FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Predstavnici FZO RS posjetili mališane na Jahorini

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS posjetili su oko 50 mališana sa prekomjernom tjelesnom težinom uzrasta od sedam do 14 godina koji trenutno borave na Jahorini u okviru projekta „Mala škola zdravlja“, kojeg finansira FZO RS.
Riječ je o trećoj grupi djece sa područja opštine Prijedor, a prije njih na Jahorini su boravili mališani sa područja opštine Banjaluka i Bijeljina.
Sa djecom na Jahorini boravi i tim porodične medicine, dva profesora fizičkog vaspitanja, učitelj razredne nastave, te psiholog koji ih deset dana koliko je predviđeno da traje ovaj program uče o zdravim navikama života.  
Dnevni program za mališane je raznovsrtan, dva puta vježbaju, isključivo se dijetalno hrane uz preporuku nutricioniste, a svaki dan imaju i psihološke radionice, dok su večernji časovi predviđeni za zabavu.
Mališanima teško padaju nove navike, jer kako sami kažu, sladolede i ćevape morali su da zamijene  breskvama, šljivama, pahuljicama... Ta im hrana, priznaju,  i nije baš omiljena. Da im nedostaje „slasna“ hrana, svakodnevno pokazuju i na psihološkom radionicama. 
Primjera radi, na jednoj od radionica mališani su imali priliku da nacrtaju svoj san. Jedan od dječaka napisao je:„Zamišljao sam da žvaćem orbit, jedem ćevape i hamurger i pijem kolu. To je moj jedini san“.
I nije jedini koji uz pomoć doktora i stručnjaka iz ove oblasti pokušava da promijeni stečene navike i da život pored kompjutera zamjeni prirodom i jutarnjom gimnastikom. 
Devetogodišnji dječak  Luka D. iz Prijedora kaže da nije baš zadovoljan što mora da jede zdravu hranu, mada je svjestan da je to za njegovo dobro. Na pitanje koji mu je omiljen slatkiš kao iz topa odgovora „king“ sladoled. 
Ovaj mališan sa 64 kilograma, s koliko je došao na Jahorinu, uz pomoć stručnjaka i nadzor ljekara uspio je da smrša četiri kilograma. Priznaje da je sada „lakši“ i da se bolje kreće.
„Kada dođem kući pokušaću da nastavim sa ovakvom ishranom“, obećava Luka.
Da ovaj režim ishrane, vježbanja i rada sa djecom daje rezultate potvrđuje činjenica da su mališani za deset dana koliko borave na Jahorini u prosjeku smršali pet kilograma. 
Uz znak solidarnosti sa djecom, ljekari i stručnjaci za ovu oblast koji borave na Jahorini takođe se hrane kao i mališani, pridržavajući se jelovnika koji je pripremio nutricionista.
Stručnjaci se nadaju da će nakon ovog programa mališani u kući biti  „mali doktori“ koji će uticati na roditelje da se ubuduće što zdravije hrane. Sada, kako kažu, čini se da izostaje podrška roditelja.
„Kada je ova grupa mališana stigla na Jahorinu iz autobusa smo izbacili dvije vreće slatkiša i grickalica“, kaže psiholog Sanja Lukač.
Da se ovakve stvari ne bi dešavale i da ljekari i stručnjaci ne bi bili „mali policajci“, Sanja smatra da je prije puta potrebno dobro pripremiti roditelje za ovaj projekat.
„Roditelji su ključ, jer se njihovim zalaganjem, uz pomoć nas stručnjaka mogli postići dobri rezultati. Posebno je potrebno da prije puta pripreme djecu na dijetalni režim ishrane da ne bi doživjeli šok kada dođu na Jahorinu i moraju da sve što su ranije jeli zamjene zdravijom hranom“, ističe Sanja.
Na početku im, kaže Sanja, bude teško, ali kasnije kako dani prolaze počinju da se navikavaju zdravijim navikama života.
„Interesantno je da kada dođu svi plaču, tražu roditelje, ali kada odlaze svi se druže i pjevaju“ kaže Sanja.
Inače,  za vrijeme boravka djece u kampu predviđeno je da osim nuđenja zdravih obroka i organizovanih fizičkih aktivnosti neophodnih za tretman gojaznosti, mališanima budu organizovana predavanja i radionice prilagođene njihovom uzrastu u cilju promocije zdrave ishrane.
„Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije 30 do 40 odsto djece imaju problem sa gojaznošću koja predstavlja zbirni veliki riziko faktor za druge masovne nezarazne bolesti. Ovaj projekat smo i nazvali 'Mala škola zdravlja' kako bi ih naučili o novim životnim navikama, a da se oni sa tim znanjem vrate kuće kao mali doktori koje će svoje roditelje naučiti nekim novim vrednostima“, istakao je izvršni direktor Sektora za zdravstvo u FZO RS Nenad Babić koji je mališane posjetio na Jahorini.
Ovaj projekat  trebao bi da traje deset godina, a planirano je da se projektom obuhvati oko 7.000 djece uzrasta od sedam do 14 godina iz cijele RS.  Program ove škole predviđa kratka predavanja o zdralju, prevenciji i promoviciji zdravlja sa posebnim naglaskom o značaju ishrane. Za realizaciju ovog projekta Fond zdravstvenog osiguranja RS izdvojio je oko 330.000 KM.


Himna „Male škole zdravlja“

Mališani svako jutro prije polaska na jutarnju gimnastiku u glas pjevaju himnu koju su smislili sa učiteljicom razredne nastave. 
Prenosimo jedan dio teksta himne „Male škole zdravlja'':
„Družina smo velika došli iz daleka, bolestima od slatkiša da nađemo lijeka. 
Voće mnogo volimo, pa zato ga jedemo, voće mnogo volimo, bolesti se ne bojimo. Kruška, jabuka, šljiva, to jako voli Iva, to su vitamini koji su fini. Sport je igra koju volim ja, košarka, fudbal i odbojka, ko se sportom bavi taj će da ozdravi.
Došli smo na Jahorini da se malo zabavimo, sport nam puno znači uz njega smo jači...“.