Fond zdravstvenog osiguranja RS pripremio je vodič kroz prava obolјelih od malignih bolesti u cilјu da osiguranici koji boluju od malignih bolesti dobiju jasne i prezicne informacije o pravima iz zdravstvenog osiguranja. Svjesni da osiguranici vrlo često ne dobijaju pravovremene i detalјne informacije, zbog čega se dešava da osiguranici tragaju za informacijom, Fond je pripremio info vodič kako bi osiguranici bili informisani, ali sa druge strane, kako bi znali šta sve obavezno zdravstveno osiguranja finansira i u kojim situacijama nije potrebno dodatno izdvajati novac.

Ideja je proistekla nakon što su predstavnici Fonda učestvovali na konferenciji koje je i posvećena malignim bolestima, gdje je uočeno da osiguranici u mnogim slučajevima nisu upoznati sa pravima koje Fond finansira, iako Fond o svakoj novini obavijesti kako zdravstvene ustanove, tako i cjelokupnu javnost.  Fondu kao instituciji koja sprovodi obaezno zdravstveno osiguranje u interesu je da osiguranici budu upoznati sa pravima i proteklih godina u središte poslovne politke, pored finansijske stabilizacije i proširivanje prava je  i informisanje osiguranika. Samo na taj način se može podići svijest o važnosti zdravstvenog osiguranja, pa je Fond u proteklih nekoliko godina posebno posvećen promovisanju paketa prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Konkretno, kada je riječ o osiguranicima koji boluju od malignih bolesti, Fond je značajno proširio prava obolјelih od ove bolesti, počeo da finansira trenutno u svijetu najnovije terapije u liječenju karcinoma, a nastoji da kontinuirano prati potrebe i kreira paket prava u skladu sa mogućnostima.  Budući da maligne bolesti predstavlјaju veliki dijagnostički i terapijski izazov, Fond kontinuirano radi na unapređenju zdravstvene zaštite i preduzimanju različitih mjera kako bi se osigurala adekvatna zaštita za ovu kategoriju pacijenata. Neke od takvih mjera su potpuno finansiranje liječenja obolјelih od malignih bolesti u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja, finansiranje medicinskih sredstava, obezbjeđenje savremenog tretmana radioterapije, kao i uvođenje i finansiranje savremenih terapija i lijekova. Riječ je o izuzetno skupim terapijama, a primjera radi, samo za liječenje jednog pacijenta obolјelog od malignih bolesti godišnje se izdvaja više do 250.000 maraka.

Svi detalјi o pravima obolјelih od malignih bolesti nalaze se u našem vodiču koji je dostupan na internet stranicu u linku „prava osiguranika“, a biće distribuiran i u zdravstvenim ustanovama, kao i predstavnicima udruženja pacijenata.

