Fond zdravstvenog osiguranja RS od danas, osim postojećih, finansira još deset novih usluga iz oblasti oftalmologije, nuklearne medicine i laboratorijske dijagnostike koje se pružaju na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite ( Univerzitetko-klinički centar RS).

Osim toga, osiguranicima će na primarnom nivou zdravstvene zaštite ( u domovima zdravlјa)  biti dostupna nova usluga - holter krvnog pritiska.  Na ovaj način značajno će se unaprijediti dostupnost zdravstvene zaštite, jer se do sada , ova usluga, pružala isklјučivo u bolnicama.  Finansiranje holtera krvnog pritiska i u domovima zdravlјa koji su za to osposoblјeni, osim u bolnicama, omogućiće osiguranicima brži i lakši pristup ovoj usluzi u mjestu stanovanja, dok će se istovremeno rasteretiti bolnički kapaciteti.

Sve ove novine uvrštene su u Cjenovnik zdravstvenih usluga koji je počeo danas da se primjenjuje, tačnije, 1.aprila.

Inače, sve nove usluge koje su uvrštene predstavlјaju savremene metode liječenja, što će svakako doprinijeti efikasnijem liječenju pacijenata u Republici Srpskoj.

Primjera radi, u Cjenovnik zdravstvenih usluga uvrštena je nova dijagnostička metoda iz oblasti oftalmologije – angiografija fundusa optičkom koherentnom tomografijom (OCTA), koja omogućava preciznu dijagnostiku i evaluaciju promjena na zadnjem segmentu oka, izraženih u mikrometrima. Budući da je ova usluga neophodna za praćenje pacijenata koji su na savremenoj terapiji koja se danas koristi u liječenju mrežnjače oka, ona će značajno doprinijeti pravovremenoj reakciji lјekara, posebno u ranoj dijagnostici i praćenju bolesti mrežnice i vidnog živca.  Fond finansiranjem ove usluge značajno unapređuje dostupnost jer se od danas obavlјa u UKC RS, za razliku od ranije kada se isklјučivo radila u privatnim zdravstvenim ustanovama koje nisu imale ugovor sa Fondom i pacijenti su sami snosili troškove.

Osim ove usluge, iz oblasti oftalmogogije, Fond počinje da finansira i ultrazvučnu biomikroskopiju koja, takođe, omogućava preciznu dijagnostiku i detalјnu evaluaciju promjena na prednjem segmentu oka, a usluga je u potpunosti neinvazivna. Ova dijagnostička metoda primjenjivaće se kod pacijenata koji imaju benigni i maligni tumor irisa ( opna između rožnjače i sočiva), kod cista, kod traumatske i postraumatske patologije prednjeg oka i drugo. Prednosti uvođenja ove usluge su višestruke – osim rane dijagnostike, osiguranici sada imaju pristup ovoj usluzi u Univerzitetsko-kliničkom centru RS, jer su do sada pacijenti bili primorani da odlaze na liječenje izvan RS ukoliko im je bila potrebna.

Kada je riječ o uslugama iz oblasti nuklearne medicine, u Cjenovnik zdravstvenih usluga uvrštena je i etanolna ablacija nodusa u štitnoj žlijezdi koja predstavlјa minimalno invazivnu proceduru.  Riječ je o efikasnoj i sigurnoj ambulantnoj terapiji za cistične ili dominatno cistične lezije štitne žlijezde,  a manje je invazivna u odnosu na hirurške intervencije.

Novim Cjenovnikom uvedeno je, takođe, više novih usluga koje se odnose na laboratorijsku dijagnostiku tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, a sve u cilјu adekvatnog praćenja zdravstvenog stanja pacijenata koji boluju od malignih ili drugih teških bolesti što će doprinijeti efikasnijem liječenju.

Finansiranje novih usluga je samo nastavak kontinuiranog ulaganja FZO RS u razvoj zdravstvenih ustanova, jer smo početkom ove godine u Cjenovnik takođe uvrstili 12 novih usluga koje se odnose na djecu sa govornim i drugim poteškoćama u razvoju kao i četiri nova skrininga u domovima zdravlјa.

Detaljnije

Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja RS usvojio je novi Cjenovnik zdravstvenih usluga čija primjena počinje 1. aprila ove godine. Kako bi zdravstvene ustanove na vrijeme i prije zvanične primjene Cjenovnika bile upoznate sa svim detalјima koje donosi novi Cjenovnik, u linku „dokumenti“, pa „izvještaji i informacije“ mogu da se informišu o svim novinama. Zdravstvenim ustanovama na navedenom linku dostupne su sve izmjene koje se odnose na primarni, sekundarni i tercijarni nivo zdravstvene zaštite.

Inače, kada počne zvanična primjena ovog dokumenta, kompletan Cjenovnik biće dostupan na internet stranici FZO RS.

Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja i nije ih potrebno mijenjati sve dok se ne oštete, izgube ili ukoliko ne dođe do promjene ličnih podataka. Dakle, ukoliko je na karticama naznačen rok, a to se posebno odnosi na kartice iz prve serije,  one i dalјe važe i nije ih potrebno zamijeniti.

