstvenu zaštitu, pa je za ovu godinu planirano skoro 199 miliona KM za ovaj vid zdravstvene zaštite.  Kusturić je naglasio da je cilj da se ovaj trend nastavi, ali da to zavisi od finansijskih mogućnosti.

Predstavnici Aktiva direktora domova zdravlja su posebno pohvalili što Fond sve svoje obaveze redovno izmiruje u skladu sa važećim ugovorima.

„Sada imamo kontinuiranu dinamiku plaćanja što značajno olakšava rad menadžmentu zdravstvenih ustanova“, rekla je direktorica Doma zdravlja u Derventi Biljana Nenadić koja je prisustvovala na sastanku.

Na sastanku je između ostalog razgovarano i o Cjenovniku zdravstvenih uslugu koji se kontinuirano ažurira, a sve u cilju da se jasno razgraniči koje su usluge dio  obaveznog zdravstvenog osiguranje, a šta može da bude uvršteno u komercijalne cjenovnike zdravstvenih usluga. Na ovaj način, kako je navedeno na sastanku, želi se postići maksimalna zaštita prava osiguranih lica.

Takođe, razgovaralo se i o Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu i koliko je važno da svi podaci budu uneseni u IZIS radi adekvatnog praćenja rada zdravstvenih ustanova, ali i budućih analiza koje su neophodne za bilo kakvo strateško planiranje iz ove oblasti.

Detaljnije

Svi ginekolozi na primarnom nivou kod kojih su žene registrovane dužni su da vode podatke o fiziološkoj trudnoći u trudničkoj knjižici koja je predviđena novim Pravilnikom o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj koji je počeo da se primjenjuje. Trudničke knjižice već su spremne i biće distriburane po ambulantma izabranog doktora specijaliste ginekologije i akušerstva na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
Naime, na prijedlog predsjednice Udruženja ginekologa i opstetričara RS i načelnice Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC RS Vesne Ećim Zlojutro, u ovaj pravilnik je uvrštena odredba o obavezi trudničke knjižice, kao i koji podaci su potrebni da se u nju unose. Ideja je proistekla iz projekta pomenutog udruženja i resornog ministarstva koju je finansirao Populacioni fond Ujedinjenih nacija na osnovu kojeg je napravljen Protokol o akušerstvu i prijedlog kako treba da izgleda trudnička knjižica. Takođe, trudnička knjižica biće dostupna i u elektronskom obliku, tačnije u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu ( IZIS).
Prednost trudničkih knjižica ogleda se u tome što će sada trudnica u svakom trenutku imati trudničku knjižicu u kojoj će biti upisani svi bitni podaci u vezi sa trudnoćom što će značajno doprinijeti efikasnijoj zaštiti zdravlja budućih majki i beba.  Tako da je i cilj da trudničke knjižice, osim u IZIS-u, trudnicama budu dostupne i u štampanom obliku, upravo kako bi im u svakom trenutku bile na raspolaganju.
Ovo je samo jedna u nizu konkretnih mjera podrške koje imaju za cilj unapređenje reproduktivnog zdravlja i zdravlja majki,  a podsjećamo da Fond u potpunosti finansira zdravstvenu zaštitu trudnica za sve ono što spada u obavezno zdravstveno osiguranje. Takođe, sve savjete i preglede prije trudnoće koje se odnose na planiranje porodice finansira obavezno zdravstveno osiguranje, a ukoliko je trudnica na bolovanju, plata za vrijeme bolovanja iznosi 100 odsto.
Isto tako, Fond svim trudnicama od oktobra  koje imaju uputnicu ginekologa kod koga su registrovane na primarnom nivou zdravstvene zaštite i koji ima ugovor sa FZO RS  finansira osnovni paket NIPT testa, po čemu smo jedinstveni u regionu. Osim ove dijagnostike, o trošku Fonda, trudnicama su dostupni dabl testovi kao i amniocinteza.
Napominjemo da od 2007. godine finansira vantjelesnu oplodnju, za sada, tri pokušaja, a od 2017. godine i čuvanje embriona za parove za koje se steknu uslovi i to na period od dvije godine. Takođe, sve trudnice koje nemaju nijedan drugi osnov za prijavu na zdravstveno osiguranje. zdravstveno osigurani mogu biti po osnovu svog statusa.  
Uvođenje trudničke knjižice predstavlja još jedan korak podrške razvoja pronatalitetne politike, a sve u cilju očuvanja zdravlja trudnica, ali i kao direktna podrška rađanja u Republici Srpskoj.

 

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske nastoji da u skladu sa finansijskim mogućnostima iz godine u godinu povećava sredstva za primarnu zdravstvenu zaštitu, budući da osiguranici Fonda interakciju sa zdravstvenim sistemom ostvaruju upravo preko porodične medicine, istakao je zamjenik direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS Aleksandar Sekulić na 19. danima porodične medicine sa međunarodnim učešćem pod nazivom „Kreiraj svoju budućnost“.

Za razliku od nekih ranijih godina kada su izdvajanja za primarnu zdravstvenu zaštitu bila znatno manja, Fond je u ovoj godini za ovaj vid zdravstvene zaštite planirao skoro oko 199 miliona KM.

„Međutim, svjesni smo potreba kako zdravstvene struke, tako i naših osiguranika i jako je važno da cjelokupno drištvo postane svjesno značaja obezbjeđenja dodatnih izvora finansiranja od akciza na duvan, alkohol, slatka pića. To su rizici koji direktno utiču na zdravlje, a ta sredstva još uvijek nisu na raspolaganju zdravstvu. Sa dodatnim izvorima mogli bi znatno efikasnije da odgovorimo na potrebe sistema što bi, vjerujemo, svima trebalo da bude cilj“, istakao je Sekulić.

On je podsjetio i na značaj porodične medicine u zdravstvenom sistemu Srpske, pa su u ovoj godini pacijentima u porodičnoj medicini dostupne neke nove usluge,  poput ultrazvuka, spirometrije i dermoskopije, što ranije nije bio slučaj.

Na načunom skupu koji je okupio više od 250 stručnjaka govorilo se o najnovijim saznanjima iz oblasti urgentnih stanja, neuorologije, hematologije, o masovnim nezaraznim bolestima sa fokusom na metabolički sindrom.

Organizator ovog naučnog skupa je Udruženje ljekara porodične medicine Republike Srspke čiji je predsjednik Draško Kuprešak koji je rekao da je na ovom skupu predstavljen i vodič za plućnu hipertenziju koji će biti obavezujući kao i agloritam za zbrinjanjanje hroničnih bubrežnih bolesnik, a imaju dijatebes tipa dva.

Predsjednica UO Udruženja kardiologa RS Tamara Kovačević Preradović istakla je koliko su važni ovi naučni skupovi, a na ovoj konferenciji je stavljen fokus na plućnu hipertenziju i njeno rano otkrivanje.

„U Republici Srpskoj zahvaljujući Fondu zdravstvenog osiguranja RS imamo specifičnu terapiju za liječenje izuzetno teških bolesti plućne hiperetnzije“, istakla je predsjednica UO Udruženja kardiologa RS Tamara Kovačević Preradović.