Poslodavci sada imaju mogućnost da zatraže vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti za rad ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost bolovanja radnika, što ranije nije bilo moguće. Ovo je omogućeno novim Pravilnikom o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad koji je počeo da se primjenjuje početkom ovog mjeseca.

Naime, sada poslodavci, ukoliko smatraju da je osiguranik neopravdano dugo na bolovanju, imaju mogućnost da podnesu zahtjev Fondu u cilju vanredne ocjene bolovanja, te će na osnovu tog zahtjeva prvostepena komisija za bolovanja pozvati osiguranika i sprovesti vanrednu procjenu privremene nesposobnosti.  Ishod ove vanredne ocjene može biti, kako je predviđeno Pravilnikom, ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se ponovnom analizom   medicinske dokumentacije  i pregledom osiguranika ustanovi da je radnik sposoban za posao.

Osim toga, ovim pravilnikom je predviđeno i da radnici Fonda budu prisutni na prvostepenim komisijama za ocjenu privremene nesposobnosti za rad u cilju unapređenje rada u ovoj oblasti. Cilj je i da radnici FZO koordinišu između zdravstvene ustanove i osiguranika s namjerom da se ubrzaju dijagnostičke procedure koje su osiguraniku preporučene kako bi se skratilo trajanje bolovanja, ukoliko se ispostavi da je radnik na bolovanju jer čeka na određene preglede, poput magnetne rezonance, CT-a i sl.

Dakle, cilj ovih novina je da se unaprijedi oblast bolovanja i da sve eventualne zloupotrebe ovog prava budu svedene na minimum. Takođe, u cilju što bržeg oporavka i sprečavanja pogoršanja zdravstvenog stanja osiguranika ovim pravilnikom definisano je da osiguranik za vrijeme trajanja bolovanja ne napušta mjesto stalnog prebivališta, osim kada odlazi porodičnom doktoru ili kada je upućen na dijagnostičke preglede i liječenja koja se nalaze van mjesta prebivališta.  Takođe, da bi se spriječilo da bolovanja traju duže nego što je neophodno, jedna od novina je i da porodični doktor ne mora da čeka 12 mjeseci kako bi osiguranika uputio na ocjenu radne sposobnosti komisije Fonda PIO RS, nego je taj period skraćen na šest mjeseci neprekidne nesposobnosti za rad, izuzev kada je riječ o trudničkim bolovanjima. Osim toga, u cilju jednostavnijeg tumačenja propisa u praksi, u novom pravilniku je jasno definisano i da se bolovanje može da vodi na osnovu pregleda osiguranika kod ljekara iz odgovarajuće ugovorene zdravstvene ustanove koja ima ugovor sa Fondom i koji se egzaktno izjasnio da osiguranik nije sposoban za rad.

Međutim, cilj donošenja novog pravilnika nije samo unapređenje kontrole, nego i pojednostavljenje procedure odobravanja bolovanja za najugroženije kategorije. Tako, primjera radi, trudnice, nepokretna lica i osiguranici sa infektivnim bolestima više ne moraju svakog mjeseca lično da dolaze na ocjenu privremene nesposobnosti za rad. Kako je predviđeno pravilnikom, to u njihovo ime može da uradi neko drugi, a kada se elektronsko zdravstvo u potpunosti implementira,  komisija će elektronskim putem imati uvid u medicinsku dokumentaciju i moći će da na osnovu toga donosi ocjenu za ove kategorije osiguranih lica. To će se odnositi i na lica koja se nalaze na bolničkom liječenju, te neće biti potrebe da neko u njihovo ime donosi dokumentaciju na komisiju.

Dakle, cilj Fonda je unaprijediti kako kontrolu bolovanja, tako i preciznije definisati medicinske indikacije i dane trajanja bolovanja kako bi i zdravstvenim radnicima koji u praksi primjenjuju propise bilo mnogo jednostavnije i bez mogućnosti različitih tumačenja.

