FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Reagovanje na saopštenje Strukovnog sindikata

Strukovni sindikat doktora medicine RS juče je Fondu zdravstvenog osiguranja dostavio saopštenje za javnost namijenjeno medijima, što je krajnje korektno, iako ostaje pitanje čemu ovakav način komunikacije kada je Fond otvoren za razgovor sa svima i spreman da prihvati sve dobre i korisne prijedloge i inicijative. Što se tiče navoda iz saopštenja, uvažavajući trud koji je ulažen da ono bude napisano, sa žaljenjem konstatujemo da je poražavajući broj netačnih informacija i neutemeljenih zaključaka, koji vjerovatno proizlaze iz nedostaka relevantnih informacija.
Krenimo redom:

1) Fond po različitim cijenama ugovara iste usluge s javnim i privatnim ustanovama, na štetu javnih zdravstvenih ustanova.

U Pravilniku o principima, uslovima i kriterijumima za zaključivanje ugovora sa davaocima usluga u RS u 2012. Godini, na koji se poziva i Strukovni sindikat, istaknut je princip potpune jednakosti javnog i privatnog sektora, a to znači da se ista usluga ugovora na identičan način i sa javnim i sa privatnim ustanovama. Moguće je da Strukovni sindikat misli na usluge koje se samo ugovaraju s privatnim ustanovama jer ih nema u javnim, kao što je vantjelesna oplodnja i nekoliko najsloženijih oftalmoloških procedura. Za te usluge osiguranici su ranije odlazili u inostranstvo, a Fond je njihovo liječenje plaćao po znatno višim cijenama nego što ih sada plaća privatnim ustanovama u RS. Nemoguće je objasniti zašto bi neko radije slao pacijenta u inostranstvo nego omogućio da se ista usluga radi kod nas i to po znatno nižoj cijeni. Onoga časa kada ove usluge budu radile i javne ustanove, podrazumijeva se da će biti ugovorane i plaćane po istim kriterijumima.

Radi odgovornosti prema javnosti, dužni smo reći da smo kod ovogodišnjih ugovora djelomično odstupili od utvrđenih kriterijuma jer smo npr. Vrijednost ugovora s domovima zdravlja uvećali za 6 miliona maraka da bi oni mogli da funkcionišu s postojećim brojem zaposlenih koji je veći od propisanih standarda i normativa za najmanje 450 izvršilaca. Iz ovoga proizlazi da bi zahtjev Strukovnog sindikata za revizijom ovogodišnjih ugovora mogao da bude samo na štetu javnih zdravstvenih ustanova.

2) Fond je s timovima porodične medicine ugovorio manja sredstva za slučaj da više od 10 % pacijenata upute na specijalističke preglede. Umanjenje ugovorenih sredstava je predviđeno i u slučaju neracionalne potrošnje lijekova, ortopedskih pomagala, složenih dijagnostičkih procedura.

 Nije tačan navod da je Fond ograničio broj uputnica za konsultativno - specijalističke preglede na 10 %. Ograničenje iznosi 30 % i to od broja pregledanih pacijenata, što znači da svakog trećeg pacijenta porodični doktori mogu da upute specijalisti. Rijetko koji doktor piše toliko uputnica, a i da piše ne bi imao sankcije jer one u ovom slučaju nisu ni propisane. Kod ortopedskih pomagala i dijagnostike nema ograničenja u pogledu broja naloga ili uputnica, a samim tim ni nikakvog umanjenja sredstava po tom osnovu. Sankcije postoje samo u slučaju da doktor propiše pomagalo za medicinsku indikaciju koja nije propisana, što spada u domen kršenja propisa. U drugim zemljama, npr. U Srbiji, kaznu za kršenje propisa ne plaća zdravstvena ustanova kao kod nas, već doktor iz vlastitog džepa, jer je tamošnji fond s doktorima zaključio takvu vrstu ugovora. Tačna je jedino konstatacija o riziku za prekoračenje troškova za ljekove. Naime, ugovorom je definisano da rizik prekoračenja ugovorenog iznosa snose domovi zdravlja sa 70 % i bolnice sa 30 % s obzirom da njihovi specijalisti tome doprinose predlaganjem da ljekovi budu propisani. Svjesni činjenice da je novca za lijekove premalo, da bi bio smanjen pritisak na porodične doktore, Fond je ove godine iz rizika prekoračenja lijekova izuzeo grupu lijekova na koje porodični doktori nikakvim mjerama racionalizacije ne mogu da utiču. U funkciji smanjenja rizika od prekoračenja troškova su i aktivnosti na smanjenju cijena lijekova na recept. U vezi s tim, ove godine je za jednu grupu lijekova cijena snižena za 20 %, a za drugu, nedavno, u prosjeku 13 %.

