Vlada Republike Srpske imenovala je za direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS dosadašnjeg vršioca dužnosti ove funkcije mr Darka Tomaša.
Rješenje o imenovanju direktora FZO RS stupilo je na snagu 9. jula 2013. godine, a u Službenom glasniku RS je objavljeno 8. jula 2013.
Inače, mandat direktora Fonda traje četiri godine.

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš sa svojim saradnicima je održao radni sastanak sa predstavnicima Udruženja doktora porodične medicine RS, na kojem je razgovarano o mogućnostima unapređenja zdravstvenog sistema, problemima sa kojima se porodični ljekari susreću u svom radu, ali i drugim aktuelnim temama u zdravstvu.
Tomaš je naveo da očekuje da Udruženje doktora porodične medicine bude partner Fondu u kreiranju što boljeg sistema zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite.
''Pozivamo vas da nam dostavljate svoje sugestije, prijedloge i smjernice. Sve prijedloge ćemo razmotriti, a one argumentovane ćemo uvrstiti u naše propise'', rekao je Tomaš predstavnicima Udruženja.
Draško Kuprešak, predsjednik Udruženja doktora porodične medicine, naglasio je da ovo udruženje ima kvalitetnu saradnju sa Fondom, te da očekuje da će se ta saradnja i u narednom periodu razvijati i unapređivati.
''Cilj nam je da razmjenjujemo stavove kako bi zajednički radili na unapređenju zdravstvenog sistema na obostrano zadovoljstvo, a naročito za dobrobit pacijenata'', rekao je Kuprešak.

Detaljnije

S obzirom na to da je vrijeme godišnjih odmora, obavještavamo osiguranike Fonda zdravstvenog osiguranja RS da za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu mogu da koriste zdravstvenu zaštitu o trošku zdravstvenog osiguranja ako im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć i to u zemljama sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju.
Prije polaska na put osigurano lice treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji izdaje uvjerenje o zdravstvenom stanju osiguranika, odnosno o njegovoj sposobnosti za put. Naime, osiguranom licu će se izdati dokaz da je sposobno za put čak i ako boluje od nekih hroničnih i akutnih bolesti, ako se ne nalazi u stanju koje će zahtjevati liječenje ili smještaj u bolnicu odmah po dolasku u inostranstvo. Na osnovu dokaza o sposobnosti za put, osiguraniku će se u nadležnoj poslovnici Fonda izdati odgovarajući ino obrazac. S ino obrascem osiguranik treba da se javi zdravstvenom osiguranju zemlje u koju putuje, gdje će na osnovu njega dobiti bolesnički list kojeg će koristiti poput zdravstvene knjižice u slučaju da mu za vrijeme boravka u inostranstvu zatreba neodložna zdravstvena zaštita.
Ino obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine.
BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Belgijom, Luksemburgom i dr.

Vlada Republike Srpske usvojila je Izvještaj o poslovanju i godišnjem obračunu Fonda zdravstvenog osiguranja RS za 2012. godinu.
''Fond zdravstvenog osiguranja je 2012. godinu obilježio pojačanom aktivnošću i sačinio analizu gotovo svih segmenata poslovanja i rada. Rezultati analiza bile su osnov za definisanje poslovne politike i osmišljavanje konkretnih aktivnosti za naredni period'', saopšteno je iz Vlade RS.
Vlada RS utvrdila je i Prijedlog finansijskog plana Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za 2013. godinu. Finansijska sredstva utvrđena Finansijskm planom za 2013. godinu iznose 609.376.000 KM i na stavci prihodi i na stavci rashoda.
Ne računajući primitke, planirani prihod FZO za 2013. godinu iznosi 574.981.300 KM, što je u odnosu na 2012. godinu više za oko 27,8  miliona maraka, odnosno za 5,08 %.

Detaljnije

U Vladi Republike Srpske održana je završna konferencija u okviru IPA projekta ''Reforma finansiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH'', čija će realizacija omogućiti da se usluge svim bolnicama plaćaju po istoj cijeni na osnovu broja pruženih usluga, a ne po broju kreveta u bolnici.
Ovaj model finansiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH prvo je počeo da se primjenjuje u Republici Srpskoj, i to od aprila 2011. godine.
Učesnici konferencije su se usaglasili da je RS, odnosno Fond zdravstvenog osiguranja RS, bio vodilja u realizaciji novog modela plaćanja bolničke zdravstvene zaštite u BiH, te da je ovaj model u RS u potpunosti uspješno implementiran u svim bolnicama.

Detaljnije