FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Vantjelesnom oplodnjom rođeno više od 300 beba

U proteklih 10 godina postupkom vantjelesne oplodnje u Republici Srpskoj rođeno je više od 300 beba, a samo u prošloj godini  ostvarene su 184 kliničke trudnoće, saopšteno je danas u povodu obilježavanja deset godina od uvođenja vantjelesne oplodnje u RS u organizaciji Zdravstvene ustanove „Mediko S“.
„Republika Srpska, nakon deset godina postojanja vantjelesne oplodnje, pokazala je da može da stoji rame uz rame sa najuspješnijim evropskim i svjetkim centrima kada je u pitanju izvođenje ovog postupka“, istakla je dr Sanja Sibinčić iz zdravstvene ustanove „Mediko S“, koja je za sada jedina ustanova u RS u kojoj se radi postupak vantjelesne oplodnje.
Ministarka za porodicu omladinu i sport Nada Tešanović koja je prisustvovala obilježavanju 10 godina postojanja vantjelesne oplodnje u RS istakla je da će ovo Ministarstvo uvijek biti uz zdravstvene ustanove koje omogućavaju, kako je navela, da u RS bude više stanovnika.
„Ministarstvo će i u 2013. godini podržati sve one koje utiču na povećanje nataliteta u Srpskoj, a vantjelesna oplodnja je jedna od načina da se poveća natalitet u RS. Trebalo bi raditi i na tome da se i u Univerzitetsko-kliničkom centru Banjaluka osnuje centar po uzoru na specijalizovanu kliniku za liječenje steriliteta 'Mediko S'“, navela je Tešanovićeva.
Inače, vantjelesna oplodnja u RS počela je da se radi 2003. godine, a od kraja prošle godine Fond zdravstvenog osiguranja RS počeo je da finansira dvije procedure vantjelesne oplodnje za parove kojima je to jedina mogućnost začeća, dok je do tada, počevši od 2007. godine, iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja finansirana jedna procedura. Inicijativa za uvođenje finansiranja drugog pokušaja vantjelesne oplodnje potekla je od predsjednika Republike koji je izdvojio 500.000 KM, dok je 400.000 KM obezbjedilo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS za finansiranje drugog pokušaja vantjelesne oplodnje.
„U prošloj godini bilo je oko 480 procedura koje su finansirali FZO RS, te predsjednik RS i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite“, istakao je izvršni direktor Sektora za zdravstvo u FZO RS Nenad Babić, koji je ujedno i nacionalni koordinator za reproduktivno zdravlje RS.
Dr Babić je istakao da se RS zahvaljujući uspješnosti postupka vantjelesne oplodnje nalazi u društvu najboljih jer, kako je naveo, «Mediko S» je postigao veoma značajane rezultate u poređenju sa regionom i Evropom.
Inače, po uspješnosti postupka vantjelesne oplodnje „Mediko S“ je među vodećim zdravstvenim ustanovama u regionu. Primjera radi, samo u prošloj godini u ovoj zdravstvenoj ustanovi ostvareno je 40,2 odsto kliničkih trudnoća, a već je rođeno 20 beba koje su začete vantjelesnim postupkom rađenim u februaru i martu prošle godine.
Podsjećamo, FZO RS u cjelosti finansira dva postupka vantjelesne oplodnje ženama do navršene 40. godine života, a ženama od 41. do navršene 42.  godine Fond finansira 50% troškova.  Ženama koje su starije od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, Fond u cjelosti refundira troškove.