Iako u BiH svake godine raste broj oboljelih od kardiovaskularnih oboljenja, prvenstveno kao posljedica nezdravog načina života, ali i zbog konzumiranja cigareta i alkohola, još uvijek na nivou BiH nije zaživjela inicijativa predstavnika RS da se uvede posebna akciza na duvan i alkohol koja bi bila dodatni izvor finansiranja zdravstvene zaštite u ovoj zemlji.
Ovu inicijativu podržala je i Direkcija za ekonomska planiranja u BiH koja je u svom izvještaju upozorila da u BiH raste broj ovisnika od duvanskih proizvoda i alkohola, pa je primjera radi, konstatovano da svaki stanovnih BiH stariji od 15 godina prosječno pije oko 10 litara čistog alkohola.
Osim toga, raste broj i konzumenata cigareta, pa je u ovom izvještaju navedeno da je 67 odsto stanovništva BiH istaklo da u prosjeku potroše oko 30 cigareta za sedam dana.
Posebno zabrinjavaju predviđanja Svjetske zdravstvene organizacije da će broj umrlih od bolesti koje izaziva pušenje do 2020. godine dostići 10 miliona od čega će najmanje 70 odsto umrlih biti u zemljama u razvoju.
S obzirom na to da se u BiH dio sredstava prikupljenih po osnovu akciza na duvan i alokohol još ne usmjerava u zdravstveni sektor, kako navode u Direkciji za ekonomska planiranja BiH, neophodno je da se ta praksa promijeni. To je, između ostalog, jedna od predloženih mjera ove institucije za unapređenje zdravstvenog sistema u BiH, koje su dostavili i Savjetu ministara BiH.