 

Detaljnije

Narodna skupština Republike Srpske trebala bi u martu po hitnom postupku da razmatra zakone koji bi Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske omogućili da nabavlja lijekove za rijetke bolesti, istakao je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Dodik je rekao da će sredstva biti obezbijeđena posredstvom Fonda, što je dodatnih 12 miliona KM na godišnjem nivou.
„Odlučili smo da to bude tako što ćemo izmijeniti i dopuniti zakone da bi Fond zdravstvenog osiguranja RS mogao neometano da nabavlja te lijekove", rekao je Dodik nakon sastanka na kojem su prisustvovali dministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić, direktorica Fonda solidarnosti „Duša djece“ Jasminka Vučković, te predstavnici Saveza za rijetke bolesti RS.
Dodik je naglasio da liječenje neće biti ograničeno, odnosno da pacijenti mogu računati na nabavku lijeka posredstvom Fonda do kraja života.
"Mislim da smo kao društvo uspjeli da napravimo važnu stvar - da skrenemo pažnju na te porodice i mlade ljude, da ih u značajnoj mjeri oslobodimo tog pritiska i zatvorenosti koja ide s tim", rekao je Dodik.
Pored najave o nabavci i finansiranju inovativnih terapija za oboljele od cistične fibroze, FZO RS je u proteklih nekoliko godina posebno radio na unapređenju i dostupnosti zdravstvene zaštite oboljelih od rijetkih bolesti.
U Savezu za rijetke bolesti bolesti su istakli da je Fond i do sada finansirao sve dostupne lijekove za oboljele od cistične fibroze, koje su, kako su istakli, unaprijedili kvalitet života oboljelih, produžili životni vijek.
„ I sada kada smo krenuli u ovu borbu za nabavku i finansiranje najnovije terapije za oboljele od cistične fibroze, svi su nam govorili da je to nemoguća misija. Hvala institucijama koje su prepoznali našu borbu“, istakla je predsjednica Saveza za rijetka oboljenja Biljana Kotur.

Detaljnije

U povodu Svjetskog dana rijetkih bolesti, koji se obilježava 28. februara, podsjećamo da su oboljeli od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj, koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti, oslobođeni trajno plaćanja participacije, bez obzira na godine života i dijagnozu. Uvođenjem ovog prava 2018. godine Republika Srpska je postala lider u regionu kada su u pitanju prava iz zdravstvenog osiguranja oboljelih od rijetkih bolesti.

Pored toga, samo u proteklih pet godina, FZO RS je nekoliko puta radio izmjene Liste A lijekova na inicijativu Saveza za rijetke bolesti, kao i izmjenu Pravilnika o pravu na medicinska sredstva, a kako bismo oboljelima od rijetkih bolesti obezbijedili adekvatne terapije, medicinska sredstva, kao i neophodne preparate (dodatke ishrani). Takođe, konstantno nastojimo da pojednostavljujemo i procedure ostvarivanja prava posebno za najosjetljivije kategorije osiguranika, među kojima su svakako i oboljeli od rijetkih bolesti. Primjera radi, prije tri godine Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je počeo da finansira i inhalator koji je isključivo namijenjen oboljelim od cistične fibroze. Od ove godine smo na zahtjev Saveza za rijetke bolesti omogućili da lijek (dornaza alfa), koji su oboljeli od cistične fibroze dobijali u UKC RS, bude dostupan oboljelima u apotekama u njihovom mjestu prebivališta kako roditelji sa djecom iz udaljenijih krajeva Srpske ne bi morali da putuju i da se izlažu dodatnim troškovima. Dakle, ovo su konkretni primjeri nastojanja Fonda da u kontinuitetu proširuje prava oboljelih, prateći potrebe osiguranika i uvažavajući inicijative udruženja pacijenta, a sve u cilju da bi dodatno poboljšavali kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite ove osjetljive kategorije osiguranika. Velike zasluge za unapređenje zdravstvene zaštite oboljelih od rijetkih bolesti u Srpskoj ima i Savez za rijetke bolesti, te im se zahvaljujemo što su nam kroz našu dugogodišnju saradnju ukazivali na potrebe i probleme sa kojima se suočavaju oboljeli od rijetkih bolesti kada je u pitanju zdravstvena zaštita, jer smo, vjerujemo, time zajedno doprinijeli da su danas zdravstvene usluge dostupnije i kvalitetnije za oboljele i da imaju znatno veća prava iz zdravstvenog osiguranja nego što je to bio slučaj prije 10-ak i više godina. Napominjemo da od 2020. godine oboljeli od rijetkih bolesti, ukoliko nemaju drugi osnov, mogu biti prijavljeni na zdravstveno osiguranje po osnovu svog oboljenja.

