FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Radni sastanak sa ljekarima privatne prakse

Udruženje doktora medicine privatne prakse organizovalo je u Doboju, u okviru redovne skupštine Udruženja, radni sastanak s temom ''Rezultati integracije privatnog sektora u zdravstveni sistem RS'', u kojem je učestvovao direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Goran Kljajčin sa saradnicima, kao i pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Nedeljko Milaković.

Predstavnici Udruženja poručili su da je u zdravstvenom sistemu RS izjednačen privatni i javni sektor, zahvaljući resornom ministarstvu i Fondu zdravstvenog osiguranja.

''Pamtimo ona vremena kada naše uputnice, recepti i dr. nisu važile u javnim ustanovama. Međutim, sve je krenulo na bolje kada su došli ljudi sa jasnom vizijom razvoja zdravstvenog sistema RS i koji su omogućili privatnom sektoru da postane ravnopravan sa javnim'', rekao je Miodrag Marjanović, predsjednik Udruženje doktora medicine privatne prakse.

On je dodao da privatni sektor sada može dalje da se razvija, da ulaže u opremu i da zapošljava novi kadar.

Direktor Fonda je istakao da je uključivanjem privatnog sektora učinjen veliki napredak kod dostupnosti zdravstvene zaštite, što se vidi iz podataka o skraćenju rokova čekanja na pregled, manjoj potrebi da pacijenti putuju do udaljenih bolnica, kao i znatnom smanjenju potrebe da pacijenti zdravstvenu zaštitu plaćaju iz vlastitog džepa. Kljajčin je ukazao i na činjenicu da iskustva Republike Srpske sada žele da primjene u Srbiji i u drugim zemljama regiona.

''Pred nama su sada novi izazovi, koji se ogledaju prvenstveno u jačanju primarne zdravstvene zaštite, kako bi se stvorili povoljniji uslovi za zdravstvene radnike ali i jedan humaniji odnos prema pacijentima'', rekao je Kljajčin.

Pomoćnik ministra zdravlja je učesnike upoznao sa nacrtom ekonomske politike za narednu godinu,i to dijelom koji se odnosi na zdravstvo,  ističući da će zdravstveni radnici imati priliku da daju svoje primjedbe i sugestije kada dokument bude pušten u javnu raspravu.

Gordana Šukalo, predsjednica Upravnog odbora Udruženje doktora medicine privatne prakse, u okviru prezentacije koju je održala, navela je da sada 84 privatne zdravstvene ustanove imaju ugovor sa Fondom, a među njima je najveći broj ustanova koje pružaju usluge konsultativno specijalističke zdravstvene zaštite - više od 60. Poređenja radi, ona je navela da je do juna 2010. godine samo 11 privatnih zdravstvenih ustanova imalo ugovor sa Fondom, a od toga su samo četiri bile specijalističke ustanove, dok su ostale bile ambulante porodične medicine. 

Šukalo je istakla da je privatni sektor prihvatio da bude finansiran pod istim uslovima kao i javni sektor i da im Fond nije krio podatak da nema dovoljno novca za plaćanje usluga po realnim cijenama. ''I po tom osnovu smo integrisani u jedinstveni zdravstveni sistem i dijelimo finansijsku sudbinu javnog sektor'', rekla je Gordana Šukalo.

Predstavnici Fonda su, takođe, održali prezentaciju pod nazivom ''Efekti integrisanja privatne prakse u zdravstveni sistem RS''. Prezentacija je rađena na osnovu rezultata ankete koja je sprovedena sa osiguranim licima i sa timovima porodične medicine (TPM), a koja je pokazala da su i pacijenti i ljekari zadovoljniji novim načinom organizovanja konsultativno specijalističke zdravstvene zaštite. Naime, osiguranici su uglavnom navodili da sada brže i jednostavnije dolaze do specijaliste, manje putuju i čekaju na preglede, te manje plaćaju preglede, odnosno manje novca izdvajaju iz vlastitog džepa. Rezultati ukazuju i na to da su osiguranici zadovoljniji u regijama gdje postoje privatni specijalisti i gdje postoje organizovane posjete specijalista. Anketom su bili obuhvaćeni i timovi porodične medicine, a na osnovu njihovih odgovora mjeren je stepen ostvarenja postavljenih ciljeva uključivanja privatne prakse u odnosu na potrebe primarne zdravstvene zaštite. Detalje u vezi sa rezultatima pomenute ankete, kojom je bilo obuhvaćeno preko 2000 pacijenata i oko 400 timova porodične medicine,  FZO će objaviti narednih dana.