3) Fond odbija da verifikuje neosigurana lica i tako timove porodične medicine uskraćuje za finansijska sredstva namijenjena za troškove liječenja neosiguranih.

Kada se završi registracija građana kod timova porodične medicine, Fond vrši verifikaciju koja podrazumjeva provjeru podataka, kako bi se spriječile ranije pojave da se registruju umrla ili nepostojeća lica, ili da isto lice bude registrovano više puta. Dakle, ako neko registrovano lice ne bude verifikovano, to može da bude samo iz tog razloga. Što se tiče finansiranja, osnovna uloga Fonda je da finansira zdravstvenu zaštitu osiguranih lica, jer su oni to platili kroz doprinos za zdravstveno osiguranje. Ni u jednoj zemlji Fond ne finansira zdravstvenu zaštitu neosiguranih lica, izuzev u slučaju kada mu država za tu namjenu uplati poseban novac. U Republici Srpskoj, neosigurana lica imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć, bazičnu rehabilitaciju, usluge centara za mentalno zdravlje i higijensko - epidemioloških službi i Fond te troškove za neosigurana lica ugovara s domovima zdravlja i to im plaća.

4) Fond nema zakonsku mogućnost da timovima porodične medicine odbije registraciju djece do 6 godina i uskrati finansijska sredstva za njihovo liječenje.

Roditelji i staratelji djece do šest godina imaju pravo da se opredijele da njihovo dijete do navršene šeste godine života liječi porodični doktor ili pedijatar. Ako dijete bude registrovano kod porodičnog doktora, novac od Fonda će dobiti porodični doktor, odnosno dom zdravlja, ali do sada su se svi roditelji opredijelili za pedijatra. Međutim, i pored toga s domovima zdravlja je ugovoren jedan broj usluga i za djecu do 6 godina, kao npr. Laboratorijska i RTG dijagnostika, bazična rehabilitacija, mentalno zdravlje, hitna medicinska pomoć i za to dobijaju novac u skladu s utvrđenim kriterijumima.

5) Ovlašćenja koja ima Fond ne podrazumijevaju isključivanje medicinske doktrine i upotrebu raspoložive medicinske tehnologije kod liječenja građana.

Ova konstatacija ne samo da je tačna, već se na tome insistira i u opštim aktima Fonda i u ugovorima sa zdravstvenim ustanovama. Ali, ovo podrazumijeva i odgovornost doktora da racionalno koristi skupe resurse, kako neracionalnim trošenjem ne bi bilo onemogućeno korićenje resursa i onda kada je neophodno. Zato je jedna od osnovnih funkcija Fonda kontrola troškova, a da za kontrolom ima potrebe potvrđuje npr. Podatak da je broj negativnih nalaza na magnetnoj rezonansi i CT - u u Republici Srpskoj znatno iznad prosjeka drugih zemalja. Ilustrativan je i podatak da doktori koje bira najveći broj pacijenata, rijetko kad prevazilaze prosječan broj upućivanja na skupu dijagnostiku, dok broj uputnica kod doktora za koje se opredjeljuje manji broj građana, u pravilu, znatno prevazilazi prosjek iz čega se može zaključiti da se često iza prevelikog broja uputnica krije nesigurnost i nedovoljno znanje.


6) Radni učinak doktora medicine u nekim slučajevima je veći od 300 odsto u odnosu na standarde, što nema nikakvog uticaja na visinu plate.

Najveći problem javnog sektora je potpuna uravnilovka, koja ne vrednuje pojedinačne učinke. Tu smo saglasni s ocjenom Strukovnog sindikata, jer nije uredu da jednaku platu ima i doktor koji radi mnogo i doktor koji radi premalo. Samo, to nema nikakve veze s Fondom jer je Fond platio uslugu, a menadžment zdravstvene ustanove odlučuje o tome kome će dati koliku platu.


Nakon što je saopštenje Strukovnog sindikata stiglo u Fond, kontaktirali smo predsjednika, dr Femića i dogovorili zajednički sastanak. Nema ni jednog razloga da se otvoreno ne razgovara o svim temama i da se ne postigne dogovor o zajedničkom djelovanju na rješavanju eventualnih problema.