Osiguranici koji imaju cerebralnu paralizu ubuduće će imati pravo na invalidska kolica na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja i nakon navršenih 18 godina života, što ranije nije bio slučaj. Pored toga, osiguranici do 18 godina starosti, kao i trudnice koje boluju od dijabetesa tip 1, a nalaze se na intenziviranoj insulinskoj terapiji dobijaju pravo na veći broj trakica za mjerenje nivoa šećera u krvi – 1800 godišnje, umjesto dosadašnjih 1200.
Ovo je, između ostalog, predviđeno novim Pravilnikom o uslovima i postupku za obezbjeđivanje medicinskih sredstava koji je počeo da se primjenjuje. Ove promjene predstavljaju značajan korak ka poboljšanju kvaliteta života i podrške osiguranicima sa specifičnim zdravstvenim potrebama.
Novi pravilnik kojeg je usvojio i Upravni odbor FZO RS donosi još neke novine, kao što je finansiranja novih medicinskih sredstava koja do sada nisu ni bila dio obaveznog zdravstvenog osiguranja, poput aparata za mjerenje pritiska za slijepa lica, kao i nekoliko sredstava koji su potrebni osiguranicima kod trajne traheostome, a uvršteno je i jedno novo sredstvo za urogenitalni sistem i inkontineciju.
Pored finansiranja novih medicinskih sredstava, Fond je za određena medicinska sredstva proširio indikaciono područje, sa posebnim akcentom na prevenciju. Primjera radi, kod antidekubitalnih medicinskih sredstava, kao što su dušeci i jastuci, Fond će, u određenim medicinskim stanjima, finansirati ova sredstva preventivno, kako bi se spriječio nastanak dekubitusa. Ranije je finansiranje bilo ograničeno samo na slučajeve kada je dekubitus već bio razvijen. To se odnosi isključivo na osiguranike koji zbog svog zdravstvenog stanja moraju dugo vremena da borave u krevetu. To uključuje pacijente sa komatoznim stanjima, kvadriplegijom, paraplegijom, rijetkim bolestima, teškim neuromišićnim oboljenjima, cerebralnom paralizom, kao i one u terminalnim fazama onkoloških oboljenja. Cilj ove mjere je ne samo poboljšanje kvaliteta života pacijenata, već i smanjenje dugoročnih zdravstvenih troškova zbog tretmana dekubitalnih rana, odnosno komplikacija.
Takođe, Fond je novim pravilnikom smanjio rok trajanja odobravanja pojedinih medicinskih sredstava, poput koncentratora kiseonika sa 120 na 60 mjeseci, kao i računara opremljenog govornim softverom sa 84 na 60 mjeseci. Cilj smanjenja roka trajanja određenih medicinskih sredstava je nastojanje Fond da osiguranicima obezbijedi kontinuitet dostupnosti medicinskih sredstava, ali i obezbjeđenje adekvatnog servisa i popravke aparata od strane isporučioca u okviru garantnog roka. Napominjemo i da je ovim novim pravilnikom pojednostavljena procedura odobravanja potrošnog materijala za insulinske pumpe, pa je samo za prvo odobravanje potrebno komisijsko odlučivanje, a za svako naredno se ovo pravo ostvaruje ovjerom naloga u poslovnicama FZO RS na osnovu prijedloga ljekara specijaliste.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvnog osiguranja Republike Srpske  danas su  učestvovali  u obilјežavanju Međunarodnog dana obolјelih od rijetkih bolesti, čime je još jednom potvrđena opredjelјenost Fonda ka pružanju podrške i unapređenju kvaliteta života obolјelih.

Svjesni izazova sa kojima sa susreću obolјeli od rijetkih bolesti i njihove porodice, te osluškujući njihove potrebe, Fond zdravstvenog osiguranja RS već godinama, u kontinuitetu proširuje prava obolјelih kako bi im osigurali pristup što kvalitetnijem liječenju.

Primjera radi, samo u ovoj godini, za najsavremenije terapije za obolјele od rijetkih bolesti u Republici Srspkoj, planirano je 14 miliona KM, što je za tri miliona KM više u odnosu na 2024. godinu.

Obolјelima su dostupni i najnoviji lijekovi čime je napravlјen značajan iskorak u liječenju obolјelih od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj. Tako se u Programu lijekova sada nalaze savremene lijekove za obolјele od cistične fibroze,  Pompeove bolesti, mukopolisaharidozu tip 2 i 4, Gošeove bolesti, lijekovi za spinalnu mišićnu atrofiju, za Vilsonovu bolest,  za liječenje Dišenove mišićne distrofije, i druge savremene terapije u okviru Programa lijekova. Podsjećamo da su ove terapije obezbijeđene na inicijativu predsjednika Republike Milorada Dodika. Riječ je o izuzetno skupim terapijama, tako da se samo za jednog dječaka obolјelog od Dišenove mišićne distrofije godišnje izdvaja oko 800.000 KM, dok terapija za cističnu fibrozu koša oko pola miliona KM.

Takođe, pored ovih terapija, obolјelima od rijetkih bolesti dostupni su, još od ranije, i lijekovi sa Liste lijekova koji se izdaju na recept, kao i dijetetski preparati i hrana za posebne medicisnke namjene. Od prošle godine na prijedlog Saveza za rijetke bolesti RS, sva hrana za posebne medicinske namjene koju Fond finansira i koja je do sada na recept  propisivana za određene dijagnoze rijetkih bolesti dostupna je svim obolјelim koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti UKC RS.

Jedna od novina, uvedena još 2023. godine, odnosi se na djecu obolјelu od rijetkih bolesti, svjesni da oni treba da imaju lakši pristup u  neophodnom liječenju. Tako djeca obolјela od rijetkih bolesti mogu da ostvaruju zdravstvenu zaštitu sve do 18 godine života kod izabranog pedijatra, odnosno sa navršenih sedam godina ne moraju da prelaze kod porodičnog lјekara.

Detaljnije

Za najsavremenije terapije za obolјele od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj u 2025. godini planirano je 14 miliona KM,  što je za tri miliona KM više u odnosu na 2024. godinu,  a sve u cilјu finansiranja novih lijekova, ali i dodatnog pobolјšanja dostupnosti ovih terapija.

