Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš i direktor UB Klinički centar Banjaluka Mirko Stanetić sastali su se danas sa predstavnicima roditelja djece oboljele od malignih bolesti, kako bi se upoznali sa problemima sa kojima se susreću ove porodice, te aktivnostima u vezi osnivanja Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti, koje bi trebalo zvanično početi sa radom 15. februara 2015. godine na Svjetski dan djece oboljele od malignih bolesti. 
„Naišli smo na podršku u osnivanju Udruženja od tri ključna čovjeka u zdravstvu za liječenje naše djece, na čemu smo veoma zahvalni. Aktivnosti našeg Udruženja fokusiraće se na poboljšanje uslova za liječenje djece oboljelih od malignih bolesti u RS, edukaciju i školovanje domaćeg kadra za liječenje ovih bolesti, nabavku nedostajuće opreme za dijagnosticiranje bolesti u skladu sa svjetskim standardima, te pristupanje međunarodnim organizacijama i asocijacijama koje djeluju u ovoj oblasti“, rekao je Momčilo Stanušić, predsjednik inicijativnog odbora za osnivanje Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti.
Na sastanku je razgovarano i o mogućnostima formiranja roditeljske kuće, umrežavanju udruženja oboljelih u jednu asocijaciju, te aktivnostima na formiranju fonda solidarnosti na nivou RS i organizovanju prve donatorske konferencije koja bi se mogla održati već krajem oktobra.

Podsjećamo osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS da u periodu od oktobra do kraja decembra imaju mogućnost da promijene svog izabranog doktora porodične medicine, pedijatra ili ginekologa, bez navođenja razloga promjene.
Naime, svi koji iz nekog razloga žele da promijene doktora (promjena mjesta stanovanja, nezadovoljstvo radom doktora i dr.) trebalo bi da to učine u ''redovnom'' periodu koji je predviđen za promjenu izabranog doktora, odnosno od 1. oktobra do 31. decembra. U ovom periodu procedura promjene je jednostavnija, a potrebno je da se osiguranici obrate zdravstvenoj ustanovi u kojoj radi doktor kod kojeg žele da se registruju i da popune odgovarajuće obrasce izjave o izboru/promjeni doktora. 
Inače, doktora je moguće promijeniti i mimo za to predviđenog perioda, ali samo u određenim okolnostima, odnosno neophodno je navesti razlog promjene u skladu sa Pravilnikom o sadržaju, obimu i načinu ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu (npr. promjena mjesta prebivališta, odsustvo izabranog doktora u dužem periodu itd.).
Takođe, osiguranici koji još uopšte nisu izabrali svog ljekara, trebalo bi da to učine u pomenutom periodu, a oni koji su registrovani u tim porodične medicine ne moraju to ponovo da rade, osim ako ne žele da promijene doktora.
Registraciju za tim porodične medicine osiguranici mogu da obave u domovima zdravlja ili u privatnim ambulantama porodične medicine sa kojima Fond ima potpisan ugovor.

Detaljnije

Univerzitetska bolnica Klinički centar u Banjaluci će nakon završetka rekonstrukcije i dogradnje biti najsavremeniji klinički centar u regionu jugoistočne Evrope.
Ovo je istaknuto nakon potpisivanja ugovora o rekonstrukciji i opremanju centralnog medicinskog bloka i izgradnji novog sjevernog krila Univerzitetske bolnice Klinički centar Banjaluka, koji su potpisali Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite, i Gerhard Rajter, direktor bečkog "Vameda", koji je odabran za izvođača radova.
Potpisivanju projekta vrijednog 84 miliona evra su prisustvovali i Mirko Stanetić, direktor bolnice, te Željka Cvijanović, predsjednica Vlade RS, i Milorad Dodik, predsjednik RS.
Bogdanić je rekao da je projektovanje bolnice započeto prije 40 godina, a da će za 42 mjeseca, koliko će trajati radovi, biti konačno završen cijeli projekat. Rekao je da će biti urađena rekonstrukcija centralnog medicinskog bloka površine od oko 41.000 kvadratnih metara, a 17.000 kvadrata na lokaciji sjevernog krila. Dodao je da će biti rekonstruisane sve postojeće klinike i tri etaže koje do danas nisu završene.
"Ovo je najznačajniji događaj u zdravstvu RS u zadnjih pola vijeka, jer ćemo na taj način dobiti jednu savremenu i respektabilnu ustanovu, koja će biti nosilac razvoja zdravstva RS, gdje ćemo na jednom mjestu imati okupljene kvalitetne stručnjake, kvalitetnu medicinsku opremu i najbolje uslove kad je u pitanju smještaj za naše pacijente", istakao je Bogdanić.
Rajter je rekao da je "Vamed" ponosan na projekat koji je nazvao posebno ambicioznim, jer se dešava u uslovima kada se gradi u objektima koji se paralelno i dalje koriste kao bolnički prostor.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS pripremio je informativni letak za osigurana lica, a s ciljem da  se osiguranici informišu o novinama koje su nastale u proteklom periodu u zdravstvenom osiguranju. Riječ je o izmjenama na listi lijekova, te promjenama koje se odnose na produženu medicinsku rehabilitaciju, biološku terapiju, potrošne materijale za insulinske pumpe i imunosupresive. Informativni letak je, pored na sajtu FZO RS, dostupan i u svim poslovnicama Fonda. Inače, Fond redovno informiše osiguranike o svim aktivnostima i novinama, a informisanje putem info letaka je jedan od načina da se osiguranici upoznaju sa svojim pravima iz zdravstvenog osiguranja i nastalim izmjenama.

Iako u BiH svake godine raste broj oboljelih od kardiovaskularnih oboljenja, prvenstveno kao posljedica nezdravog načina života, ali i zbog konzumiranja cigareta i alkohola, još uvijek na nivou BiH nije zaživjela inicijativa predstavnika RS da se uvede posebna akciza na duvan i alkohol koja bi bila dodatni izvor finansiranja zdravstvene zaštite u ovoj zemlji.
Ovu inicijativu podržala je i Direkcija za ekonomska planiranja u BiH koja je u svom izvještaju upozorila da u BiH raste broj ovisnika od duvanskih proizvoda i alkohola, pa je primjera radi, konstatovano da svaki stanovnih BiH stariji od 15 godina prosječno pije oko 10 litara čistog alkohola.
Osim toga, raste broj i konzumenata cigareta, pa je u ovom izvještaju navedeno da je 67 odsto stanovništva BiH istaklo da u prosjeku potroše oko 30 cigareta za sedam dana.
Posebno zabrinjavaju predviđanja Svjetske zdravstvene organizacije da će broj umrlih od bolesti koje izaziva pušenje do 2020. godine dostići 10 miliona od čega će najmanje 70 odsto umrlih biti u zemljama u razvoju.
S obzirom na to da se u BiH dio sredstava prikupljenih po osnovu akciza na duvan i alokohol još ne usmjerava u zdravstveni sektor, kako navode u Direkciji za ekonomska planiranja BiH, neophodno je da se ta praksa promijeni. To je, između ostalog, jedna od predloženih mjera ove institucije za unapređenje zdravstvenog sistema u BiH, koje su dostavili i Savjetu ministara BiH.

Detaljnije