FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Projekat FZO RS „Mala škola zdravlja“

U okviru projekta „Mala škola zdravlja“ koji finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS danas je oko 50 djece iz RS sa prekomjernom telesnom težinom uzrasta od sedam do 14 godina otputovalo na Jahorinu gdje će u ljetnem kampu uz pomoć ljekara i stručnjaka iz ove oblasti učiti o zdravim navikama života.
Sa mališanima na Jahorinu otputovali su i tim porodične medicine, ljekar specijalista pedijatar, psiholog, dva profesora fizičkog vaspitanja i učitelj razredne nastave kako bi djecu deset dana koliko će boraviti na Jahorini mogli edukovati o pravilnoj ishrani, da poboljšaju fizičku aktivnost te da život pored kompjutera zamjene sa igrom u prirodi.
Za vrijeme boravka djece u kampu predviđeno je da osim nuđenja zdravih obroka i organizovanih fizičkih aktivnosti neophodnih za tretman gojaznosti, mališanima budu organizovana predavanja i radionice prilagođene njihovom uzrastu u cilju promocije zdrave ishrane.
„Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije 30 do 40 odsto djece imaju problem sa gojaznošću koja predstavlja zbirni veliki riziko faktor za druge masovne nezarazne bolesti. Pokušaćemo da mališane u ovih deset dana naučimo nekim novim vrednostima kao što su fizička aktivnost, način ishrane. Ovaj projekat smo i nazvali 'Mala škola zdravlja' kako bi ih naučili o novim navikama, a da se oni sa tim znanjem vrate kuće kao mali doktori koje će svoje roditelje naučiti nekim novim vrednostima“, istakao je izvršni direktor Sektora za zdravstvo u FZO RS Nenad Babić.
Osnovna ideja, kako je istakla šef Odeljenja hematoonkologije u Klinici za dječije bolesti  Jelica Predojević- Samardžić jeste da mališani u ovom ljetnem kampu pronađi drugove koji će ih podržati u usvajanju zdravih navika života.
„Od 1998. godine proglašena je pandemija gojaznosti i, a još nije zaustavljen njen porast.  Sva istraživanja su pokazala da gojaznost nastaje upravo zbog loših navika. Jako je bitno da se ne preskaču obroci i da se u organizam unosi puno voća i povrća. Treba izbaciti sokove, jer ako se, primjera radi, svaki dan popije jedna čaša  soka za deset godina može se dobiti pet kilograma više. To su stvari o kojima se danas ne vodi računa i zato nam je je bitno da mališani u ovom kampu počnu da usvajaju zdrave navike života i da uz podršku roditelja nastave sa pravilnom ishranom“, navela je Samardžićeva koja je uključena u ovaj projekat.
Inače, projekat „Mala škola zdravlja“  trebao bi da traje deset godina, a planirano je da se projektom obuhvati oko 7.000 djece uzrasta od sedam do 14 godina iz cijele RS.  Program ove škole predviđa kratka predavanja o zdralju, prevenciji i promoviciji zdravlja sa posebnim naglaskom o značaju ishrane. Za realizaciju ovog projekta Fond zdravstvenog osiguranja RS izdvojio je oko 330.000 KM.