U Republici Srpskoj oboljelima od nemalignih bolesti, poput ulceroznog kolitisa ili morbus krona, kojima je neophodna biološka terapija od prije godinu dana dostupna im je o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja RS, jer je ova terapija uvrštena na posebnu listu lijekova FZO RS.
To znači da ova izuzetno skupa terapija za sve oboljele za koje doktori procijene da im je neophodna u potpunosti je dostupna besplatno, odnosno biološku terapiju finansira FZO RS bez ličnog učešća osiguranika.
Naime, u povodu obilježavanja Svjetskog dana upalnih crijeva, predstavnici Udruženja oboljelih od morbus krona i ulceroznog kolitisa BiH još jednom su se zahvalili Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, predstavnicima FZO RS kao i Univerzitetskoj bolnici – Klinički centar Banjaluka koji su, kako su rekli, imali razumijevanja te ovu terapiju uvrstili na listu lijekova FZO RS.
„To je veliki iskorak u liječenju ove bolesti, jer sada obavezno zdravstveno osiguranje finansira biološku terapiju", istakla je Sabina Jelisavac, član Upravnog odbora ovog udruženja.
Biološka terapija o trošku Fonda odobrena je i Denisu Jelisavcu iz Novog Grada, koji pet godina boluje od kronove bolesti.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS održali su studentima prve godine studija Socijalnog rada Fakulteta političkih nauka u Banjaluci predavanje o obaveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenom sistemu Republike Srpske, s namjerom da se studenti upoznaju sa ovim oblastima, a naročito iskustvima iz prakse.
Predavanje, koje je održano u okviru predmeta socijalna politika, imalo je za cilj da se studenti, između ostalog, upoznaju sa modelima obaveznog zdravstvenog osiguranja, modelom i osnovnim načelima na kojima počiva sistem zdravstvenog osiguranja u RS, pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i drugo. Takođe, studenti su informisani i na koji način je moguće prijaviti se na zdravstveno osiguranje, koje kategorije osiguranika su obavezno osigurane, kakva je struktura osiguranika u RS, kako se troše sredstva osiguranika, kao i uopšte kako je organizovan zdravstveni sistem u RS. Studenti su upoznati i sa tim na koji način mogu da se informišu o svojim pravima, a predstavnici Fonda su im poručili da će im zdravstvena knjižica vrijediti više upravo ako poznaju svoja prava. U vezi s tim, studenti su informisani o info telefonima i kontakt mejlovima Fonda putem kojih mogu da dobiju odgovor na bilo koje pitanje iz zdravstvenog osiguranja, kao i da mogu da se obrate zaštitnicima prava osiguranih lica u svim poslovnicama Fonda ukoliko im zatreba informacija, pomoć ili ako smatraju da je neko njihovo pravo narušeno. Takođe, na predavanju, kojeg je inicirala profesorica Mira Ćuk, bilo je riječi i o zdravstvenoj zaštiti samih studenata. Studenti su pokazali veliko interesovanje za ovu oblast, postavljajući pitanja i diskutujući o, između ostalog, participaciji, nivoima zdravstvene zaštite, inostranom osiguranju i sl.

Direktor kompanije "Frezenijus medikal ker" Sanja Kozlik uručila je danas u Doboju zahvalnice učesnicima akcije spašavanja i zbrinjavanja oko 200 dijaliznih pacijenata u centrima Doboj i Šamac za vrijeme majskih poplava prošle godine. Zahvalnice su uručene predstavnicima vlasti sa entitetskog nivoa, lokalnih bolnica i domova zdravlja, predstavnicima Specijalne policije RS i Helikopterskog servisa.
Zahvalnica je uručena i direktoru Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darku Tomašu, zbog pravovremene i adekvatne reakcije Fonda tokom zbrinjavanja dijaliziranih pacijenata za vrijeme poplava.
Kozlikova je podsjetila da su prostorije centara u Doboju i Šamcu tokom majskih poplava bile potpuno pod vodom i da su pretrpjele katastrofalnu štetu. Inače, tokom poplave, dobojskim pacijentima tretmani dijalize bili su obezbijeđeni u dijaliznim centrima u Banjaluci, Laktašima, Gradišci, Istočnom Sarajevu, Brčkom i dijaliznom centru u okviru bolnice u Tešnju. 
Vlasnik dijaliznog centra, njemačka kompanija "Frezenijus", u relativno kratkom roku rekonstruisao je i obezbijedio novom medicinskom opremom objekat u Doboju. 
Izgradnju i opremanje Centra površine 1.200 metara kvadratnih finansirao je "Frezenijus", a riječ je o investiciji od pet miliona KM.
Podsjećamo da su predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije prošle godine istakli da su impresionirani pravovremenim i adekvatnim reagovanjem zdravstvenih vlasti u Republici Srpskoj, kao i požrtvovanošću zdravstvenih radnika prilikom katastrofalnih poplava.

Osiguranici Austrije koji imaju evropsku karticu zdravstvenog osiguranja koja se koristi u zemljama Evropske unije, moći će od 1. jula ove godine da koriste ovu karticu i za vrijeme privremenog boravka u Republici Srpkoj, odnosno Bosni i Hercegovini.
Ovo je postignuto zahvaljujući sporazumu o korišćenju evropske kartice zdravstvenog osiguranja kojeg su danas u Banjaluci potpisali direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš i predstavnici zdravstvenih osiguranja Austrije, a na osnovu Konvencije o socijalnom osiguranju između Bosne i Hercegovine i Austrije.
Sporazum će, takođe, potpisati i Zavod za zdravstveno osiguranje FBiH.
Potpisivanje ovog sporazuma inicirano je od strane FZO RS, a zahvaljujući njemu osiguranici Austrije više neće morati vaditi posebne obrasce prije dolaska u RS, odnosno BiH, već će na osnovu evropske kartice o trošku austrijskog osiguranja koristiti zdravstvenu zaštitu na području BiH, identično kao što je to slučaj i kada se nađu u zemljama Evropske unije.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS donio je nova pravila šifriranja, koja će početi da se primjenjuju od 10. aprila 2015. godine. Pravila su dostupna na sajtu Fonda u linku ''Propisi'' – ''Uputstva''. Pravilima šifriranja se definiše, između ostalog, format šifre, način i procedura dobijanja šifre, kao i procedure oduzimanja i ponovnog aktiviranja šifre.