FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Više od 617.000 osiguranika preuzelo svoju elektronsku karticu

Više od 617.000 osiguranika je do sada preuzelo svoju elektronsku karticu, s tim da se ova brojka konstantno mijenja, budući da je riječ o procesu koji u kontinuitetu traje. Samo u Filijali Banjaluka do sada je svoju elektronsku karticu preuzelo više od 229.300 osiguranika.
Dakle, kada se posmatra cijela Republika Srpska više od 56 odsto osiguranih lica preuzelo je svoju elektronsku karticu.
Podsjećamo i da je Fond nedavno ponovo pozvao osiguranike da preuzimaju svoju elektronsku karticu, budući da je epidemiološka situacija znatno povoljnija. Tako da u se u svim filijalama ovaj proces sprovodi planiranom dinamikom.
Napominjemo da su elektronske kartice samo jedan segment Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) koji se trenutno sprovodi u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske. Tako da u svim regijama Republike Srpske, zdravstvene ustanove unose podatke u IZIS i već sada uočavaju njegove prednosti, posebno što sada porodični doktor ima direktan uvid u svaki pregled koji je imao  njegov pacijent i na višem nivou zdravstvene zaštite. Poseban pozitivan primjer primjene IZIS-a su regije Bijeljina i Zvornik, a zdravstveni radnici, budući da duže koriste ovaj program, uočavaju brojne njegove prednosti, posebno kada je riječ o dostupnošću podataka zbog kojih su ranije morali pacijente slati od jedne do druge zdravstvene ustanove
Primjera radi, od početka rada IZIS-a javne zdravstvene ustanove su izdale više od milion elektronskih uputnica za specijalističke preglede, kroz IZIS sprovele su oko 3,5 miliona posjeta, izdale oko 166.000 bolničkih uputnica, obrađeno je oko 20.000 uputnica za MR i KT i drugo. Napominjemo da zdravstvene ustanove rade u IZIS-u, ali je još omogućeno da uporedo sa radom u ovom programu štampaju uputnice, recepte i slično koje su obrađene u IZIS-u, dok se papir u potpunosti ne izbaci iz upotrebe.
Naime, IZIS je znatno napredniji, složeniji i sigurniji program za koji se očekuje da će doprinijeti efikasnosti, a budući da se radi o novom programu, kao i sve što je novo, zahtijeva izvjesno vrijeme dok se u potpunosti zdravstveni radnici ne prilagode novom načinu rada. Fond je zajedno sa implementatorima projekta, i prije same implementacije IZIS-a, u kontinuitetu držao obuke zdravstvenim radnicima i administratorima zdravstvenih ustanova za ovaj sistem. Takođe, i sada su predstavnici Fonda kao i implementator projekta u stalnoj komunikaciji sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, upravo u cilju da se sve prednosti sistema usvoje na što brži i lakši način, ali i da im pomognu da eventualne probleme i nedoumice sa kojima se susređu u radu prevaziđu.
IZIS podrazumijeva potpunu integraciju, odnosno informacionu uvezanost svih ustanova zdravstvenog sistema Srpske, te upotrebu elektronskih uputnica, recepata, kartica (umjesto zdravstvenih knjižica) i elektronskog kartona. Dosadašnji kartoni pacijenata zamjenjuju se elektronskim zdravstvenim kartonima, koji sadrže sve podatke o pacijentu na jednom mjestu, nezavisno od toga u kojoj zdravstvenoj ustanovi su prikupljeni (ambulanti porodične medicine, službi hitne pomoći, bolnici ili specijalističkoj ambulanti). Ljekari koji liječe pacijenta na jednom mjestu imaju detaljan uvid u pacijentovu istoriju liječenja, te važne podatke, poput podataka o alergijama, hroničnim oboljenjima, terapijama koje je primao i itd. Tako da su prednosti IZIS-a višestruke, poput unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite, poboljšanja sigurnosti pacijenta, smanjenja administrativnih troškova, te efikasnijeg i kvalitetnijeg sistema zdravstvene zaštite u cjelini.
Napominjemo da se u IZIS-u strogo vodilo računa o bezbjednosti podataka pacijenata, te da su lični podaci pacijenata u potpunosti sigurni i mogu im pristupiti medicinski radnici u skladu se definisanim pravima pristupa.