FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Trombolitička terapija u svim bolnicama Srpske

U toku ove godine u svim bolnicama u RS trebalo bi da se otvore jedinice za moždani udar u kojima će se primjenjivati trombolitičke terapije, kojima će se značajno smanjiti procenat smrtnosti i invalidnosti nakon moždanog udara.
Ovo će biti omogućeno projektom ''Edukacija neurologa i medicinskih sestara u liječenju akutnog moždanog udara'', kojeg je usvojio Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja i kojeg će Fond finansirati u iznosu od 25.000 KM. 
Zahvaljujući pravovremenoj primjeni trombolitičke terapije, 80% osoba koje su imale moždani udar ostaje sposobno za rad, liječenje ne traje mjesecima već pacijent nakon pet dana odlazi kući i najčešće mu nakon ove terapije nije potrebna ni fizikalna rehabilitacija.
Otvaranju jedinica za moždani udar prethodi obuka specijalista neurologa i medicinskih sestara za rad u ovim jedinicama, odnosno njihovo osposobljavanje za primjenu trombolitičke terapije, jedine kauzalne terapije za moždani udar, tj. terapije koja uklanja i uzroke bolesti.
Cilj projekta je formiranje mreže jedinica za moždani udar na cijeloj teritoriji RS (Banjaluka, Prijedor, Gradiška, Doboj, Bijeljina, Istočno Sarajevo, Foča, Trebinje), kako bi trombolitička terapija bila pravovremeno dostupna svim stanovnicima RS, jer je ona učinkovita jedino ako se primi u prvih četiri do maksimalno pet sati nakon udara.
Prema raspoloživim podacima, u Republici Srpskoj svake godine imamo oko 4.500 novooboljelih od moždanog udara. Od tog broja jedna trećina pacijenata umire, jedna trećina ostaju invalidi, a samo jedna trećina se vraća ranijem životu bez posljedica.
Za sada, Jedinica za moždani udar postoji u Univerzitetsko kliničkom centru Banjaluka, gdje je osnovana 2007. godine, a od nedavno se trombolitička terapija primjenjuje i u Opštoj bolnici u Bijeljini. Do sada je u Jedinici za moždani udar u Banjaluci provedeno više od 150 tromboliza. Kod 80 % oboljelih postignut  je izuzetan oporavak i mogućnost nastavka života bez tuđe pomoći i invaliditeta.
Projekat će, takođe, imati edukativan karakter i preventivni značaj jer su planirana predavanja o moždanom udaru, štampanje brošura i sl., kako bi građani prepoznali simptome moždanog udara i na vrijeme se javili ljekaru.
Procjene su da će u idućih trideset godina broj starijih od 65 godina biti veći za 300 %, što direktno povećava i broj oboljelih od moždanog udara, te se u  2030. godini samo u Republici Srpskoj predviđa oko 6000 novooboljelih od moždanog udara.
Projekat sprovodi Klinika za neurologiju UKC-a Banjaluka.