S obzirom na to da je 1. marta na snagu stupio novi Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, Odjeljenje za odnose sa javnošću Fonda  pripremilo je kratku informaciju za osiguranike, s ciljem da ih na što jednostavniji način informišemo o svim novinama koje donosi novi pravilnik. Informacija, pored što je dostupna na našem sajtu, biće dostupna osiguranicima i u svim našim poslovnicama.
Informacija obuhvata novine, poput toga ko može da propiše bolovanje za osiguranika, šta podrazumijeva vanredna ocjena bolovanja, a šta vanredna kontrola, kada se osiguranik upućuje na ocjenu radne sposobnosti i dr., a sve sa namjerom pravovremenog informisanja osiguranika o ostvarivanju ovog prava. Takođe, Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad dostupan je na našem sajtu u linku ''propisi''.
Inače, informacije za osiguranike su kontinuirana aktivnost Fonda, jer nam je cilj da osiguranike informišemo o njihovim pravima i procedurama ostvarivanja prava, budući da se samo na taj način može povećati i svijest o važnosti zdravstvenog osiguranja. Jer, zdravstveno osiguranje vrijedi više, ako znate svoja prava!

Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) već se intezivno  primjenjuje  u javnim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj, a rezultati dosadašnjeg rada jednog od najvažnijih projekata u Republici Srpskoj  prezentovani su i predstavnicima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
„Veliki posao je urađen! Ovaj projekat nije samo važan za zdravstveni sistem, već je od republičkog značaja“, poručili su predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.
Na prezentaciji, između ostalog, konstatovano je da ovaj projekat nije nastao zbog potreba FZO RS kao institucije koja finansira zdravstvene usluge, već isključivo zbog potreba cjelokupnog zdravstvenog sistema, a sve u cilju da građanima Srpske budu dostupnije i efikasnije zdravstvene usluge.
Podsjećamo da je IZIS potpuno novi sistem koji je implementiran, za sada, u svim javnim zdravstvenim ustanovama i znači kompletno uvezivanje svih zdravstvenih ustanova u jedan sistem. Naime,  sada su svi medicinski podaci integrisani na jednom mjestu, za razliku od ranije, kada je svaka zdravstvena ustanova bila jedinka za sebe i samo je ona raspolagala sa podacima o osiguranicima koji su koristili njihove usluge. Tako da IZIS podrazumijeva potpunu integraciju, odnosno informacionu uvezanost svih ustanova zdravstvenog sistema Srpske, te upotrebu elektronskih uputnica, recepata, kartica (umjesto zdravstvenih knjižica) i elektronskog kartona.
Inače, od početka rada IZIS-a javne zdravstvene ustanove su izdale više od milion elektronskih uputnica za specijalističke preglede, kroz IZIS sprovele oko 3,5 miliona posjeta, izdale oko 166.000 bolničkih uputnica, obrađeno oko 20.000 uputnica za MR i KT i drugo. Napominjemo da zdravstvene ustanove rade u IZIS-u, ali je još omogućeno da uporedo sa radom u ovom programu štampaju uputnice, recepte i slično koje su obrađene u IZIS-u, dok se papir u potpunosti ne izbaci iz upotrebe.
Kada je riječ o elektronskim karticama koje su, takođe, samo jedan segment ovog projekta, do sada je uručeno više od 633.400 kartica, odnosno 57 odsto osiguranika je preuzelo svoju elektronsku karticu koja zamjenjuje staru zdravstvenu knjižicu.
Dakle, riječ je o kompleksnom projektu koji donosi brojne novine kako za zdravstvene ustanove, tako i za građane, ali svi sudionici ovog projekta su svjesni da će sa IZIS-om zdravstveni sistem biti znatno efikasniji.

Težnja je da građani  Republike Srpske i Srbije kroz ulaganja u zdravstveni sistem i edukaciju kadrova imaju najbolju moguću zdravstvenu zaštitu, a da načini liječenja u zdravstvenim ustanovama budu u potpunosti izjednačeni,  ocijenili su ministar zdravlja i socijalne zaštite Srpske Alen Šeranić i ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar, nakon sastanka u Beogradu. Ovom sastanku je, između ostalih, prisustvovao i v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić.

Naime, danas su predstavnici institucija zdravstvenog sistema Srpske posjetili i novi objekat Kliničkog centra Srbije, a to je bila prilika i da se razgovara o nastavku saradnje zdravstvenih ustanova Srbije i Republike Srpske.

“Ono što smo vidjeli u novom dijelu Kliničkog centra Srbije biće značajno za obuku i naših specijalista s obzirom na to da, shodno programu koji je u Srpskoj identičan za specijalizacije programu u Srbiji, imamo mogućnosti da naše specijaliste, mlade, šaljemo na edukacije. Tako da ćemo i dalje zajedno prolaziti kroz cijeli ovaj sistem izgradnje zdravstva kako u Srpskoj, tako i u Srbiji“, rekao je Šeranić.

Inače, Fond već godinama uspješno sarađuje sa zdravstvenim ustanovama u Srbiji u kojima se liječe naši osiguranici i to onda kada se liječenje ne može sprovesti u Univerzitetsko kliničkom centru Srpske.  Najviše osiguranika iz Republike Srpske se liječi upravo u Kliničkom centru Srbije, pa je u  prošloj godini liječeno  482 pacijenta u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Napominjemo da Fond zdravstvenog osiguranja RS redovno izmiruje sve obaveze prema zdravstvenim ustanovama u Srbiji za liječenje naših osiguranika, a za razliku od ranijih godina, Fond više uopšte nema dugovanja za liječenje naših osiguranika u Srbiji.

Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Roda“ u Banjaluci sinoć je organizovalo panel diskusiju o pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja kada je riječ o reproduktivnom zdravlju, na kojoj su predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odgovarali na sva pitanja u vezi sa ovom oblašću.

Na ovu temu govorile su predstavnice Sektora za zdravstvo i kontrolu FZO RS Daniela Telebak i Merita Alagić, koje su na ovoj panel diskusiji objasnile procedure ostvarivanja prava na tri pokušaja vantjelesne oplodnje, kao i druga prava iz zdravstvenog osiguranja porodica koje se bore sa sterilititetom.

Podsjećamo da FZO RS finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje, a pored toga,  od 2017. godine finansira i čuvanje embriona za parove na dvije godine u zdravstvenoj ustanovi koja sa nama ima potpisan ugovor za sprovođenje vantjelesne oplodnje.

Takođe, Fond zdravstvenog osiguranja RS u pandemiji virusa korona donio je još jednu odluku u korist osiguranika kada je u pitanju procedura vantjelesne oplodnje. Naime, ukoliko se zbog korone postupak vantjelesne oplodnje prekine, žena ima pravo na ponovljeni postupak, odnosno osiguraniku će se izdati novo rješenje za istu proceduru koja je i prekinuta zbog virusne infekcije.

Inače, na panel diskusiji veliki broj pitanja se odnosio i na lijekove, pa je to bila prilika da se predstavnici Udruženja podsjete da je Fond početkom ove godine omogućio i da se lijek „utrogestan“ na recept propisuje i ženama koje su u postupku vantjelesne oplodnje. Ova promjena je i omogućena na prijedlog udruženja porodica sa problemima steriliteta, te je jasna potvrda opredjeljenosti Fonda da zdravstveno osiguranje kreira u skladu sa potrebama osiguranika i finansijskim mogućnostima.

Inače, namjera Fonda je da informiše osiguranike o svojim pravima i kako da ih ostvare, te su i panel diskusije odličan način u ostvarivanju tog cilja.

Svjesni da zdravstveno osiguranje vrijedi više ako osiguranici znaju svoja prava, Fond će i ubuduće nastojati da pravovremenom informacijom i transparentnim radom dopre do što većeg broja osiguranika koji su najvažniji partneri u kreiranju sistema zdravstvenog osiguranja.

Više od 617.000 osiguranika je do sada preuzelo svoju elektronsku karticu, s tim da se ova brojka konstantno mijenja, budući da je riječ o procesu koji u kontinuitetu traje. Samo u Filijali Banjaluka do sada je svoju elektronsku karticu preuzelo više od 229.300 osiguranika.
Dakle, kada se posmatra cijela Republika Srpska više od 56 odsto osiguranih lica preuzelo je svoju elektronsku karticu.
Podsjećamo i da je Fond nedavno ponovo pozvao osiguranike da preuzimaju svoju elektronsku karticu, budući da je epidemiološka situacija znatno povoljnija. Tako da u se u svim filijalama ovaj proces sprovodi planiranom dinamikom.
Napominjemo da su elektronske kartice samo jedan segment Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) koji se trenutno sprovodi u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske. Tako da u svim regijama Republike Srpske, zdravstvene ustanove unose podatke u IZIS i već sada uočavaju njegove prednosti, posebno što sada porodični doktor ima direktan uvid u svaki pregled koji je imao  njegov pacijent i na višem nivou zdravstvene zaštite. Poseban pozitivan primjer primjene IZIS-a su regije Bijeljina i Zvornik, a zdravstveni radnici, budući da duže koriste ovaj program, uočavaju brojne njegove prednosti, posebno kada je riječ o dostupnošću podataka zbog kojih su ranije morali pacijente slati od jedne do druge zdravstvene ustanove
Primjera radi, od početka rada IZIS-a javne zdravstvene ustanove su izdale više od milion elektronskih uputnica za specijalističke preglede, kroz IZIS sprovele su oko 3,5 miliona posjeta, izdale oko 166.000 bolničkih uputnica, obrađeno je oko 20.000 uputnica za MR i KT i drugo. Napominjemo da zdravstvene ustanove rade u IZIS-u, ali je još omogućeno da uporedo sa radom u ovom programu štampaju uputnice, recepte i slično koje su obrađene u IZIS-u, dok se papir u potpunosti ne izbaci iz upotrebe.
Naime, IZIS je znatno napredniji, složeniji i sigurniji program za koji se očekuje da će doprinijeti efikasnosti, a budući da se radi o novom programu, kao i sve što je novo, zahtijeva izvjesno vrijeme dok se u potpunosti zdravstveni radnici ne prilagode novom načinu rada. Fond je zajedno sa implementatorima projekta, i prije same implementacije IZIS-a, u kontinuitetu držao obuke zdravstvenim radnicima i administratorima zdravstvenih ustanova za ovaj sistem. Takođe, i sada su predstavnici Fonda kao i implementator projekta u stalnoj komunikaciji sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, upravo u cilju da se sve prednosti sistema usvoje na što brži i lakši način, ali i da im pomognu da eventualne probleme i nedoumice sa kojima se susređu u radu prevaziđu.

Detaljnije