Ovom prilikom želimo i da iskažemo ogromno poštovanje za sve koji boluju od rijetkih bolesti, a na svima nama je da učinimo da iako su ''rijetki'' ne budu sami i da im olakšamo njihov svakodnevni život, jer oboljeli i njihove porodice zaslužuju posebnu pažnju cjelokupnog društva.

Svjetski dan rijetkih bolesti obilježava se svake godine zadnjeg dana u mjesecu februaru s ciljem podizanja svijesti javnosti o rijetkim bolestima i problemima sa kojima se lica oboljela od rijetkih bolesti susreću.

Ponovo pozivamo građane koji još nisu prijavljeni na zdravstveno osiguranje da iskoriste povoljniju epidemiološku situaciju kako bi u nadležnim poslovnicama Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske regulisali svoj status osiguranja.
Iako je epidemiološka situacija povoljnija, molimo građane da se proces prijave na zdravstveno osiguranje sprovodi u skladu sa poštovanjem epidemioloških mjera i bez stvaranja gužvi u poslovnicama. Poziv za prijavu na zdravstveno osiguranje posebno se odnosi na one građane koji su ranije po osnovu nezaposlenosti bili prijavljeni na zdravstveno osiguranje i koji još nisu regulisali svoj status osiguranja. Napominjemo da pojedine zemlje u okruženju ukidaju vanrednu situaciju i da će se po ukidanju vanredne situacije u Republici Srpskoj ukinuti i pravo korišćenja zdravstvene zaštite za neosigurane građane, odnosno oni će morati sami plaćati zdravstvene usluge.
Ovo je ujedno i prilika da pozovemo osiguranike koji do sada nisu preuzeli svoju elektronsku zdravstvenu karticu da to učine, jer po ukidanju vanredne situacije elekronska kartica biće uslov za korišćenje zdravstvene zaštite. Do sada je elektronsku karticu preuzelo oko 592.000 osiguranih lica, što je nešto više od 50 odsto osiguranih lica.

Detaljnije

Danas u Republici Srpskoj dostupne su inovativne terapije, takozvani pametni lijekovi u liječenju malignih oboljenja, jer je riječ o terapiji koja cilja baš one kancerogene promjene, pa samim tim postoji mnogo manje neželjenih efekata,  istakla je načelnica Klinike za onkologiju na UKC-u Republike Srpske Zdenka Gojković u povodu Svjetskog dana oboljelih od malignih bolesti.

Ove inovativne terapije, na prijedlog ljekara sa UKC RS, u potpunosti finansira FZO RS. Naime, Fond je u proteklih nekoliko godina uveo brojne inovativne terapije u liječenju oboljelih od malignih bolesti koje prema riječima stručnjaka doprinose efikasnijem liječenju i unapređuju kvalitet života oboljelih.

Jedan od osnovnih opredeljenja naše institucije jeste uvođenje efektnih mjera koja su konkretna podrška u borbi protiv malignih bolesti, poput finansiranja inovativnih lijekova za naše osiguranike koji boluju od metastatskog melanoma, karcinoma pluća, kao i drugih savremenih terapija i procedura liječenja.

Podsjećamo i da su osiguranici koji boluju od malignih bolesti u potpunosti oslobođeni plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zaštitu u cjelosti finansira Fond, kako za osnovnu bolest, tako i kod liječenja svih njenih komplikacija. 

Fond nastoji da u skladu sa preporukama struke i potrebama osiguranika, ali i finansijskim mogućnostima,  na Listu citostatika konstantno uvrštava nove lijekove, tako da se trenutno na ovoj listi nalazi više od 100 lijekova koje Fond u potpunosti finansira za oboljele od malignih bolesti. Pored citostatika, o trošku Fonda osiguranicima su dostupni i brojni drugi lijekovi koji se nalaze na listama FZO.

Svi ovi lijekovi iziskuju ogromna finansijska sredstva, dok liječenje samo  jednog pacijenta koji boluje od malignih bolesti na godišnjem nivou košta i do 150.000 KM.

Detaljnije