Oboljeli od hemofilije u Republici Srpskoj zadovoljni su standardom koji je dostignut u liječenju ovog oboljenja, posebno ističući zadovoljstvo dostupnošću za njih neophodnih faktora koagulacije i uvođenjem savremene terapije profilakse (spriječavanje krvarenja), kao i mogućnošću kućnog liječenja, što im je umnogome olakšalo život sa ovim teškim i rijetkim oboljenjem.
Ovo je istaknuto na konferenciji koja je održana u povodu obilježavanja Svjetskog dana hemofilije, a kojoj su prisustvovali predstavnici Udruženja oboljelih od hemofilije, dr Jelica Predojević, nacionalni koordinator za hemofiliju, sa saradnicima, te predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Predojevićeva je istakla da je posljednjih godina u RS učinjen veliki iskorak kada je u pitanju liječenje oboljelih od hemofilije, te da je u tom pogledu RS ispred nekih zemalja regiona, koje nemaju tretmane kućnog liječenja, niti su im faktori koagulacije dostupni u  apotekama, već samo u bolnicama.

Detaljnije

Odmah po objavljivanju izvještaja Svjetske banke u kome se, između ostalog, govori o glavnim izazovima u bh. zdravstvu i daju preporuke u kom smjeru treba planirati aktivnosti, Fond zdravstvenog osiguranja RS je uradio analizu realizacije svih preporuka koje je Svjetska banka dala u svojim dosadašnjim izvještajima. Dva su razloga uticala na izradu ove analize: respekt prema kompetenciji eksperata Svjetske banke i činjenica da u ovoj godini Fondu predstoji definisanje strateških ciljeva poslovne politike za naredni srednjoročni period. Ovo je nedvosmisleno navedeno u rezimeu Izvještaja o realizaciji preporuka Svjetske banke, koji je objavljen na internet stranici Fonda:

Detaljnije

Svjetska banka je nedavno objavila izvještaj o troškovima u javnom sektoru BiH, u kojem je jedno poglavlje posvećeno zdravstvenom sektoru. Eksperti Svjetske banke, koji su analizirali finansiranje zdravstvenog sektora u oba BiH entiteta, identifikovali su glavne probleme i u vezi s tim dali  konkretne preporuke. Uvažavajući ocjene i preporuke Svjetske banke, u FZORS su odmah nakon objavljivanja izvještaja,  analizirani rezultati dosadašnje realizacije preporuka Svjetske banke. S obzirom na to da su izvještajem obuhvaćeni podaci iz 2009. i 2010. godine, od tada se mnogo toga promijenilo: zaustavljeno je poslovanje Fonda s gubitkom, smanjena su dugovanja zdravstvenim ustanovama i dobavljačima, dodatno je smanjena cijena lijekova s osnovne liste, povećana je produktivnost na primarnom nivou zdravstvene zaštite, postignut je preporučeni odnos troškova bolničke i primarne zdravstvene zaštite, smanjeno je prosječno ležanje pacijenta u bolnici, uveden je novi način plaćanja bolničkih usluga, dodatno su smanjeni troškovi liječenja u inostranstvu, otklonjeni su ključni uzroci plaćanja iz džepa osiguranika itd. Izvještaj o rezultatima realizacije preporuka Svjetske banke

Trideset sedam privatnih zdravstvenih ustanova sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja ima potpisan ugovor o pružanju konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite,  u prošloj godini pružile su ukupno oko  352.000  usluga osiguranim licima FZO RS, od  kojih se oko 175.000 odnosi na specijalističke preglede, a ostalo na dijagnostičke i terapijske procedure.
Da su, kao što je ranije bio slučaj, ove usluge osiguranici plaćali iz vlastitog džepa, samo za specijalističke preglede, bez dijagnostike i terapije,  platili bi preko 5,2 miliona KM. 
Naime, prosječna cijena specijalističkog pregleda u privatnim zdravstvenim ustanovama u RS iznosi oko 30 KM. Zahvaljujući zaključivanju ugovora između FZO RS i privatnih zdravstvenih ustanova za kompletnu specijalističku uslugu, uključujući pregled, dijagnostiku i terapiju, osiguranik sada plaća 1,5 KM. Drugim riječima, za 20 puta smanjeno je plaćanje iz vlastitog džepa u privatnim zdravstvenim ustanovama u odnosu na period od prije nekoliko godina, a za to značajno poboljšanje dostupnosti zdravstvene zaštite Fond je izdvojio manje od 1 odsto ukupnih troškova.   

Detaljnije

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Ranko Škrbić i direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Goran Kljajčin danas su sa predstavnicima domova zdravlja i načelnicima iz 16 opština potpisali sporazume o poslovnoj saradnji u cilju unapređenja funkcionisanja ambulanti porodične medicine u RS. 
Sporazumi su potpisani u okviru projekta "Jačanje zdravstvenog sektora", a planirana je rekonstrukcija i adaptacija 128 ambulanti porodične medicine, za šta je predviđeno oko 15 miliona dolara.
Ministar zdravlja naglasio je da je projektom predviđen nastavak ili proširenje projekata za nekoliko većih domova zdravlja, gdje su već rađene određene aktivnosti, kao što su Banjaluka, Bijeljina, Gradiška, Modriča i Prijedor.
Prema njegovim riječima, stvoreni su uslovi za raspisivanje neophodnih tenderskih procedura i do kraja godine trebalo bi da bude završena većina projekata.

Detaljnije