Budući da su i dalјe česta pitanja osiguranika i zdravstvenih ustanova u vezi sa rokovima važenja elektronskih kartica,  iako je Fond informisao javnost o tome, ponovo podsjećamo da je rok važenja elektronskih zdravstvenih kartica  ukinut još prije dvije godine.

Naime, prvobitno su kartice imale rok važenja od pet godina, koji je kasnije produžen na 10 godina, a kada su se za to stekli uslovi rok važenja kartica je 2023. godine ukinut, o čemu smo tada informisali javnost. Prema tome, iako na karticama koje su izrađivane u prvim serijama 2020. godine stoji rok važenja 2025. godina, one se koriste i dalјe.

Međutim, u slučaju da dođe do promjena ličnih podataka, osigurano lice je dužno da u roku od 15 dana promjenu prijavi nadležnoj poslovnici Fonda zdravstvenog osiguranja i da podnese zahtjev za izdavanje nove kartice. Dok ne bude izrađena kartica, osiguranom licu se izdaje potvrda o zdravstvenom osiguranju koju koristi dok ne dobije karticu. Takođe, ukoliko se kartica izgubi, ukrade ili ošteti, osigurano lice to treba da prijavi nadležnoj poslovnici Fonda, kako bi se kartica poništila da bi se izbjegle eventualne zloupotrebe. U situacijama kada osigurano lice FZO RS ostvari pravo na zdravstveno osiguranje u drugoj zemlјi, odnosno kod drugog nosioca osiguranja, zdravstvenu karticu treba da vrati Fondu.

Detaljnije

Promovisanjem prava obolјelih od malignih bolesti i šta obavezno zdravstveno osiguranje finansira kada je u pitanju liječenje i dijagnostika osiguranika sa malignim obolјenjima, Fond zdravstvenog osiguranja RS dao je svoj doprinos u obilјežavanju „Dana narcisa“ u organizaciji Saveza žena obolјelih od raka dojke „Iskra“.

Budući da je nedavno Fond zdravstvenog osiguranja RS pripremio vodič kroz prava obolјelih od malignih bolesti, danas su predstavnici Fonda zajedno sa predstavnicima Saveza žena obolјelih od raka dojke građanima dijelili ovaj vodič, a sve u cilјu da građani dobiju jasne i prezicne informacije o pravima iz zdravstvenog osiguranja. Udruženja obolјelih, ali i predstavnici zdravstvenih ustanova, posebno su pozdravili i pohvalili ovu inicijativu, ističući da je vodič kroz prava obolјelih od malignih bolesti  od izuzetnog značaja za obolјele žene i njihove porodice jer je informisanje o pravima jedan od klјučnih faktora u borbi protiv raka dojke

Na obilјežavanju „Dana narcisa“ učestvovali su i zaštitnici prava FZO RS koji su dodatnim pojašnjenjima i informacijama građanima detalјnije približili obavezno zdravstveno osiguranje.

Inače, Savez žena obolјelih od raka dojke „Iskra“ svake godine obilјežava Dan narcisa koji je posvećen podizanju svijesti o važnosti pregleda i podrške obolјelim od raka dojke. Fond je svojim prisustvom pored promovisanja prava pružio podršku akciji podizanja svijesti o važnosti prevencije za unapređenje i očuvanje zdravlјa.

Podsjećamo da Fond zdravstvenog osiguranja RS već godinama, u kontinuitetu proširuje prava obolјelih kako bi im osigurali pristup što kvalitetnijem liječenju. U nastojanju da osigura svima dostupno i kvalitetno liječenje, Fond u potpunosti finansira liječenje obolјelih od malignih bolesti u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja. Konkretno, kada je u pitanju rak dojke, pored lijekova i neophodne dijagnostike, Fond u potpunosti finansira operativne zahvate rekonstrukcije dojke, bilo da se radi o rekonstrukciji vlastitim tkivom ili da je riječ o ugradnji implantanta. Osim toga, Fond za žene koje boluju od raka dojke finansira  perike, grudnjake i proteze.

Dakle, FZO RS ne samo da podržava prevenciju i liječenje raka dojke, već i aktivno učestvuje na unapređenju prava pacijenata, što nam je i cilј i u narednom periodu, a sve kako bi obolјeli imali što kvalitetniju zdravstvenu zaštitu.

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje obavijestio je sve fondove u regionu da je došlo do promjene zakonskih propisa kojima je uređena oblast obaveznog zdravstvenog osiguranja, a prema kojima će i naši osiguranici ukoliko im zatreba hitna zdravstvena zaštita uz ino obrazac u toj zemlјi plaćati veći iznos participacije, nego što je do sada bio slučaj.

 Naime, u dopisu koji je dostavlјen Fondu zdravstvenog osiguranja RS navedeno je da je kroz izmjene i dopune zakona došlo do povećanja iznosa učestvovanja u troškovima zdravstvene zaštite koje su osiguranici obavezni lično snositi pri korišćenju zdravstvene zaštite.

Pojasnili su da su osiguranici obavezni učestvovati u troškovima zdravstvene zaštite u visini od 20 odsto pune cijene zdravstvene zaštite, s tim da iznos ne može biti manji od procenta osnovice za obračun za pojedine segmente iz oblasti zdravstvene zaštite.

Kompletna informacija dostupna je na stranici Fonda zdravstvenog osiguranja RS u linku „dokumenti“, pa „izvještaji i informacije“.