Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS održali su sastanak sa nevladinom organizacijom Centar civilnih inicijativa (CCI) BiH, kako bi ih informisali o tome šta je sve do sada u FZO RS urađeno na sprečavanju korupcije u javnom zdravstvu. 
Na sastanku su predstavnici CCI upoznati da je Fond 2009. godine usvojio Akcioni plan za sprovođenje Strategije u suzbijanju korupcije kojim su, između ostalog, definisani ciljevi, mjere i konkretne aktivnosti u okviru nadležnosti Fonda. 
Takođe, na sastanku je navedeno da je Fond, pored ovog dokumenta, izradio i vodič „Kako postupiti u slučaju korupcije“, koji je dostupan na internet stranici Fonda, te da su prije dvije godine štampani i antikorupcioni plakati koji su dostavljeni svim zdravstvenim ustanovama u RS. Predstavnici Fonda su učesnike sastanka informisali i da je FZO RS sredinom 2011. godine u svim opštinama imenovao zaštitnike prava koje osiguranici mogu uvijek kontaktirati ukoliko im zatreba pomoć kod ostvarivanja prava, kako bi prijavili povrede prava, kao i eventualne pojave korupcije.

Detaljnije

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS od 1. juna unos i obrada podataka biće centralizovani i usklađeni sa važećom zakonskom regulativom, u vezi sa tim za korisnike elektronske razmjene podataka Fond je kreirao forum, koji se nalazi u linku ''Poslovni partneri'' - ''Forum''.

Vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš danas je u izjavi za Novinsku agenciju RS (SRNA) rekao da će do kraja ove sedmice Vladi RS i resornom ministarstvu dostaviti prijedlog seta mjera za stabilizaciju finansijske situacije u zdravstvu.
Tomaš je istakao da se prijedlozi kreću u tri pravca."Prvi set mjera odnosi se na racionalizaciju troškova u Fondu, dok je drugi usmjeren ka racionalizaciji troškova u zdravstvenom sistemu, a to se, prije svega, odnosi na uspostavljanje veće kontrole troškova u bolnicama i domovima zdravlja. Treći set mjera odnosi se na uvođenje dodatnih izvora finansiranja", istakao je Tomaš.  Kompletan tekst možete pročitati u linku “Odnosi s javnošću/ Izabrani tekstovi”.

Predstavnici opozicionih partija u više navrata su saopštavali javnosti da su «odlazeći s vlasti ostavili zdravstvo bez dugova». Posljednja ovakva izjava data je u emisiji «Presing» RTRS-a, koja je emitovana 18.marta.
Radi objektivnog informisanja, obavještavamo javnost o sljedećem:
-Naslijeđeni dug Fonda zdravstvenog osiguranja na početku 2006. godine je iznosio 168.483.998,98 KM, ili 78,36% ukupnog godišnjeg prihoda Fonda iz 2005. godine, i to sa mnogo manje lijekova, medicinskih pomagala i drugih prava koje finansira zdravstveno osiguranje i znatno manjim platama zaposlenih u zdravstvu. 
-Dug prema zdravstvenim ustanovama u Srbiji na kraju 2005. godine je iznosio oko 52 miliona maraka;
-Radnicima u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske u prosjeku je dugovano pet plata, a porezi i doprinosi nisu bili uplaćeni za više prethodnih godina.

U povodu tekstova i priloga koji su juče i danas objavljeni u većini medija, a u kojim je navedeno da u Fondu zdravstvenog osiguranja RS radi 30 savjetnika, obavještavamo javnost i medije da ta informacija nije tačna. Naime, u FZO RS radi ukupno tri (3) savjetnika - za zdravstveni sistem, za ekonomska pitanja i za informacione tehnologije. Izvršni direktori sektora nemaju savjetnike. Takođe, netačno je, kako su pojedini mediji prenijeli, da ''polovina izvršnih direktora, savjetnika i zamjenika u FZO nisu bili na poslu'' u vrijeme posjete ministra zdravlja i socijalne zaštite Slobodana Stanića Fondu. Sastanku nije prisustvovalo samo troje rukovodnih radnika, od kojih je dvoje bilo na službenom putu.
U cilju tačnog informisanja javnosti, molimo medije koji su objavili pogrešne informacije, da objave ispravku istih.