U zdravstvenom sistemu Republike Srpske postignuta su znatna poboljšanja, a u brojnim segmentima stanje je bolje nego u drugom BiH entitetu, može se zaključiti iz podataka navedenih u nedavno objavljenom dokumentu Svjetske banke. 
Ovu konstataciju, između ostalog, potvrđuju uporedni podaci o cijenama lijekova, koji govore o tome da je kod 13 upoređivanih lijekova namijenjenih liječenju kardiovaskularnih bolesti kod 10 cijena u Republici Srpskoj niža nego u Federaciji BiH, na nekim primjerima i za više od 50 odsto. Kao jedan od razloga nižim cijenama lijekova u Republici Srpskoj, navodi se centralizovani sistem nabavke i određivanje referentne cijene lijeka.
Napredak je evidentan i u drugim oblastima, kao npr. kod smanjenja troškova za liječenje u inostranstvu, koji su, prema podacima iz dokumenta Svjetske banke opali sa 11 odsto u 2005. godini, na 6 odsto u 2009. godini. U vezi s ovim podatkom, treba reći da je učešće troškova za liječenje izvan Republike Srpske u ukupnim troškovima FZO RS dodatno smanjeno u 2011. godini na 3,96 odsto, odnosno na 3 odsto ako se ne računaju troškovi za  liječenje u zdravstvenim ustanovama Federacije BiH.

Detaljnije

Prijedorčanki Aleksandri Munjiza u subotu je u italijanskom gradu Padovi obavljena transplantacija bubrega i pankreasa a, prema riječima njenog supruga, Aleksandrino zdravstveno stanje je za sada stabilno. Fond zdravstvenog osiguranja RS je za Aleksandrino liječenje izdvojio 190.000 KM. Munjiza se od 1995. godine liječila od dijabetesa, a od 2011. godine nalazila se na dijalizi. S obzirom na to da su bile iscrpljene sve mogućnosti liječenja ovog osiguranika u Republici Srpskoj, kao i u zdravstvenim ustanovama izvan RS sa kojima Fond ima ugovor, Fond je, na prijedlog referentnih zdravstvenih ustanova, donio odluku da se Aleksandri finansiraju troškovi liječenja u Italiji. U prošloj godini odobreno je finansiranje, u cjelosti ili djelimično, troškova transplantacije organa u inostranstvu (Austrija, Italija, Njemačka) za sedam osiguranih lica. Od toga, kod četiri osigurana lica su izvršene transplantacije, i to srca, jetre, koštane srži i bubrega i pankreasa, dok troje osiguranika još čekaju na transplantaciju. Za troškove transplantacija u inostranstvu u prošloj godini izdvojeno je oko 800.000 KM.

Detaljnije

Osiguranim licima Fonda zdravstvenog osiguranja RS dostupno je nekoliko novih lijekova, koji su uvršteni na Listu lijekova.
Na listu A uvršten je dijetetski preparat za oboljele od cistične fibroze, lijek u obliku čepića za ulcerozni proktitis, sirup i tablete za epilepsiju, te tablete za oboljele od Vilsonove bolesti. Na listu A uvršten je i lijek za prevenciju venske tromboembolije kod ortopedskih zahvata donjih ekstremiteta. Ovaj lijek se inače nalazio na listi B, te su osiguranici plaćali 50% cijene tog lijeka, a sada će plaćati samo participaciju u iznosu od 10% cijene lijeka, ukoliko nisu oslobođeni plaćanja te obaveze. 
Na listu B uvrštene su tablete za terapiju ulkusa želuca, oralni antihiperglikemici za oboljele od dijabetesa tipa 2, te lijek za oboljenja srca.
Uvođenje ovih lijekova na Listu lijekova koji se izdaju na recept, omogućeno je postignutim dogovorom sa pojedinim proizvođačima da snize cijenu svojih lijekova koji su zastupljeni na listi.

Detaljnije

U povodu informacije da u većini zemalja u regionu nije moguće nabaviti citostatik  5 –fluorouracil, niti ga ima u bolnicama tih zemalja, obavještavamo javnost da ovaj problem nije prisutan u Republici Srpskoj i da naše bolnice imaju ovaj citostatik. Takođe, obavještavamo javnost da smo kontaktirali dobavljača ovog lijeka, koji nas je informisao da je obezbijedio dovoljnu količinu ovog lijeka za potrebe pacijenata u Republici Srpskoj.
Od  2007. godine, kada je u Republici Srpskoj uvedeno centralizovano snabdjevanje zdravstvenih ustanova lijekovima i strateškim materijalom putem javnih nabavki, sve naše bolnice su u kontinuitetu snabdjevene svim lijekovima sa bolničke liste i Liste citostatika. Produženjem perioda na koji se zaključuju ugovori s dobavljačima lijekova sa jedne na dvije godine, snabdjevenost naših bolnica lijekovima je još sigurnija.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS završio je 2011. godinu sa  suficitom prihoda nad rashodima u iznosu od 2,2 miliona KM, dok je kumulirani deficit smanjen za 28,9 miliona maraka. Naime, u 2011. godini Fond zdravstvenog osigunja ostvario je prihode u iznosu od 547.728.886.KM, dok su rashodi iznosili 545.454.612 KM. Ostvareni prihodi u odnosu na 2010. godinu veći su za oko 63 miliona KM, a na to su uticali veći prihodi od doprinosa za 49 miliona, te veći prihodi od inostranog osiguranja za 14 miliona KM. Ukupni ostvareni rashodi u 2011. godini manji su od ukupno ostvarenih rashoda u 2010. godini za 7,1 miliona KM.
Krajem 2010. godine kumulirani deficit Fonda iznosio je oko 111 miliona KM, a na dan 31.12. 2011. iznosio je oko 82 miliona KM.