Strukovni sindikat doktora medicine RS juče je Fondu zdravstvenog osiguranja dostavio saopštenje za javnost namijenjeno medijima, što je krajnje korektno, iako ostaje pitanje čemu ovakav način komunikacije kada je Fond otvoren za razgovor sa svima i spreman da prihvati sve dobre i korisne prijedloge i inicijative. Što se tiče navoda iz saopštenja, uvažavajući trud koji je ulažen da ono bude napisano, sa žaljenjem konstatujemo da je poražavajući broj netačnih informacija i neutemeljenih zaključaka, koji vjerovatno proizlaze iz nedostaka relevantnih informacija.
Krenimo redom:

1) Fond po različitim cijenama ugovara iste usluge s javnim i privatnim ustanovama, na štetu javnih zdravstvenih ustanova.

U Pravilniku o principima, uslovima i kriterijumima za zaključivanje ugovora sa davaocima usluga u RS u 2012. Godini, na koji se poziva i Strukovni sindikat, istaknut je princip potpune jednakosti javnog i privatnog sektora, a to znači da se ista usluga ugovora na identičan način i sa javnim i sa privatnim ustanovama. Moguće je da Strukovni sindikat misli na usluge koje se samo ugovaraju s privatnim ustanovama jer ih nema u javnim, kao što je vantjelesna oplodnja i nekoliko najsloženijih oftalmoloških procedura. Za te usluge osiguranici su ranije odlazili u inostranstvo, a Fond je njihovo liječenje plaćao po znatno višim cijenama nego što ih sada plaća privatnim ustanovama u RS. Nemoguće je objasniti zašto bi neko radije slao pacijenta u inostranstvo nego omogućio da se ista usluga radi kod nas i to po znatno nižoj cijeni. Onoga časa kada ove usluge budu radile i javne ustanove, podrazumijeva se da će biti ugovorane i plaćane po istim kriterijumima.

Detaljnije

Od 1. avgusta ove godine za oko 300 lijekova koji se izdaju na recept, a nalaze se na listama A i B,  biće niže cijene, i to u prosjeku za oko 13  odsto.
Zahvaljujući dogovoru kojeg je Fond zdravstvenog osiguranja RS postigao sa dobavljačima lijekova, na osnovu dosadašnje potrošnje u ovoj godini, procijenjeno je da će se do kraja godine ostvariti uštede u iznosu od oko 770.000 KM.
Dogovor o snižavanju cijena postignut je za lijekove koji se koriste kod srčanih oboljenja, krvnog pritiska, masnoće u krvi, želudačnih oboljenja, epilepsije, osteoporoze, šizofrenije i drugih. Za ove lijekove osigurana lica, koja nisu oslobođena plaćanja participacije,  zahvaljujući smanjenju cijene ubudeće će plaćati manju participaciju.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS posjetili su oko 50 mališana sa prekomjernom tjelesnom težinom uzrasta od sedam do 14 godina koji trenutno borave na Jahorini u okviru projekta „Mala škola zdravlja“, kojeg finansira FZO RS.
Riječ je o trećoj grupi djece sa područja opštine Prijedor, a prije njih na Jahorini su boravili mališani sa područja opštine Banjaluka i Bijeljina.
Sa djecom na Jahorini boravi i tim porodične medicine, dva profesora fizičkog vaspitanja, učitelj razredne nastave, te psiholog koji ih deset dana koliko je predviđeno da traje ovaj program uče o zdravim navikama života.  
Dnevni program za mališane je raznovsrtan, dva puta vježbaju, isključivo se dijetalno hrane uz preporuku nutricioniste, a svaki dan imaju i psihološke radionice, dok su večernji časovi predviđeni za zabavu.
Mališanima teško padaju nove navike, jer kako sami kažu, sladolede i ćevape morali su da zamijene  breskvama, šljivama, pahuljicama... Ta im hrana, priznaju,  i nije baš omiljena. Da im nedostaje „slasna“ hrana, svakodnevno pokazuju i na psihološkom radionicama. 
Primjera radi, na jednoj od radionica mališani su imali priliku da nacrtaju svoj san. Jedan od dječaka napisao je:„Zamišljao sam da žvaćem orbit, jedem ćevape i hamurger i pijem kolu. To je moj jedini san“.

Detaljnije

U okviru projekta „Mala škola zdravlja“ koji finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS danas je oko 50 djece iz RS sa prekomjernom telesnom težinom uzrasta od sedam do 14 godina otputovalo na Jahorinu gdje će u ljetnem kampu uz pomoć ljekara i stručnjaka iz ove oblasti učiti o zdravim navikama života.
Sa mališanima na Jahorinu otputovali su i tim porodične medicine, ljekar specijalista pedijatar, psiholog, dva profesora fizičkog vaspitanja i učitelj razredne nastave kako bi djecu deset dana koliko će boraviti na Jahorini mogli edukovati o pravilnoj ishrani, da poboljšaju fizičku aktivnost te da život pored kompjutera zamjene sa igrom u prirodi.
Za vrijeme boravka djece u kampu predviđeno je da osim nuđenja zdravih obroka i organizovanih fizičkih aktivnosti neophodnih za tretman gojaznosti, mališanima budu organizovana predavanja i radionice prilagođene njihovom uzrastu u cilju promocije zdrave ishrane.

Detaljnije

U Republici Srpskoj, u poređenju sa drugim zemljama regiona,  doktori izdaju najmanje recepata po glavi stanovnika. Naime, prema podacima iz prošle godine, u Republici Srpskoj propisano je 5,16 recepata po glavi stanovnika, dok je prosječan trošak za lijekove na recept po glavi stanovnika iznosi oko 56 KM na godišnjem nivou. Procjene su rađene na bazi registrovanih osiguranika, a da se uzimao broj procjenjenih stanovnika u RS, proj propisanih recepata po glavi stanovnika bio bi još manji.
Takođe u 2011. godini,  doktori u Hrvatskoj propisali su 11,7 recepata, a u Srbiji 7,7 recepata po glavi stanovnika. 
U Kantonu Tuzla prosječan broj propisanih recepata je približno isti kao i u RS, ali je prosječan trošak za propisane lijekove po glavi stanovnika znatno veći i iznosi preko 75 KM. Ova razlika velikim dijelom je posljedica znatno niže cijene lijekova u RS nego u FBiH, koja kod nekih lijekova iznosi i više od 50 odsto. Naime, određivanje referentne cijene lijekova, kod lijekova na recept, te centralizovanje javnih nabavki  lijekova za zdravstvene ustanove proizvelo je znatno obaranje cijene lijekova u RS u odnosu na FBiH.

Detaljnije