Podsjećamo da su od 2022. godine u okviru Programa lijekova  dostupne  najsavremenije terapije za obolјele od rijetkih bolesti, čime je napravlјen značajan iskorak u liječenju obolјelih od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj, što samo pokazuje da su Fond zdravstvenog osiguranja i druge institucije Srpske prepoznale važnost finansiranja ovih lijekova u cilјu postizanja efiksnijeg liječenja.

Na Međuradni dan rijetkih bolesti koji se obilјežava 28. februara prava je prilika da se podsjetimo koja prava obolјeli od rijetkih bolesti imaju u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Kada je riječ o inovativnim terapijama, one su trenutno dostupne obolјelim  od cistične fibroze,  Pompeove bolesti, mukopolisaharidozu tip 2 i 4, Gošeove bolesti, lijekovi za spinalnu mišićnu atrofiju, za Vilsonovu bolest,  za liječenje Dišenove mišićne distrofije, i druge savremene terapije u okviru Programa lijekova. Podsjećamo da su ove terapije obezbijeđene na inicijativu predsjednika Republike Milorada Dodika.

Riječ je o izuzetno skupim terapijama, tako da se samo za jednog dječaka obolјelog od Dišenove mišićne distrofije godišnje izdvaja oko 800.000 KM, dok terapija za cističnu fibrozu košta oko pola miliona KM. Takođe, pored ovih terapija, obolјelima od rijetkih bolesti dostupni su, još od ranije, i lijekovi sa Liste lijekova koji se izdaju na recept, kao i dijetetski preparati i hrana za posebne medicisnke namjene. Od prošle godine na prijedlog Saveza za rijetke bolesti RS, sva hrana za posebne medicinske namjene koju Fond finansira i koja je do sada na recept  propisivana za određene dijagnoze rijetkih bolesti dostupna je svim obolјelim koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti UKC

Napominjemo i da su obolјeli od rijetkih bolesti još od 2018. godine oslobođeni plaćanja participacije za sve što spada u obavezno zdravstveno osiguranje.

Budući da većinom lijekovi za rijetke bolesti nisu registrovani i ne mogu se ni nabaviti kod nas, Fond porodicama refundira troškove za lijekove koji se nalaze na našoj listi, a koje kupe u inostranstvu.

Jedna od novina koja je uvedena još 2023. i koja predstavlјa dodatnu olakšicu jeste da djeca obolјela od rijetkih bolesti zdravstvenu zaštitu mogu da ostvaruju sve do 18 godine života kod izabranog pedijatra, odnosno sa navršenih sedam godina ne moraju da prelaze kod porodičnih lјekara. Ovo pravo je predviđeno Pravilnikom Fonda o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj.

Detaljnije

Zamjenica direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS za strateško upravlјanje zdravstvenim sistemom dr Ranka Knežević sa saradnicima posjetili su Zavod za zdravstveno osiguranje u Sloveniji u cilјu razmjene iskustva i unapređenje saradnje između dvije institucije.

Tokom sastanaka razmatrane su klјučne teme poput DRG modela plaćanja zdravstvenih usluga u bolnicama i nomenklature zdravstvenih usluga, kao važnih elemenata za unapređenje efikasnosti i održivosti zdravstvenog sistema. Budući da je Republika Srpska još 2011. godine uvela DRG model bolničkog plaćanja, odnosno po usluzi bilo je jako važno razmijeniti iskustva iz te oblasti u cilјu pobolјšanja kvaliteta pruženih usluga, ali  i zbog unapređenje kontrole DRG modela.

Nakon sastanka, predstavnici Zavoda za zdravstveno osiguranje Slovenije pohvalili su delegaciju Fonda zdravstvenog osiguranja RS na pripremlјenosti, jer je sastanak kako su rekli bio produktivan i efikasan.

Ovakve studijske posjete od velikog su značaja za unapređenje sistema zdravstvenog osiguranja, jer omogućavaju uvid u najbolјe prakse, prenos znanja i potencijalnu primjenu inovativnih rješenja koja mogu doprinijeti pobolјšanju kvaliteta zdravstvenih usluga za osiguranike.

Fond zdravstvenog osiguranja RS nastaviće da aktivno radi na razvoju i modernizaciji sistema, uzimajući u obzir iskustva drugih evropskih zemalјa kako bi osigurao što kvalitetniju i dostupniju zdravstvenu zaštitu za sve osiguranike.